Tradycyjne, doroczne, lutowe spotkanie prasowe organizowane przez przedstawicielstwo w Polsce turystyki szwajcarskiej – Switzerland Tourism, poświęcone było, jak zwykle, podsumowaniu roku ubiegłego i zamierzeniom na bieżący. Poza dziennikarzami, uczestniczyło w nich spore grono blogerów, gdyż Szwajcaria mocno stawia na promocję w tzw. „mediach społecznościowych”. Tak jak od lat, to śniadanie prasowe prowadziła szefowa przedstawicielstwa Switzerland Tourism w Warszawie Adriania Czupryn przy pomocy Marty Piechoty.
Statystyka przyjazdów turystów zagranicznych w 2019 roku według noclegów w hotelach wykazała pewne zmiany w porównaniu z poprzednim. Nie podano ich łącznej liczby, ale z ponad 20-tu „rynków priorytetowych”, spadła ona w przypadku turystów polskich o 2,5%, czyli o 4712 noclegów mniej. W sumie Polacy skorzystali ze 187.147 noclegów, utrzymując 0.5 procentowy udział we wszystkich noclegach i 0.9 % gości zagranicznych.
Z przeciętną średnią długością pobytu 2,6 dnia, co tam uważane jest za niemało. W spadku liczby przyjazdów i noclegów nie byliśmy osamotnieni. W przypadku krajów Zatoki Perskiej wyniósł on aż 8,7%, Hiszpanii 6%, a Korei Południowej 4%. Równocześnie jednak o 9,8% więcej nocowało obywateli USA, o 6,9% Chin i 3,8% krajów Benelux, czyli Belgii, Holandii i Luksemburga.
Jeżeli chodzi o naszych rodaków, to spadek ten rozłożył się nierównomiernie. Najwyższy, o niemal 20%, okazał się we Wschodniej Szwajcarii i o 10,9% w regionie Jeziora Genewskiego. Wzrósł zaś niemal o 30% w regionie Trzech Jezior, ponad 19% w Argau i z góra 10% w Ticino. W ub.r. w wyjazdach prasowych do Szwajcarii uczestniczyło z Polski 70 dziennikarzy, tyle samo, co w roku 2018.
Opublikowali 193 artykuły (w roku poprzednim 199), czyli przeciętnie poniżej trzech, co, moim zdaniem, biorąc pod uwagę ciekawe, kilkudniowe podróże, było stosunkowo niewiele. Odnotowano również m.in. ponad 80,5 miliona kontaktów prasowych, o 6,5 mln mniej niż w roku 2018. Aktywnymi na szwajcarskich szlakach było 5 blogerek uczestniczących w czterech wyjazdach. M.in. na jesiennym biegu górskim (travelrunning) w Engandynie.
Podczas prezentacji wyświetlono również trochę wykonanych przez nie i innych Glogerów zdjęć i filmików. Wypowiadali się także uczestnicy różnych wyjazdów. W ramach promocji turystyki szwajcarskiej ST zorganizował równhież wyjazdy studyjne dla przedstawicieli polskich biur podróży. W nowej odsłonie prezentowana jest strona internetowa MojaSzwajcaria.pl.
W Warszawie, w Parku Łazienkowskim i Dolinie Szwajcarskiej, zorganizowano imprezę z okazji stulecia polsko-szwajcarskich stosunków dyplomatycznych, którą relacjonowaliśmy na naszych łamach. Interesujące były również imprezy „SwissBus z Fun Clubem” w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie dla agentów biur podróży i publiczności. W sumie w ub.r. ST odnotował blisko 102 mln kontaktów marketingowych, wobec 93,3, mln w 2018 roku.
Głównymi tematami w turystyce szwajcarskiej 2020 roku są: „Cokolwiek potrzebujesz, to znajdziesz w Szwajcarii” i „Potrzebuję wypoczynku. Potrzebuję Szwajcarii”. Spośród innych tegorocznych zamierzeń wymieniono: „48 czterotysięczników zdobytych przez kobiety w tym roku”, „Milion Stars Hotel czyli 40-50 miejsc na nocleg na lato z widokiem na gwiazdy”, „Mountain Day Trip, czyli wypad z miasta w góry” i „Zielony sezon (Green season)”.
A w tym ostatnim „Kolejki w pionie i poziomie z Gazetą Wyborczą”, „Szwajcaria okiem fotografów latem i jesienią”, „Polsko – czeski Switzerland Challenge na otwarcie sezonu autdorowego w Davos Klosters.” „Szwajcaria z perspektywy rowerowej, pociągu, busa i na nogach, z blogerami”. Zapowiedziano też cztery ważne imprezy w Polsce z udziałem prasy. W kwietniu spotkanie w ogrodzie ambasady w Warszawie z kolejkami.
We wrześniu z winem ze szwajcarskich regionów. W październiku z Kolejami Retyckimi i Kolejkami Pilatus. A w listopadzie Zimową rozgrzewkę w Hangarze 646. ST planuje również zorganizowanie w br. 9-ciu międzynarodowych wyjazdów prasowych o różnej tematyce i lokalizacji w Szwajcarii, z udziałem dziennikarzy polskich. Tradycyjnie przypomniano też oferty partnerów Switzerland Tourism: Kolei Retyckich i Kolejek Pilatus, oraz Swiss Travel Pass z 5 rodzajami biletów.
A także połączenia lotnicze Swiss do Zurychu z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska z bezpłatnym przewozem nart oraz rowerów z opłatą 92 CHF od sztuki. I inne linie lotnicze łączące miasta polskie i szwajcarskie: PLL Lot, Wizz Air i Easy Jet. Całe spotkanie, przy śniadaniu, tym razem nie walentynkowym lecz w tłusty czwartek, było jak zwykle udane.
Zdjęcia autora