WARSZAWA: FESTIWAL „CHOPIN I JEGO EUROPA”

Od 15 do 29 sierpnia br. w Warszawie będzie odbywać się 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny pt. „Chopin i jego Europa”. W programie są 32 koncerty: recitale, koncerty kameralne i symfoniczne, które będą miały miejsce w: Filharmonii Narodowej, Bazylice Świętego Krzyża i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zaprezentowane zostaną dzieła 35 kompozytorów, w tym 18 polskich, od Chopina do Skriabina znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Podczas festiwalu, opatrzonego podtytułem „Przed wielkim Konkursem”, nie zabraknie przebojów muzyki klasycznej: Beethovena, Liszta, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Rachmaninowa, Paderewskiego, Sibeliusa i Elgara. Bogaty będzie także repertuar muzyki polskiej: Chopin, Ogiński, Dobrzyński, Kurpiński, Szymanowski, Wolff i Lipiński a także prawykonanie utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

 

Wśród wykonawców pojawią się: orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji, a także muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Kryłow, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikołaj Luganski, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelic, Truls Mork, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou. Wystąpi także sensacyjny kwartet Apollon Musagete. Zaplanowane są również dwa koncerty Tobiasa Kocha (pianisty, który podbił serca melomanów interpretacjami muzyki polskiej). Wykona on muzykę czasów chopinowskich na co najmniej 3 fortepianach. Wśród prezentowanych przez niego utworów znajdą się także dzieła Michała Kleofasa Ogińskiego.

 

Za festiwalową sensację uznać można koncerty zarówno Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Michaiła Pletniewa, która wykona m.in. Symfonię „Polską” Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego i Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza, jak i występy jednej z najlepszych europejskich orkiestr: Philharmonia Orchestra z Londynu pod dyrekcja Władimira Aszkenazego, który poprowadzi oprócz Polonii Elgara, II Symfonię Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy Paderewskiego z solistą Dang Thai Sonem – zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w 1980 r., który zagra na fortepianie, będącym niegdyś własnością kompozytora.

 

Sensacyjnie zapowiada się koncert finałowy, podczas którego zestawione zostaną trzy kontrastowo odmienne typy interpretacji pianistycznej. Podczas jednego wieczoru z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zagrają: Julianna Awdejewa, Ingolf Wunder i Krzysztof Jabłoński. Do punktów kulminacyjnych Festiwalu należeć będzie też: wykonanie Wariacji na temat La ci darem la mano Dobrzyńskiego przez Philippe’a Giusiano, recital wokalny Matthiasa Goerne z Piotrem Anderszewskim, występ Freiburger Barockorchester z Concerto Polonaise B-dur Telemanna – obok 3 Koncertów Bacha, z których jeden usłyszymy na „chopinowskim” fortepianie, czy recital nagrodzonej za wspaniałe nagranie Sonaty g-moll Sol Gabetty, która na festiwalu Chopin i jego Europa zagra po raz pierwszy.

 

W tegorocznej edycji festiwalu w specjalny sposób będą także prezentowani polscy uczestnicy jesiennego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – najważniejszej na świecie Chopinowskiej rywalizacji, która rozpocznie się już 1 października br. koncertem z udziałem Marthy Argerich. Od 18 do 25 sierpnia br., codziennie o godz. 22.00 w Bazylice św. Krzyża odbywać się będzie godzinny recital Chopinowski. Młodzi polscy pianiści będą grali przed sercem Chopina na oryginalnym fortepianie z epoki – Erardzie z 1855 r.

 

Tegoroczna edycja festiwalu, wzorem lat ubiegłych, spojrzy z otwartością i zaciekawieniem na wiek XIX, by umożliwić odczucie jego dziedzictwa i roli, jaką odegrał w nim patron Festiwalu – mówi Stanisław Leszczyński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowych Festiwali Muzycznych „Chopin i jego Europa”. – Nie pominie jednak i wcześniejszych twórców, z których romantyzm wyrastał, widząc w nich niejednokrotnie swoje wzorce. Przybliży także twórczość późniejszych kompozytorów – spadkobierców romantycznej tradycji. Tradycyjnie też podkreśli znaczenie jubileuszy, które cały muzyczny świat obchodzi w tym roku: Piotra Czajkowskiego, Aleksandra Skriabina i Jana Sibeliusa – dodaje.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top