TUNEZJA: FESTIWAL MUZYKI SYMFONICZNEJ W AMFITEATRZE EL-JEM

 

 

Tradycyjnie już w sierpniu w amfiteatrze El-Jem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej w Tunezji. Starożytny amfiteatr o krwawej przeszłości dziś gości w swoich murach orkiestry i artystów, których występy są prawdziwą gratką dla melomanów. W zeszłym roku wielkim wydarzeniem wieńczącym festiwal był koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej Sinfonia Varsovia pod batutą Anglika Christophera Warrena Greena, którzy wykonali dzieła Mozarta i Chopina w towarzystwie śpiewaków operowych z Chin, Holandii, Francji, Belgii oraz pianisty z Libanu.

 

W 2014 roku, w trakcie 29 edycji festiwalu organizatorzy przewidzieli atrakcje zarówno dla wiernych fanów festiwalu jak i młodych wielbicieli muzyki symfonicznej. Wystąpią zespoły z całego świata. Do El-Jem zawitają ponownie muzycy Opery Wiedeńskiej, wiernego przyjaciela festiwalu, a także orkiestra symfoniczna China National Opera House z Chin, oraz orkiestry muzyków z Niemiec, Tunezji, Rosji.

 

Dla wyjątkowej publiczności w tym roku po raz pierwszy wystąpi The Russian Ice Stars ze swoim magicznym widowiskiem na lodzie. Na koniec wystąpią Jalloul Ayed i Yosra Zekri ze swoim „Tunezyjskim Snem”. Oddalony zaledwie o godzinę drogi samochodem z Monastiru czy Mahdii, górujący nad miastem amfiteatr był trzecim pod względem wielkości w imperium rzymskim.

 

W czasach swojej antycznej świetności mógł pomieścić nawet 30 000 widzów. To najbardziej spektakularna rzymska budowla w Afryce północnej, która zachowała się w bardzo dobrym stanie do dzisiaj. Amfiteatr pełnił przede wszystkim rolę miejsca walk gladiatorów oraz zwierząt. Oprócz ogromnej areny, korytarzy i widowni, udostępnione do zwiedzania jest wielkie podziemie budowli, skąd wychodzili oni do walki.

 

Od 1979 roku zabytek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To monumentalne otoczenie idealnie pasuje do wspaniałej muzyki.

 

Program sierpniowych koncertów: • 6 sierpnia: IX Symfonia Beethovena „Symfonia radości” Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna (Niemcy) • 9 sierpnia: Orkiestra Symfoniczna China National Opera House (Chiny) • 10 sierpnia: Cheb Mami (Algieria) • 16 sierpnia: Tunezyjska Orkiestra Symfoniczna • 23 sierpnia: Akademicka Orkiestra Symfoniczna przy Moskiewskim Konserwatorium im. Tchaikovsky’ego • 26 i 27 sierpnia: Widowisko na lodzie The Russian Ice Stars z Rosji • 30 sierpnia: Tunisian Dream Tunezyjski Sen, Jalloul Ayed oraz Yosra Zekri

 

Ceny biletów od 15 do 35 dinarów tunezyjskich, czyli ok. 30-70 zł. Gości na koncerty dowoził będzie także specjalny pociąg lub autokar z Tunisu. Bilety można kupić na miejscu lub na stronie www festiwalu: www.festivaleljem.net

 

Zdjęcia amfiteatru: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top