SZWAJCARIA: MUZEA SZTUKI (2)

Wyjątkowe dzieła, projekty i fotografie. Odwiedziny w jednym z Muzeów Sztuki w Szwajcarii to wyjątkowe doświadczenia.

 

Lokalizacja w uroczych, butikowych miastach, 12 światowej klasy muzeów prezentujących najpiękniejsze widoki na małej przestrzeni. Niesamowite kolekcje i prawdziwe dzieła sztuki XX i XXI w. czekają na gości. Oto kolejne obiekty szczególnie warte bliższego poznania.

 

BAZYLEA – RIEHEN: FUNDACJA BEYELER

 

Kolekcja Beyelera dzięki budynkowi muzeum zaprojektowanemu przez Renzo Piano w 1997 roku została udostępniona szerokiej publiczności. Dzięki ok. 230 dziełom małżeństwo Hildy i Ernsta Beyelerów dokumentuje sztuką czasy XX wieku i przekazuje malarskie aspekty klasycznego modernizmu, od Moneta, Cézanne’a i van Gogha przez Picassa do Warhola, Lichtensteina i Bacona. Prace klasycystycznego modernizmu przeciwstawione są obiektom sztuki wytworzonym przez plemiona z Afryki, Oceanii i Alaski.

Wstęp wolny na wystawy z regionalnym biletem muzealnym.

Wydarzenia * 2 wrzesień 2018 – 13 styczeń 2019 – Balthus * 3 luty – 26 maj 2019 – The Young Picasso – Blue and Pink Period * 26 maj – 6 październik 2019 – Rudolf Stingel

 

LOZANNA: MUSÉE DE L’ELYSÉE – MUZEUM FOTOGRAFII

 

Wewnątrz mieści się 170.000 monumentalnych zdjęć, na zewnątrz – niezapomniany widok. Musée de l’Elysée w Lozannie prezentuje świat fotografii w najpiękniejszej scenerii: w willi z późnego XVIII wieku z widokiem na Jezioro Genewskie. Musée de l’Elysée było jednym z pierwszych muzeów w Europie, które całkowicie poświęcone jest sztuce fotografii. Wkrótce po jego otwarciu w październiku 1985 roku zostało zauważone na skalę międzynarodową.

Podczas wystaw stałych i okresowych przedstawione są początkowe dzieła wielkich fotografek i fotografów XX wieku, jak Cartier-Bresson, Capa, Alvarez Bravo, Penn, Frank, Depardon lub Ella Maillart oraz klasyczne fotografie współczesne. Muzeum znajduje się w wybudowanym w latach 1780–83 przez architekta Abrahama Fraisse dworku ponad Jeziorem Genewskim. Zbiory obejmują około 120.000 oryginalnych zdjęć, które umieszczone są w ośmu pomieszczeniach na czterech piętrach.

Wydarzenia * 20 luty – 5 maj 2019 – Martine Franck & Vasantha Yogananthan * 29 maj – 25 sierpień 2019 – Yann Mingard * 18 wrzesień 2019 – 5 styczeń 2020 – Jan Groover

 

GENEWA: MAMCO

 

Mamco jest dziś największym w Szwajcarii muzeum, które dedykowane jest sztuce współczesnej. Cieszy się międzynarodowym uznaniem i jest instytucją referencyjną dla sceny artystycznej. Jego praca bazuje na zbiorach 4000 eksponatów, z których jedna trzecia jest w posiadaniu muzeum. Od otwarcia w roku 1994 w muzeum przedstawiono ponad 450 wystaw, które podkreślały różnorodność i dynamikę szwajcarskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. Trzy razy w roku Mamco prezentuje nowe wystawy. Ma to zastosowanie w sekwencjach co 2-3 lata. Trzy razy w roku odbywa się „Nuit des Bains” – dawniej w tej dzielnicy znajdowały się publiczne łaźnie. Podczas tego przedstawienia dzielnica zamienia się w jedną dużą galerię, którą odwiedzają tysiące gości.

Wydarzenia * Październik 2019 – luty 2020 – Rosemary Castoro * Luty – maj 2019 – René Daniëls * Maj – wrzesień 2019 – Walead Besthy * Październik 2019 – luty 2020 – Romarin Castoro

Zdjęcie czołówkowe: Cezary Rudziński, w tekście ST

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top