WARSZAWA: FLAVOURS OF PORTUGAL – TYDZIEŃ PORTUGALSKI

 

 

Od 25 do 30 maja br. w hotelu InterContinental w Warszawie trwać będzie Tydzień Portugalski – „Flavours od Portugal” zorganizowany prze PPCC – Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą i jej członków oraz sponsorów. W konferencji prasowej poprzedzającej tę imprezę udział wzięła ambasador Republiki Portugalii w Polsce J.E. Pani Maria Amélia Paiva oraz prezes Izby Pedro Pereira da Silva.

 

Otwierając spotkanie z mediami przypomniał on, że PPCC powstała w 2008 roku, działa więc już 7 rok, a Tydzień Portugalski organizowany jest już w szóstej edycji, którą ma być największą i najbardziej znaczącą w porównaniu z poprzednimi.

 

Pani Ambasador w ciekawym wystąpieniu przedstawiła sporo ważnych faktów dotyczących polsko – portugalskich stosunków gospodarczych. Podkreśliła, że doskonale rozwijają się one od roku 1996, zwłaszcza zaś od 2002 r. W 2014 roku wzajemna, dwustronna wymiana gospodarcza osiągnęła kwotę 1,1 mld. €, z nieznaczną, zaledwie 8 mln € nadwyżką po stronie portugalskiej.

 

We wzajemnym handlu głównymi są artykułu rolno – spożywcze. Przy czym już w połowie wysoko przetworzone. W porównaniu z 2013 r. obroty te było o 7% wyższe. Bardzo rośnie zainteresowanie wśród portugalskich form eksportem do Polski. W ciągu ostatnich 4 lat ich liczba zwiększyła się z około 600 do 1,2 tysiąca.

 

Wśród portugalskich inwestorów bezpośrednich w Polsce dużo jest, jak to określiła, kluczowych graczy. Wielu z nich swoją działalność w naszym kraju rozszerza również na sąsiednie, lub inne w regionie. M.in. na Litwę, Czechy i Rumunię. Równocześnie zanotowano ogromny wzrost ruchu turystycznego z Polski do Portugalii.

 

W roku ubiegłym kraj ten odwiedziło 136 tys. naszych rodaków, o 10% więcej niż w 1913 r. Zaś w porównaniu z 2009 rokiem, gdy przyjechało tam 85 tys. turystów polskich, był to wzrost o 45%. Duża w tym zasługa, podkreśliła, portugalskich linii lotniczych TAP, które uruchomiły bezpośrednie loty Lizbona – Warszawa, a od ub. roku również dwu przewoźników nisko kosztowych.

 

Niestety, pytanie red. Adama Gąsiora, redaktora magazynu „Wasze podróże” ilu w tym czasie turystów portugalskich odwiedziło Polskę, pozostało bez odpowiedzi. Gospodarze nie dysponowali takimi danymi. Poza stwierdzeniem, na podstawie obserwacji poczynionych w takcie przelotów, że „ruch i w tę stronę rośnie”.

 

Zapowiadany Tydzień Portugalski w Warszawie ma wzmocnić stosunki gospodarcze między naszymi krajami oraz zwiększyć wzajemne zainteresowanie. Będzie to prezentacja dobrego jedzenia, portugalskiej kuchni i win, ale również turystycznych walorów kraju i jego muzyki. Pedro Pereira da Silva przedstawił działalność PPCC.

 

Skupia ona już ponad 200 firm, mniej więcej w połowie portugalskich i polskich. Wspiera działalność firm portugalskich w Polsce, a polskich nie tylko w Portugalii, ale również na portugalskim obszarze językowym: w Brazylii oraz Angoli i Mozambiku w Afryce. Oczekuje się, że imprezy w hotelu InterContinental odwiedzi 1,5 tys. osób, zjedzą 720 kolacji, oraz wypiją 2500 butelek wina z 5 portugalskich regionów winiarskich przygotowanych na degustację.

 

Codziennie popołudniu przez cały czas imprezy odbywać się będą, na 25 stałych stoiskach, targi win i portugalskich artykułów spożywczych, na które przygotowano 3 tys. butelek wina z 6 regionów do degustacji. Po konferencji jej uczestniczy zaprozeni zostali na lunch i degustację portugalskich potraf woraz win. Szczegółowy program Tygodnia Portugalskiego „Flavours od Portugal” w Warszawie dostępny jest na stronie: www.flavoursofportugal.pl.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top