TUNEZJA ZAPRASZA POLAKÓW

Z Ambasady Tunezji w Warszawie otrzymalismy informację o gotowości tego kraju do przyjęcia turystów po epidemii koronawirusa. Osobiste zaproszenie dla polskich turystów do odwiedzenia Tunezji skierował JE Ambasador Sghaier Fatnassi.

 

Na początku marca br. – mczytamy w niej – zostały wprowadzone w Tunezji pierwsze środki mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zamknięto szkoły, restauracje, kawiarnie, dyskoteki i meczety. 20 marca wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Decyzje te okazały się skuteczne, o czym świadczą liczby i wskaźniki: w przeciągu dwóch miesięcy, tj. do 22 maja 2020 r., zarejestrowano tylko 1051 przypadków zakażeń, 47 zgonów i 826 wyzdrowień. Sytuacja wydaje się być opanowana. Dwa tygodnie po rozpoczęciu znoszenia ograniczeń zainicjowanego w dniu 4 maja 2020 i podzielonego na trzy etapy, nie odnotowano wzrostu zachorowań.

Służby sanitarne ogłosiły, iż przez 6 dni z rzędu nie stwierdzono żadnego nowego przypadku zachorowania ani zgonu. Na skutek poprawy sytuacji sanitarnej, władze Tunezji ogłosiły odmrożenie niektórych sektorów, w tym bardzo mocno dotkniętej przez kryzys pandemii branży turystycznej. Rozpoczęła ona przygotowania do przyjęcia tego lata zagranicznych turystów. Przed wybuchem pandemii, Tunezja była kierunkiem cieszącym się dużym zainteresowaniem. Spodziewała się przyjąć w tym roku co najmniej 10 milionów turystów pobijając wynik z 2019 roku (9,4 miliona).

Mohamed Ali Toumi, tunezyjski Minister Turystyki i Rzemiosła, poinformował, iż odmrożenie gospodarki będzie mogło nastąpić przed rozpoczęciem ostatniego etapu znoszenia ograniczeń, przewidzianego na 14 czerwca. Działalność będą mogły wznowić obiekty turystyczne takie jak hotele, restauracje i kluby nocne. Mohamed Ali Toumi proponuje ponowne otwarcie granic i wznowienie ruchu lotniczego przed końcem czerwca, co pozwoli touroperatorom na realizację programów i rozpoczęcie rezerwacji. W ramach odmrażania branży turystycznej po pandemii COVID19, która objęła cały świat, Tunezyjski Urząd ds. Turystyki ONTT przygotował protokół sanitarny w celu ograniczenia ryzyka zarażenia.

Jest to protokół naukowy skierowany do wszystkich podmiotów działających w branży turystycznej, hoteli, biur podróży, restauracji, centrów rozrywki. itp. Wprowadza on limit przyjęć gości w hotelach, utrzymanie dystansu społecznego w restauracjach, na basenach i plażach. Wspomniany protokół podejmuje przede wszystkim kwestie związane z przestrzeganiem zasad higieny i bezpieczeństwa zdrowotnego począwszy od przekroczenia przez turystów granicy aż do ich wyjazdu, a także kwestie dotyczące personelu obiektów turystycznych. Wszyscy operatorzy działający w branży turystycznej są zobowiązani dostosować się do protokołu począwszy od 4 czerwca 2020 roku.

Tunezyjskie linie lotnicze Tunisair wprowadziły z dniem 22 maja nowe środki ochrony na pokładzie swoich samolotów. Pasażerowie mają obowiązek noszenia maseczek oraz utrzymania dystansu społecznego przez cały czas podróży. Dzięki wzorowym działaniom w walce z epidemią koronawirusa, Tunezja jest jednym z nielicznych krajów na świecie, którym udało się dzięki zastosowaniu rygoru i dyscypliny poradzić z kryzysem, odnotowując minimalne straty, co czyni ją jednym z najlepszych kierunków turystycznych na lato 2020. Głównym priorytetem tunezyjskiego rządu pozostaje również kwestia bezpieczeństwa. Tunezja znajduje się obecnie na lepszej pozycji w walce z terroryzmem niż wiele krajów rozwiniętych. Gorąco zachęcam naszych polskich przyjaciół do odwiedzenia Tunezji podczas tegorocznych wakacji.

Sghaier Fatnassi Ambasador Tunezji w Warszawie

Zdjęcia: ONTT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top