TURCJA: SEZON LĘGOWY ŻÓŁWI

Karetta (Caretta caretta), fot. TGA

Każdej wiosny złote plaże malowniczej Riwiery Tureckiej stają się domem dla żółwi morskich Karetta (Caretta caretta). To wybrzeże Morza Śródziemnego posiada najwięcej miejsc lęgowych w regionie, co sprawia, że co roku setki tych żółwi odwiedzają 22 plaże w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do złożenia jaj. Przyjrzyjmy się bliżej migracji żółwi Karetta na tureckie wybrzeże oraz surowym środkom ochrony wdrożonym przez Turcję, które mają na celu zabezpieczenie ich delikatnego potomstwa.

 

Karetta (Caretta caretta), fot. TGA

Żółwie Karetta docierają na tureckie plaże w maju, idealne warunki do lęgu znajdują na 22 plażach południowego wybrzeża Turcji, obejmujących prowincje Muğla, Antalya, Mersin, Adana i Hatay. W Muğli, żółwie gniazdują na plażach Dalyan, Ekincik, Sarıgerme i Fethiye. W Antalyi ich siedliska obejmują plaże Patara, Demre, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş i Gazipaşa. W prowincji Mersin żółwie można spotkać na plażach Anamur, Göksu Delta, Davultepe, Alata i Kazanlı. Plaże Akyatan, Sugözü i Yumurtalık w Adanie oraz Samandağ w Hatay również goścą te morskie stworzenia. Najwięcej gniazd znajduje się w regionach Antalyi i Muğli.

Od końca kwietnia żółwie Karetta pojawiają się w wodach przy słynnej plaży İztuzu w Ortaca (Muğla) oraz wokół plaży Patara (Antalya). Te plaże są ich siedliskami lęgowymi od maja do sierpnia, przyciągając miłośników przyrody, którzy obserwują ten niezwykły proces. Ze względu na ich ochronę, wolontariusze patrolują plaże nocą, dbając o bezpieczeństwo gniazd.

Plaża Patara, fot. TGA

Żółwie Karetta są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Mogą żyć ponad 70 lat, osiągając dojrzałość płciową w wieku od 12 do 30 lat, gdy ich skorupa przekracza 90 centymetrów długości. Sezon lęgowy rozpoczyna się w kwietniu i maju.

Karetta przybywają na plaże nocą, kopią dołki, składają jaja i wracają do morza. Z około 100 złożonych jaj, tylko połowa wykluwa się, a z młodych żółwi, które dotrą do morza, tylko dwa na tysiąc osiągną dorosłość.

Antalya – prawdziwy dom dla Karetta

 

Plaża Patra, fot. TGA

Według tureckiej Generalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody i Parków Narodowych (DKMP), dziewięć z dwudziestu dwóch plaż lęgowych Turcji znajduje się w Antalyi. Wśród nich jest 18-kilometrowa plaża Patara, jedna z najdłuższych w Turcji i na świecie. Ministerstwo Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu ustanowiło tam Specjalną Strefę Ochrony Środowiska, zamkniętą dla odwiedzających od 20:00 do 08:00, aby chronić ten wyjątkowy ekosystem. W ciągu dnia gniazda są oznaczone, umożliwiając turystom korzystanie z plaży, podczas gdy wieczorem żółwie łowią ryby wzdłuż wybrzeża. W tym czasie zabronione jest korzystanie z leżaków, parasoli, sztucznych świateł, hałasowanie, rozbijanie namiotów, rozpalanie ognisk i pływanie.

Plaża İztuzu – przyjazna żółwiom

Plaża İztuzu, fot. TGA

Piaszczysta plaża İztuzu, w pobliżu Köyceğiz w Muğla, to znane miejsce lęgowe żółwi morskich. Plaża, gdzie rzeka Dalyan wpada do Morza Śródziemnego, jest cennym środowiskiem dla Karetta, pełnym ekologicznych skarbów jak złote piaski i porośnięte sosnami zbocza. Plaża İztuzu jest chroniona na równi z plażą Patara, a pobliski Instytut Ochrony i Rehabilitacji pomaga rannym żółwiom również na innych wybrzeżach Turcji.

Warto zobaczyć:

Starożytne miasto Kaunos, fot. TGA

W Turcji miejsca dziedzictwa kulturowego podlegają ścisłej ochronie, a liczne projekty zrównoważonego rozwoju wspierają przetrwanie fauny i flory. W starożytnym mieście Patara, stolicy antycznej Federacji Licyjskiej, zachowało się wiele zabytków, w tym Budynek Parlamentu i starożytny teatr. To także miejsce narodzin biskupa Mikołaja, inspiracji dla postaci Świętego Mikołaja. W Köyceğiz warto odwiedzić Dalyan i starożytne miasto Kaunos, słynące z grobowców wykutych w skale z IV wieku p.n.e.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top