WARSZAWA: BEETHOVEN I NOWE DROGI

Od 12 do 25 marca br. w Warszawie odbywać się będzie jubileuszowy 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Myślą przewodnią tegorocznej edycji tego jednego z największych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym kraju jest „Beethoven i nowe drogi”, a bohaterami będą, jak co roku, gwiazdy światowej klasyki.

Jubileuszową edycję zainaugurujemy uroczystym koncertem w sali Filharmonii Narodowej. – mówi Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna Festiwalu. – W wykonaniu znakomitych solistów oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kaspszyka zabrzmi Fantazja na chór, orkiestrę i fortepian oraz IX Symfonia Ludwiga van Beethovena.

W programie – jak na jubileusz przystało – miłośnicy klasyki znajdą również sporo niespodzianek – zapowiada. Odbywający się co roku, w tygodniu poprzedzającym święta Wielkanocy Festiwal Ludwiga van Beethovena, prezentuje polskiej publiczności najwspanialszych artystów z kraju i ze świata, w których wykonaniu podziwiać można arcydzieła muzyki poważnej.

 

Nie inaczej będzie podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu. Wśród wykonawców znajdą się znakomite orkiestry i najlepsi soliści m.in.: Tonhalle z Zurychu (po raz pierwszy w Polsce) z wirtuozem fortepianu Yefimem Bronfmanem, NDR Sinfonieorchester Hamburg z okrzykniętym gwiazdą klasyki dyrygentem Krzysztofem Urbańskim i legendarnym barytonem Thomasem Hampsonem oraz powołana niedawno do życia Santander Orchestra, która wystąpi pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka, z jedynym polskim finalistą XVII Międzynarodowego Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Szymonem Nehringiem.

Koncerty otwierające festiwal co roku cieszą się olbrzymim zainteresowaniem zarówno melomanów jak i celebrytów – mówi Elżbieta Penderecka. – Co roku bilety na to właśnie festiwalowe wydarzenie rozchodzą się w okamgnieniu. Dlatego w roku jubileuszowym organizatorzy postanowili zaprezentować ten program dwukrotnie, powtarzając koncert inauguracyjny dzień później, dokładnie z tym samym programem i w tym samym wykonaniu, robiąc tym samym ukłon w stronę swojej wiernej publiczności. – zapowiada.

Podczas festiwalu usłyszymy także najwyżej cenione na światowej mapie kultury kwartety smyczkowe, a wśród ich m.in. Emerson String Quartet, Shanghai Quartet oraz Szymanowski Quartet. Niespodzianką dla melomanów będzie zapewne festiwalowa „wycieczka” do Fabryki Trzciny, gdzie podczas późno-wieczornego koncertu kierowany przez kapitalnego francuskiego klarnecistę Michela Lethieca zespół zaprosi na program pt. „Evening in New York” z musicalowymi przebojami „West Side Story” Leonarda Bernsteina i „Porgy and Bess” George’a Gershwina.

Zgodnie z trwającym od lat festiwalowym cyklem prezentacji mało znanych bądź zapomnianych oper, w tym roku zostanie przedstawiona koncertowa wersja dwóch jednoaktówek: tragedii „Jeźdźcy ku morzu” Ralpha Vaughana Williamsa oraz komedii „Oberża pod dzikiem” Gustava Holsta. Podobnie jak w latach ubiegłych nad tym festiwalowym projektem czuwać będzie znakomity polski dyrygent Łukasz Borowicz. Niezwykłe wydarzenie czeka melomanów również na sam finał tegorocznej edycji Festiwalu Beethovenowskiego.

W 50. rocznicę swego prawykonania w Filharmonii Narodowej zabrzmi bowiem „Pasja według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Międzynarodową grupę solistów i zespołów poprowadzi sam kompozytor. Ale Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena to nie tylko koncerty gwiazd z Warszawie. Zgodnie z 20-letnią tradycją wydarzenie zainauguruje otwarcie 7 marca (godz. 12:00) wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej.

Uroczystości towarzyszyć będzie recital cenionego pianisty Konrada Skolarskiego, który zaprezentuje dzieła Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Skriabina i Ferenca Liszta. Podobnie jak w ubiegłych latach festiwalowe koncerty będą odbywać się również w partnerskich miastach Festiwalu, m.in. w Katowicach, Gdański, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie www.beethoven.org.pl, a bilety można nabyć już od 12 lutego na stronie www.eventim.pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top