W egzotycznym mieście lwa

Singapur
Singapur. Fot. Andrzej Zarzecki

Położony na samym równiku Singapur to bogate, nowoczesne miasto szkła i stali, żyjące w spokoju i harmonii do jakiej bezskutecznie tęsknią mieszkańcy innych metropolii.

Na wyspie

Leżący u stóp Półwyspu Malajskiego, na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych biegnących z Azji PołudniowoWschodniej na Daleki Wschód, Singapur jest wyspiarskim miastem-
państwem. Zajmuje niewielką wyspę, formatu 23 x 24 km.żyje tu ponad 3 miliony ludzi, gęstość zaludnienia przekracza 3 tysiące ludzi na jeden kilometr kwadratowy. W Singapurze panuje gorący równikowy klimat.

Etnicze mieszkanka

Obywatelami Singapuru są Chińczycy (przeważają), Malajowie, Hindusi i Europejczycy. Obowiązują cztery oficjalne języki: chiński, malajski, tamilski i angielski.

Równie bogata jest ilość religii wyznawanych przez Singapurczyków, najważniejsze to buddyzm, hinduizm, taoizm, islam i chrześcijaństwo. Mimo takiej różnorodności w Singapurze nie występują żadne konflikty ani na tle rasowym ani religijnym. Jaka jest tego przyczyna? Choć Singapur to państwo na wskroś nowoczesne, lecz jednocześnie pełne dyscypliny i rygoru. Wiele tutejszych praw razi Europejczyków surowością. Pomijam karę śmierci za posiadanie narkotyków, ta obowiązuje w wielu muzułmańskich krajach. Bardziej szokuje całkowity zakaz importu i używania gumy do żucia (brudzą się od niej chodniki), za rzucenie na ulicę niedopałka papierosa
można zapłacić ponad 300 dolarów. Równie wysokie kary obowiązują za plucie na ulicy, przechodzenie na czerwonym świetle lub niespuszczenie wody w publicznej toalecie.

Niech żyje bal

Singapur, ze względu na mieszankę kulturowo-etniczną, nowy rok wita aż cztery razy. Po raz pierwszy już w pażdzierniku, wtedy wypada Deepa Vali, czyli hinduskie powitanie nowego roku. Następnie jest on obchodzony tak jak u nas, 1 stycznie. Zaraz potem, 19 stycznia Malajowie celebrują swój Hari Raya. Czas żegnania się ze starym i witania z nowym zamykają Chińczycy, wit
ający nowy rok w połowie lutego. Za każdym razem zgodnie bawi się i świętuje całe miasto.

W drogę

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Singpuru. Najdogodniejsze połączenia oferuje Singapore Airlines których przedstawicielem w Polsce jest Air System Poland ( 0-22 827 80 14, 827 80 49). Podróż z Europy trwa około 14 godzin.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top