W Warszawie rozpoczął się 16-ty Festiwal Ogrody Muzyczne – „Po obu stronach gór”. Koncerty i inne imprezy muzyczne odbywają się do 9 sierpnia w wielkim namiocie ustawionym na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Gościem Honorowym w br. jest Słowacja, która 1 lipca objęła na pół roku przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Tradycja prezentowania na tym festiwalu sztuki kraju Gościa Honorowego, którym jest państwo przejmujące stery w Unii, zainaugurowana została w 2008 roku. Uroczysty koncert słowackiego zespołu folkowego Kandráčovci otwierającego 16 edycję festiwalu poprzedziła minuta ciszy upamiętniająca ofiary zamachu terrorystycznego w Nicei, który miał miejsce poprzedniej nocy.
Po niej głos zabrali: dyrektor festiwalu Ryszard Kubiak, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński oraz J.E. Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce Pan Dušan Krištofik. Zapewnił on, że Słowacja, która przewodniczy Radzie UE po raz pierwszy, spełni związane z tym oczekiwania krajów członkowskich.
Stwierdził również z zadowoleniem, że festiwal Ogrody Muzyczne stanowi dobrą okazję do prezentacji w Polsce Słowacji oraz jej muzyki. Poza koncertem inauguracyjnym, w jego trakcie wystąpią bowiem jeszcze dwa inne zespoły muzyczne. Program przewiduje ponadto dwa wieczory słowackie, na które złożą się fragmenty filmów o Słowacji.
Zespół inaugurujący 16. Festiwal oraz program jego koncertu „Janosikowi muzyka – Oj, zabawa!” przedstawił dyrektor muzyczny Festiwalu Zygmunt Krauze. Powiedział m.in., że będzie to mieszanka wielu kultur Słowacji oraz otaczających ją krajów. Z elementami muzyki również polskiej, ukraińskiej, greckiej, tureckiej i żydowskiej.
Przypomniał również jak wielką rolę góry łączące Polskę i Słowację odegrały w twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara. Jeżeli chodzi o zespół Kandráčovci dodam do tego na podstawie jego strony internetowej, że założył go w 2004 roku Ondrej Kandráč, skrzypek i wokalista, przyciągając do współpracy muzyków z różnych grup folklorystycznych.
Początkowo grali oni głównie muzykę ludową różnych regionów Słowacji, rozszerzając z czasem repertuar o elementy muzyki ukraińskiej, rosyjskiej i polskiej we własnej interpretacji folkowej. Zespół, w którym na kontrabasie gra Martin Leško, na akordeonie Milan Maťaš, na perkusjach Luboš Dvorščak, a na cymbałach i gitarze Lubomir Šebej, wszyscy też śpiewają, wydał już i sprzedał w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy płyty CD ze swoją muzyką, w tym cztery platynowe.
Kandráčovci są jednym z najpopularniejszych słowackich zespołów muzycznych. Występują w różnych miejscowościach w ojczyźnie – w lipcu mają 10 koncertów, każdy gdzie indziej, a po występie w Warszawie już 16 lipca w miejscowości Domaša, zaś 17 lipca w Vyšnych Ružbachach. Występują również w Czechach, Polsce i na Ukrainie.
Nie tylko gorąco, ale wręcz żywiołowo przyjęty przez publiczność ponad godzinny, z trzema bisami, koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, był znakomitym pokazem mistrzostwa muzycznego oraz scenicznego tego zespołu. Świetnie zgranego, ale również z fantastycznymi fragmentami solowymi.
Zwłaszcza skrzypcowymi szefa zespołu, który grał nawet trzymając skrzypce… na karku, tańcząc itp. Jak również w jednym z bisów gra cymbalisty. Powszechny był żal publiczności, wśród której było sporo osób starszych, że koncert trwał tak krótko. Bo z przyjemnością tej świetnej i żywiołowo granej oraz śpiewanej – również przez salę – muzyki słuchałoby się o wiele dłużej.
Po koncercie jego słuchacze zaproszeni zostali na lampkę wina z serowymi przekąskami, ufundowaną przez Małokarpacki Szlak Winny. Był to bardzo udany wieczór i świetna inauguracja tegorocznej edycji festiwalu. W programie następnych imprez, które odbywać się będą codziennie oprócz 28 lipca i 4 sierpnia, znajdą się dwa kolejne koncerty słowackie.
18 lipca „Awangarda, awangarda” formacji muzycznej VENI ensemble, zaś 25 lipca „Święto wiosny” – koncert duetu fortepianowego Nora a Miki Škutovci. Ponadto dwa wieczory słowackie. 20 lipca „Po obu stronach gór” z prezentacją fragmentów filmów: Roberta Makłowicza o Słowacji z akcentem na kulinaria i „Żuławski – po obu stronach Tatr”, reż. Bohdana Kezika.
Natomiast 29 lipca „Twórcy”, podczas którego wyświetlone zostaną też dwa filmy. Jeden poświecony Andy’emu Warholowi, amerykańskiemu twórcy o słowackich korzeniach, drugi malarzowi Jánowi Kudličce.
Hitami pozostałych festiwalowych wieczorów będą filmowe pokazy widowisk z Metropolitan Opera w Nowym Jorku:
„Wesoła wdówka”, „Zaczarowany flet” i „Córka pułku”. I baletów moskiewskiego Teatru Bolszoj: „Dama Kameliowa”, „Spartakus” i „Don Kichot”. Jak poinformował dyr. Kubiak, teatr ten wyjątkowo zgodził się na udzielenie licencji na pokazy tych spektakli w okresie letnim.
W programie 16. Festiwalu znajduje się również wiele innych interesujących imprez. M.in. dwa przedpołudniowe programy z cyklu Dziecięce Ogrody Muzyczne z wolnym wstępem. Szczegółowy program znaleźć można na: www.ogrodymuzyczne.pl, zaś informacje o zespole, który zainaugurował 16. festiwal, na: www.kandracovci.sk.
Zdjęcia autora