SZWAJCARSKI WORKSHOP 2009

Przedstawiciele 21 szwajcarskich regionów, hoteli, systemów transportowych i innych atrakcyjnych miejsc w tym kraju przyjechali do Warszawy, aby polskiej branży turystycznej przedstawić swoją ofertę podczas tradycyjnego już workshopu. Na który zaproszony został przedstawiciel Globtroter Info, a na występy po nim szwajcarskiego iluzjonisty Pata Perry i apéro riche m.in. ze szwajcarskim winem i serami, liczne grono dziennikarzy – w tym, oczywiście, również „globtroterowców”. Pewnym zaskoczeniem, także dla branży turystycznej, był zakres tematyczny szwajcarskiej oferty. W październiku spodziewano się przede wszystkim propozycji, a zwłaszcza nowości na sezon zimowy.

 

Tym bardziej, że w br., przede wszystkim ze względu na wysoki wzrost kursu franka oraz kryzys gospodarczy, liczba gości z Polski, liczona w ich noclegach, spadła w ojczyźnie Wilhelma Tella o 9%. Ponieważ jednak ostatni sezon zimowy był lepszy pod tym względem o 11% od poprzedniego, Adriana Czupryn – szefowa przedstawicielstwa Switzerland Tourism w Polsce szacuje, że utrzymana zostanie liczba noclegów polskich turystów na poziomie sezonu 2007/2008, tj. około 140 tysięcy.

 

Swoją ofertę przedstawiły w Warszawie, a następnego dnia również w Katowicach, przede wszystkim systemy transportowe: Swiss Travel System zapewniający podróże pociągami, autobusami i statkami na podstawie jednego biletu, Swiss International Air Lines, Golden Pass Line – pociąg panoramiczny z Lucerny do Interlaken i Montreux, Koleje Jungfrau oraz Express Lodowcowy i Koleje Gornergrat.

 

Nie zabrakło przedstawicieli oficjalnego brokera on-line turystyki szwajcarskiej Swizerland Travel Centre oraz turystyki miejskiej: Geneva Tourism, Lucerne Tourism i Zurychu, a także regionów: Graubünden Tourism, Jeziora Genewskiego, Ticino Tourism czy Valais Tourism. Niektóre z nich przedstawiły również ofertę zimową. Zaprezentowało się także kilka hoteli i sieci hotelowych oraz Swissminiatur Melide – park miniatur i bajkowa kraina w skali 1:25 reklamująca się hasłem „Cała Szwajcaria w jedną godzinę”.

 

Był również przedstawiciel Swiss Trails – szwajcarskich szlaków rowerowych, wędrówek pieszych, dla rowerów górskich, skatingu i kajakarstwa. Bardzo rozbudowanych, świetnie oznakowanych, z doskonałym zapleczem oraz mapkami. Informacje o nich zajmują ponad 80 stronicową broszurę formatu A4. Wiecej szczegółów na ten temat znaleźć mozna na: www.swisstrails.ch.

 

Propozycje na sezon zimowy przywieźli przedstawiciele Alp Regionu Jeziora Genewskiego, największego regionu sportów zimowych w Szwajcarii Engadin – St. Moritz, regionu Nendaz – Veysonnaz dysponującego 412 km tras zjazdowych, snowparkiem, trasami saneczkowymi, snowtubingiem i innymi atrakcjami. A także, obok oferty całorocznej, region Wallis – Valais Tourism, w którym sezon narciarski trwa 300 dni w roku.

 

Są one nieźle znane polskim miłośnikom sportów zimowych. Znaczących nowości na nadchodzący sezon nie zapowiadają, poza – oczywiście – kalendarzem tradycyjnych imprez. Tak np. w ośrodku narciarskim Corvigila w regionie Engadin – St. Moritz od 29 do 31 stycznia 2010 r. odbędą się Alpejskie MŚ FIS, a wcześniej i później inne imprezy, których szczegóły znaleźć można na: www.engadin.stmoritz.ch/events. Nie brak różnego rodzaju promocji.

 

Np. ten sam region proponuje w określonych terminach: od otwarcia sezonu 17 października do 23 grudnia 2009 oraz na przełomie stycznia i lutego, marca i kwietna oraz od 6 kwietnia do końca sezonu 31 maja 2010 roku, zniżki do 30% na noclegi, wyżywienie oraz kolejki i transport. Bliższe szczegóły na: www.engadin.stmoritz.ch/tophit. Wkrótce internetową kampanię promocyjną sezonu zimowego rozpocznie również, jak mnie zapewniła Adriana Czupryn – przedstawicielstwo Switzerland Tourism w Polsce, na www.MojaSzwajcaria.pl.

 

Już po workshopie w Warszawie i niezależnie od niego otrzymaliśmy obszerną informację o ofercie zimowej innego szwajcarskiego regionu sportów zimowych, Doliny Samnaun. Proponuje on m.in. specjalne programy dla rodzin, zakupy w strefie wolnocłowej i – oczywiście – aktywny wypoczynek na śniegu. W obszernym kalendarzu imprez na sezon 2009/2010 znajdują się m.in. Mistrzostwa Świata Świętych Mikołajów – Clauwau, które odbędą się tam 27 i 28 listopada br. Więcej na temat zimy w Samnaun znaleźć można na: www.samnaun.ch.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top