WARSZAWA: GALICJA Z KOŃCA ŚWIATA

 

 

W Instytucie Cervantesa w Warszawie uroczyście otwarto wystawę fotograficzną zatytułowaną „Galicja z końca świata”. Na wernisaż zdjęć z hiszpańskiego regionu Galicji zaprosiło Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii. Słowo wstępne wygłosiła po hiszpańsku Maria del Carmen Pita Urgoiti, dyrektor do spraw promocji Organizacji Turystycznej Galicji. Wystąpienie Pani Urgoiti było tłumaczone na żywo na język polski. Otwarcia wystawy dokonał, mówiąc po polsku ambasador Hiszpanii w Warszawie jego ekscelencja Agustin Nunez Martinez, pochodzący akurat z tego regionu swego kraju. Autorem pięknych fotografii, które na pewno będą doskonałym środkiem promocji tego bardzo interesującego regionu Hiszpanii w Polsce, jest Adolfo Enriquez.

 

Zaczął fotografować przez przypadek, w wieku 14 lat, kiedy jego ojciec przyniósł do domu porzucony przez kogoś aparat Yashica. Od tamtego dnia fotografia towarzyszy mu już na dobre. Dzisiaj to już uznany w Hiszpanii fotografik, zakochany w galicyjskich krajobrazach. Efekty jego pracy podziwiać można w przewodnikach turystycznych, czasopismach, na wystawach w różnych krajach Europy a także w książkach „W stronę Santiago” i „Sinte Galicia”.

 

Galicja swoim niezaprzeczalnym kolorytem od wieków przyciągała wędrowców. Ponieważ leży w północno-zachodniej Hiszpanii, na zachodnim krańcu Europy, dlatego właśnie tu starożytni wyznaczali koniec świata „Finis Terre”. A do jej stolicy, Santiago de Compostela, aż do dnia dzisiejszego przybywają licznie, szlakiem św. Jakuba, pielgrzymi z całego kontynentu.

 

Dzisiejsza Galicja to kraina łącząca tradycję i nowoczesność. Pełna zieleni, leżąca nad brzegiem błękitnego morza, ma wszystko czego pragną turyści: łagodny klimat, piękne plaże, liczne rzeki sprzyjające rolnictwu, wiele zabytków architektury, pomniki kultury i sztuki, oraz, co jest może najważniejsze, przyjaznych dla gości, mieszkańców.

 

Galicja jest dumna ze swojej wyjątkowej przyrody, której bogactwo i różnorodność, łącznie z cudownymi krajobrazami dobrze oddają profesjonalnie zrobione i pokazane na tej wystawie zdjęcia. W regionie jest 6 parków przyrodniczych oraz Park Narodowy Islas Atlanticas, obejmujące, zwane rajskimi, wysepki Cies, które na przepięknych fotografiach również możemy podziwiać.

 

Na liczącym 1700 km długości wybrzeżu Galicji znajduje się ponad 770 plaż, w większości z drobnym piaskiem i spokojną wodą. Ponieważ Galicja słynie znakomitą, regionalną kuchnią, próbki jej nie mogło zabraknąć na otwierającej wystawę, imprezie. Zaproszeni goście mogli zatem popróbować owoców morza z galicyjskich riasów, słodyczy i smacznego wina.

 

Mnie przypadło do gustu zwłaszcza wino białe, co nie dziwi, jeżeli pochodzące z Galicji wina białe zaliczane są do najlepszych na świecie. Doskonałe były też regionalne nalewki, zwłaszcza ta o smaku orzechów. Na koniec wypada wspomnieć, że dziedzictwo kulturowe Galicji zyskało międzynarodowe uznanie, a na listę UNESCO zostały wpisane: Szlak Św. Jakuba, centrum historyczne Santiago de Compostela, mury w Lugo i wieża Herkulesa w La Coruna.

 

Wszyscy, których interesuje Hiszpania, już w niej byli lub chcieliby pojechać, powinni obejrzeć te wystawę. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 19.00, a w soboty w godz.11.00 – 13.00. Czynna będzie do 7 listopada 2014 roku.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top