TUNEZJA : WYSTAWA W SIDI BOU SAID

 

 

W dniach 04–17.10.2014, w galerii miejskiej „Hedi Turki” w Sidi Bou Said, we współpracy z Urzędem Miejskim, Stowarzyszenie „Dom Polski” w Tunezji organizuje wystawę prac Adama Nidzgorskiego oraz Martine Geronimi (pseudonim Tyna), zatytułowaną „La Tunisie au coeur” [Tunezja w sercu].

 

Zaprezentowane będą obrazy Tyny oraz rysunki Adama Nidzgorskiego i powstałe z ich inspiracji gobeliny i patchworki.

 

Artystów mających obywatelstwo francuskie wiele łączy, najbardziej zamiłowanie do malarstwa oraz miłość do Polski i do Tunezji. Ich obrazy są niełatwe do zakwalifikowania, najczęściej mówi się, że to „art brut” lub sztuka prymitywna.

 

Adam Nidzgorski mieszkał w Tunezji w latach 1957-1967, gdzie poślubił Tunezyjkę. Tej radosnej części swego życia poświęcił powieść biograficzną „Listy do Katarzyny”, która została wydana w Tunezji, a z francuskiego przetłumaczona także na język polski.

 

Nidzgorskiemu poświęcono wiele wystaw indywidualnych jak i zbiorowych. Jego dzieła można oglądać we Francji (Site de la Création-Franche w Bègles, Muzeum Art Brut w Villeneuve D’Ascq – Donation L’Aracine, Międzynarodowe Muzeum Sztuki Naiwnej Anatole Jakovsky w Nicei), w Muzeum Stadshoff de Zwolle w Holandii, w Muzeum Navarra w Pampelunie w Hiszpanii oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

 

Martine Geronimi to pochodząca z Tunezji malarka, działaczka i wykładowca uniwersytecki, która od kilku lat jest także wydawcą, redaktorem i dyrektorem artystycznym prestiżowego magazynu „Maisons de Tunisie”. Z Polską łączy ją jej aktywność społeczna i kulturalna w lat 80. i 90.

 

Program wydarzeń: 11.10.2014 godz. 16:30 – Wernisaż prac (wystawa dostępna w dn. 4-17.10.2014) 22.10.2014 – Spotkanie literackie w Klubie Książki na Wydziale Sztuk Pięknych w Manouba.

 

Więcej informacji o wydarzeniu i artyście: Wystawa w Sidi Bou Said: https://www.facebook.com/events/323748324440763. Strona Adama Nidzgorskiego: http://www.adamnidzgorski.com.

 

Inicjatorem spotkania jest stowarzyszenie „Dom Polski”, obecnie w trakcie urzędowej, oficjalnej rejestracji.

 

Organizacja powstała, aby skupiać mieszkających w Tunezji Polaków i przyjaciół Polski celem budowania wzajemnego szacunku między Polakami i Tunezyjczykami, pogłębiania wiedzy o obu krajach, rozwijania zainteresowania tradycją, kulturą, historią i wspόłczesnością Polski oraz pielęgnowania języka polskiego i tożsamości narodowej.

 

Więcej informacji o stowarzyszeniu: https://www.facebook.com/pages/Dom-Polski-w-Tunezji/761340613885511 email: dompolski.tunezja@gmail.com

 

Zdjęcia: Agnieszka Wolska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top