Trzy Żywioły w Twierdzy Srebrna Góra

 

Trzy Żywioły w Twierdzy Srebrna Góra Pokazy slajdów, maraton filmowy i spotkania z podróżnikami – od piątku 4 września do niedzieli 6 września 2009 w największej twierdzy górskiej Europy, w Srebrnej Górze. To będzie 2. Letnia Edycja Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” i Pierwsze Czesko – Polskie Spotkania Podróżników.

 

Zapowiada się największa impreza podróżnicza w Polsce. I to pod gołym niebem! Do Srebrnej Góry zjadą podróżnicy i goście m.in. z Polski i Czech. Gwiazdą Festiwalu będzie zakochany w Papui Petr Jahoda – legenda wśród czeskich podróżników. Większość roku spędza na prowadzeniu ekspedycji, podczas których zbiera materiały do publikacji etnograficzno-fotograficznych

 

Zaproszeni goście przygotowali pokazy z daleka, ale i z zupełnie bliskich okolic. Bo może tuż za rogiem, przeżyć można fascynującą przygodę? Ten najbliższy róg to sudeckie Góry Izerskie, które sportretuje Miloš Kirchner, ceniony w Europie fotografik. Karolina Kwiecień zaczaruje magiczną Huculszczyzną, a Michał Jurecki pomoże zrozumieć egzotykę historyczną i kulturową Kosowa. Agata Wiśniewska i Michał Zaleski pokażą Czechy, jakich nie znamy. Dla kontrastu Ola Bednarska zabierze nas w 8-miesieczną podróż po Afryce, a Beata Zalot i Marek Tomalik do biednego, ale bardzo urokliwego Laosu. Czech Jan Honza Tilinger opowie o budowie szkoły w izolowanej wiosce w Himalajach wysokich. Do najbliższej drogi jest stamtąd 80 km. Na podsumowanie dyskusji o podróżach dalekich i bliskich Elżbieta Tomczyk-Miczka przedstawi przekorną prezentację, dotykającą sensu podróżowania i postrzegania świata.

 

W ramach dwóch nocnych maratonów filmów podróżniczych i przygodowych będzie można zobaczyć najlepsze dokumenty, m.in. słynny, nominowany do Oskara film Wernera Herzoga – Spotkania na krańcach świata. Ten znany, niemiecki dokumentalista tym razem wybrał się na Antarktydę. Przy pracy w jednej z niewielkich osad naukowych spotkał niemal samych podróżników. Czeskim okiem, z ogromnym poczuciem humoru, spojrzymy na macedońską wioskę Szutka, gdzie społeczność Romów próbuje zapisać się w „Księdze Rekordów Szutki”. Zajrzymy też do dżungli niedaleko Rio de Janeiro, gdzie od lat mieszka polska rodzina z trójką dzieci. Prawdziwym hitem będzie emisja filmu „HOME – S.O.S Ziemia!”. Luc Besson (twórca m.in. Wielkiego Błękitu) i światowej sławy fotografik Yann Arthus-Bertrand w formie filmowego arcydzieła stworzyli obraz-manifest, apel do wszystkich, którym zależy na ratowaniu naszej planety.

 

Będzie okazja porozmawiać z polskimi i czeskimi podróżnikami, zatańczyć, zapłonie ognisko, zaskwierczą kiełbaski i zabulgocze zimne piwo. W licznych konkursach, organizowanych w czasie Festiwalu będzie można wygrać mnóstwo nagród. Jeden z uczestników festiwalu wyjedzie ze Srebrnej Góry z biletem lotniczym w dowolne miejsce świata. Wszystkie pokazy będą tłumaczone symultanicznie.

 

Opisy pokazów, zdjęcia ilustracyjne, opisy filmów dostępne na stronie Klubu Podróżników Trzy Żywioły www.3zywioly.pl

 

Dojazd, noclegi, atrakcje i szczegóły Imprezy – www.3zywioly.onet.pl 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top