FRANCJA: BACHANALIA W BORDEAUX

W obrazach z XIX wieku na zmianę pojawiają się rzymskie motywy: jest to starożytna tancerka, nimfa lub Bachantka, towarzyszka Dionizosa. Wystawa „Współczesne Bachanalia!” zorganizowana została na cześć fascynującej postaci Bachantki, która ukazywana jest w wielu formach. Jest to tez okazja, aby przeanalizować kwestię i formy reprezentacji kobiet w sztuce XIX wieku. Od Pradier’a przez Rodin’a, Berlioz’a aż po rosyjski balet, najróżniejsi artyści wykorzystują motyw uczty, podczas której bawią się pijani Eros, bóg miłości i Thanatos, demon śmierci. Mityczna kapłanka Bachantka jest regularnie ukazywana na tych obrazach i z biegiem czasu została przekształcona w zmysłową muzę czasów współczesnych.

Wystawa „Współczesne Bachanalia! Nagość, pijaństwo i taniec w sztuce francuskiej XIX wieku” została zorganizowana w ramach współpracy Muzeum Sztuk Pięknych w Bordeaux i Pałacu Fesch w Ajaccio na Korsyce. Przy dużym wsparciu Muzeum Orsay w Paryżu, na wystawie udało się zebrać i zaprezentować publice ponad 130 prac pochodzących głównie ze zbiorów publicznych francuskich instytucji kulturowych.

Skupiając wszystkie techniki i rodzaje sztuk plastycznych (malarstwo, rzeźba, grafika), ale także taniec, teatr, operę i film, celem wystawy jest rzucenie nowego światła na sztukę XIX i początku XX wieku. Zwiedzający zanurza się w świecie wizualnymi muzycznym tamtych czasów.

Galerie des Beaux-Arts Place du Colonel Raynal 33000 Bordeaux

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top