CZECHY: ŚLADAMI MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE DO JACHYMOVA

W tym roku obchodzimy setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie drugiej nagrody Nobla.

 

Ślady jej działalności naukowej zaprowadzą nas do miejscowości uzdrowiskowej Jáchymov leżącej w północno-zachodnich Czechach (około 17 km od Karlowych Warów),  w malowniczej górskiej krainie.

 

W  okolicach Jáchymova zalegały znaczne ilości odpadów pozostałych po wydobyciu i wstępnej przeróbce rud zawierających uran.

 

Z nich właśnie udało się małżeństwu Curie wydzielić w roku 1898 polon, a później rad.

 

 

  

Jáchymov jako pierwsze na świecie uzdrowisko zaczęło w 1906 r. wykorzystywać lecznicze właściwości wody radonowej. Na pacjentów czekały kąpiele radonowe, okłady, woda mineralna Radium Perle, tutejszy browar warzył Radium-Beer a w fabryce mydła produkowano specjalne mydło Radium-Seife.

  

Obecnie uzdrowisko oferuje pobyty lecznicze i relaksacyjne dla dorosłych i dzieci, a także programy połączone z aktywnym wypoczynkiem – nordic walking, narciarstwo. W okolicy znajdziemy trasy zjazdowe – w Jáchymovie, a także w pobliskich ośrodkach Klínovec i Boží Dar.

 

 

Latem na turystów czeka  piękna górska przyroda i liczne szlaki piesze i rowerowe.

Amatorzy zabaw wodnych mają do dyspozycji otwarty niedawno aquapark, mieszczący się w zabytkowym stuletnim budynku.

 

 

 

Lecznicza energia radonu pomaga nie tylko w leczeniu schorzeń aparatu ruchu, ale także wzmacnia organizm. Podstawą większości proponowanych w Jáchymovie programów zdrowotnych są kąpiele w wodzie radonowej połączone z  najnowocześniejszymi metodami terapii fizykalnej i rehabilitacji.  

 

Więcej informacji: http://www.laznejachymov.cz   

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top