SZWAJCARIA: LATO 2011

Na szwajcarskich trasach narciarskich, zwłaszcza lodowcowych, nadal jest pełnia sezonu zimowego. Gospodarze myślą już jednak o tym, czym przyciągnąć zagranicznych turystów w lecie. Na pierwszym w br. spotkaniu prasowym w Warszawie przedstawicielka Switzerland Tourism w Polsce Adriana Czupryn oraz reprezentantka popularnego wśród naszych turystów regionu Wallis – Valais Tourisme Daphnée Germanier przedstawiły najciekawsze propozycje urlopowe lata 2011 w Szwajcarii.

 

 

Pomimo kryzysu gospodarczego, a zwłaszcza wysokiego kursu franka szwajcarskiego, co przenosi się oczywiście na ceny, rok 2011 zamknął się, w przypadku gości z Polski, dodatnio – powiedziała Adriana. W porównaniu z rokiem 2009, w ubiegłym liczba turystów polskich korzystających z hoteli w Szwajcarii wzrosła o 6,5%. Ogółem spędzili oni w ojczyźnie Wilhelma Tella 143.288 nocy.

 

Niestety, przeciętna długość pobytu skróciła się w tym czasie o 0,1 dnia – do 2,8 dni. Nadal również stanowimy procentowo margines w masie turystów odwiedzających Szwajcarię, gdyż udział Polaków w liczbie noclegów gości zagranicznych wyniósł tylko 0,7%, a wszystkich noclegów zaledwie 0,4%. Co nie oznacza, że nie liczymy się tam.

 

Wręcz przeciwnie. Szwajcarzy zadowoleni są naszych przyjazdów i mają nadzieję oraz zabiegają o to, aby w przyszłości były one liczniejsze. Ruch przyjazdowy z Polski zresztą, co prawda powoli, ale jednak rośnie. Najbardziej popularny, jako cel podróży, jest Zurych z 30.477 noclegami w 2010 roku. A po nim regiony: Gryzonia – 23.480, Region Jeziora Genewskiego – 13.138, Centralna Szwajcaria 13.121 i Wallis – 12.183 noclegi.

 

Znacznie, bo aż o 40%, zwiększyły się zakupy naszych rodaków 4 – 8 – dniowych kart Swiss Pass uprawniających do podróży bez ograniczeń pociągami – jedynie w ekspresach: Bernina i Lodowcowym trzeba dokupować miejscówki, autobusami, statkami oraz komunikacją miejską w blisko 40 miastach, bezpłatnych wstępów do ponad 400 muzeów, 50% zniżek na przejazdy większością kolejek górskich itp.

 

Ponadto zakupy Saver Pass, biletów na Ekspresy: Bernina i Lodowcowy, Transfer Ticket w 1 i 2 klasie oraz voucherów na bagaż pozwalających nie zajmować się nimi w drodze, gdyż dostarczane są z miejsca nadania do docelowego.

 

Jeżeli chodzi o nadchodzący sezon letni, to jego wiodącymi tematami w 2011 roku będą: Góry i jeziora, Przyroda, Aktywny wypoczynek oraz Wędrówki. Na amatorów tych ostatnich czeka 60 tys. km. szlaków pieszych. Prowadzących m.in. przez Parki Przyrody oraz do lub obok miejsc znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO.

 

Podjęcie decyzji o wyborze Szwajcarii jako celu letniego wyjazdu ułatwić mają bezpłatne broszury tematyczne w języku polskim. Są one już w druku i ukażą się w najbliższym czasie w łącznym nakładzie 245 tys. egzemplarzy. Najwięcej – 150 tys. egz. poświęconych zostanie górom i jeziorom. Popularne wśród Polaków regiony: Gryzonia, Region Jeziora Genewskiego i Wallis prezentowane będą ogółem w 60 tys. egz., zaś szwajcarskie środki komunikacji w 15 tys. egz.

 

Więcej na temat możliwości zwiedzania Szwajcarii znaleźć można w Internecie na: www.Moja Szwajcaria.pl, a wynajmu apartamentów na: www.interhome.pl.

 

Atrakcje tegorocznej oferty letniej regionu Wallis zaprezentowała Daphnée Germanier z Valais Tourism. Region ten szczyci się m.in. tym, że znajduje się w nim 47 szczytów alpejskich o wysokości powyżej 4 tys. m n.p.m., a wśród nich sławny, podobno najczęściej fotografowany szczyt górski na świecie – Matterhorn. Równocześnie jest tam 300 słonecznych dni w roku oraz wspaniały górski mikroklimat.

 

Na amatorów aktywnych urlopów letnich czeka 8 tys. km pieszych tras oraz 3,5 tys. km tras dla kolarzy górskich. Ze szczególnie popularnymi wśród tych drugich miejscowościami Nendaz i Verbier. To w regionie Wallis znajduje się, wpisany na Listę UNESCO, najdłuższy w Alpach, 23 – kilometrowy lodowiec Aletsch oraz największe termalne kąpielisko alpejskie w Leukerbad.

 

I wolne od ruchu samochodowego miejscowości Zermatt i Saas Fee. Organizowanych jest tam również wiele atrakcyjnych imprez sportowych, wśród nich popularne turnieje golfowe w Crans-Montana. Więcej informacji na temat letniej oferty tego regionu znaleźć można na: www.valais.ch.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top