Spędzanie lata w Warszawie ma swoje uroki, a wśród nich niewątpliwie są atrakcje, jakie na ten czas przygotowało Muzeum Łazienki Królewskie. W bogatym programie wydarzeń na lipiec i sierpień znalazły się koncerty plenerowe, spacery tematyczne z przewodnikami, bezpłatne zwiedzanie Pałacu na Wyspie oraz innych zabytkowych budynków, a także warsztaty artystyczne dla dorosłych i dzieci. Wizytę w Łazienkach polecamy nie tylko mieszkańcom stolicy, lecz także tym, którzy planują spędzić w niej choć kilka dni!
Lipiec w Łazienkach upłynie muzycznie. Oprócz słynnych niedzielnych recitali fortepianowych pod Pomnikiem Chopina, w każdy weekend w łazienkowskich ogrodach będą się odbywać plenerowe koncerty muzyki klasycznej, ludowej oraz jazzowej w ramach XII edycji Festiwalu Strefa Ciszy. Na kilku kameralnych scenach wystąpi wielu artystów, m.in. zepoły WoWaKin, Tango Para Todos i chór kameralny „Collegium Musicum” Uniwersytetu Warszawskiego. Nie zabraknie koncertów dla najmłodszych, czyli „Melomaluszki” z animacjami dla dzieci, a także opowieści na Scenie Opowiadaczy. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Gości czeka także akcja #PalaceDay – coroczne święto europejskich rezydencji królewskich organizowane 19 lipca przez zrzeszające je stowarzyszenie – ARRE. W tym roku akcja odbywa się w ramach projektu „Tradycje jeździeckie na europejskich dworach królewskich”. Tego dnia do zabytkowych budynków Łazienek wejdziemy bezpłatnie. Szczególnie warto zwiedzić Stajnie Kubickiego – tu będzie można skorzystać także z oprowadzania po budynku i wystawie stałej, prezentującej m.in. zabytkowe powozy konne. W programie znalazły się też warsztaty dla dorosłych i dzieci i gra terenowa dla dzieci i opiekunów. Tego dnia Muzeum zaprasza wszystkich na godz. 14.00 przy Pałacu na Wyspie na wykonanie pamiątkowego zdjęcia z drona.
Chcecie się dowiedzieć, jak wyglądała słynna Łaźnia, od której Łazienki Królewskie wzięły swoją nazwę, i kto zaczął ich historię? Przyjdźcie na wystawę czasową Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, która do 1 września odbywa się w Podchorążówce. W niedziele w ramach biletu na wystawę można też wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich i edukatorskich. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń: warsztaty plastyczne, literackie, spacery m.in. z cyklu „Łazienki o zachodzie słońca”, i wykłady „Zwierzęta w historii”.
W piątki wstęp na wystawy jest bezpłatny. Można wówczas zwiedzić: Pałac na Wyspie (parter), Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki (parter), Biały Dom (parter), Wodozbiór, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów, a także wystawę w Podchorążówce.
Na spotkania przyrodnicze dla dzieci i opiekunów „Odkrywamy tajemnice przyrody” w Koszarach Kantonistów oraz spacery po Łazienkach zaprasza Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział MŁK. W Starej Kordegardzie przez całe wakacje od środy do niedzieli działa Strefa Malucha i przestrzeń twórcza Wystaw się! Opiekunowie z dziećmi mogą tu spędzić dużo czasu na zabawie i animacjach artystycznych. Natomiast przy Kordegardzie odbywają się „Ogrodowe igraszki”, czyli pełne ruchu i śmiechu animacje dla dzieci.
W niewielkiej willi – Białym Domu, który zachwyca dekoracjami wnętrz, dorośli mogą spotkać się na Dyskusyjnym Klubie Książki, prowadzonym przez dr Karolinę Rychter. W lipcu filozofka i dziennikarka omówi z uczestnikami powieść Emily Brontë „Wichrowe Wzgórza”, a w sierpniu „Don Kichot” Miguela de Cervantesa.
Grupy kolonijne oraz z półkolonii mogą skorzystać z lekcji muzealnych, prowadzonych przez pełnych pasji, profesjonalnych edukatorów. Zajęcia na temat barokowej architektury, literatury i przyrody pozwolą dzieciom i młodzieży poznać dziedzictwo i początki historii Łazienek Królewskich. Rezerwacja zajęć z propozycją terminu odbywa się poprzez formularz na stronie Muzeum.
Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach znajdują się w załączonym programie oraz na stronie Muzeum: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl
Zdjęcie: mat. prasowe Muzeum Łazienki Królewskie