WARSZAWA NAJLEPSZYM EUROPEJSKIM KIERUNKIEM TURYSTYCZNYM W 2023 ROKU !

Warszawa w konkursie European Best Destination zdobyła tytuł Najlepszego Europejskiego Kierunku Turystycznego roku 2023. Na stolicę Polski oddano 142 081 głosów z ponad 130 krajów na całym świecie. Tym samym jedyne miasto reprezentujące nasz kraj w konkursie zdystansowało drugie w stawce Ateny aż o 50 tys. głosów. Ponadto Warszawa pobiła rekord całego konkursu.

W całej jego historii do tej pory najwięcej głosów dostało portugalskie Porto (w 2017 roku) – 138 tys. Stolica Polski zdobyła ich w tym roku o 4 tys. więcej. Ale to nie wszystko. Od organizatora rywalizacji otrzymała jeszcze cztery dodatkowe wyróżnienia: Best Cultural Destination (stolica kultury), Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku), Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa), Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad).

W trwającym trzy tygodnie internetowym konkursie mieszkańcy 178 państw oddali 686 244 głosów – 48 proc. z nich pochodziło z Europy, pozostałe z innych kontynentów. W ubiegłorocznej jego edycji było 528 069 głosów.

Strona z głosowaniem została udostępniona w sieciach społecznościowych rekordową liczbę ponad 193 000 razy w ciągu 21 dni (122 000 udostępnień w roku 2022). Dokładny wynik Warszawy to 142 081 głosów.

Stolica Polski zdystansowała drugie w konkursie Ateny, które uzyskały 91 tys. głosów. Pierwszą piątkę uzupełnia jeszcze Maribor (Słowenia), Wiedeń i włoska Cittadela. Za nimi się uplasowały: Essen, Veszprém – jedna z trzech tegorocznych Europejskich Stolic Kultury, Londyn, Grenoble, Mannheim, Porto-Santo, Toledo, Faial, Rodos, Kopenhaga, Tossa de Mar, Ascona-Locarno, Milos, Praga i Soller.

Tytuł „European Best Destination” to nie tylko wyróżnienie, ale również wymierne korzyści. Każde utytułowane miasto zyskuje na popularności. Piszą o nim największe media branżowe, a turyści z całego świata zaczynają planować w nim pobyty. Zwycięzcy z poprzednich lat odnotowywali kilkunastoprocentowy wzrost ruchu turystycznego.

Fot. Filip Kwiatkowski/m.st.Warszawa

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top