WARSZAWA: SZALONE DNI MUZYKI 2015

Już po raz szósty w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Szalone Dni Muzyki 2015 – polska edycja Międzynarodowego Festiwalu La Folle Journée. Przez trzy dni, od 25 do 27 września, w ramach Festiwalu odbędzie się 60 koncertów, w których weźmie udział 950 wykonawców. Szósta odsłona festiwalu zapowiada się równie pasjonująco jak poprzednie. Po edycjach poświęconych twórczości Chopina oraz „Tytanów” kompozycji, a także muzyce różnych zakątków świata: Francji i Hiszpanii, Rosji, Ameryki, tegorocznym tematem Szalonych Dni są „Pasje serca i duszy”, a bogaty program, obejmujący blisko 60 wydarzeń, ma pokazać, w jak odmienny sposób muzyka różnych epok i regionów może wyrażać emocje – zarówno ludzkie namiętności, jak i wzniosłe uczucia religijne. Podczas festiwalu będzie można wsłuchać się m.in. w romantyczne frazy Koncertu fortepianowego Beethovena, który zabrzmi pod palcami laureata II nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego, Lucasa Geniušasa.

 

Taneczny klimat wprowadzą gorące rytmy tanga w aranżacji sekstetu Richarda Galliano, znakomitego francuskiego wirtuoza akordeonu i kompozytora. Po muzykę Astora Piazzolli sięgnie również gitarzysta Krzysztof Meisinger, który kompozycje argentyńskiego twórcy zagra z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia. Nie zabraknie też barokowej teorii afektów, czyli swoistego kodu przekazywania uczuć w muzyce, a to za sprawą Arte dei Suonatori, zespołu specjalizującego się w muzyce dawnej. W jego wykonaniu zabrzmią fragmenty z oper Henry’ego Purcella.

 

Recital arii operowych zaprezentuje także norweska sopranistka, Marita Sølberg. Organizatorzy imprezy, Orkiestra Sinfonia Varsovia i Fundacja „Ogrody Muzyczne”, CREA (Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes), przy współpracy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, włączyli do programu również dwie monumentalne kompozycje, należące już do klasyki muzyki XX wieku – „kultową” Symfonię Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego oraz świętującego we wrześniu 80. urodziny Arvo Pärta Pasję wg Św. Jana.

 

Tę ostatnią kompozycję usłyszymy w wykonaniu estońskiego zespołu Vox Clamantis pod dyrekcją Jaana- Eika Tulve. Ideą imprezy jest przybliżenie szerokiej publiczności pozornie trudnej w odbiorze muzyki klasycznej. Ta myśl przyświecała René Martin, gdy ponad 20 lat temu organizował po raz pierwszy La Folle Journée. Dziś ten międzynarodowy festiwal zaraża pasją do muzyki i przyciąga do sal koncertowych rzesze słuchaczy we Francji, Japonii, Hiszpanii oraz w Polsce. Szalone Dni Muzyki jak zawsze będą stawiać również na projekty edukacyjne.

 

W programie znajdą się koncerty skierowane do najmłodszych melomanów, w wieku od zera do pięciu lat, w ramach Smykofonii. Młoda publiczność będzie miała okazję posłuchać świetnego pianisty Marcina Maseckiego i wirtuoza tuby Zdzisława Piernika, a także zatańczyć w rytmie flamenco. Tradycyjnie, w foyer teatru, odbędzie się Spotkanie z instrumentami. Nowością będą natomiast rozmowy artystów z publicznością, w ramach spotkań Mój Mistrz. Festiwal jest też doskonałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i zdobycia doświadczenia estradowego przez młodych wykonawców – uczniów szkół muzycznych z całej Polski.

 

Za arenę ich zmagań posłuży Sala Kalejdoskop – olbrzymi namiot rozstawiony przed operą. Na trzy festiwalowe dni sale Teatru Wielkiego zyskają nowe, niezwykle barwne nazwy. Największa z nich, Sala Moniuszki, zamieni się w Salę Karmazynową. Sale Redutowe natomiast w Salę Bursztynową. Tajemnicze Zascenie, również zaaranżowane na audytorium, przyjmie nazwę Sali Lawendowej, a niewielka Sala Młynarskiego stanie się Salą Turkusową. Nie tylko atrakcyjny program, ale też niskie ceny biletów, 8-15 zł są atutem i powodem ogromnego zainteresowania festiwalem wśród publiczności.

 

W zeszłym roku Szalone Dni Muzyki przyciągnęły ok. 37 tys. widzów. Festiwal otwarty jest bowiem dla wszystkich słuchaczy, wystarczy dać się porwać wspólnej muzycznej pasji. Bilety w cenie 8-15 zł są dostępne od 1 września w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punktach e-Bilet i Empiku.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top