ŚWINOUJŚCIE: CZYSTY BAŁTYK PO RAZ TRZECI – WIELKIE SPRZĄTANIE PLAŻ

W sobotę 19 sierpnia odbędzie się trzecia edycja ekologicznej akcji Czysty Bałtyk. Poprzednie dwa wielkie sprzątania polskiego Wybrzeża były w Trójmieście i na Półwyspie Helskim. Tym razem zaplanowano je w Świnoujściu. Stowarzyszenie Czysta Polska i jego wolontariusze nieustannie szukają nowych regionów kraju, by zaszczepiać w nich ideę odpowiedzialności i dbałości o środowisko naturalne. Czysty Bałtyk po raz pierwszy został zorganizowany w 2021 r.

Podczas dwóch akcji wolontariusze zebrali ponad 2,5 tony odpadów, pokazując turystom spędzającym czas nad Bałtykiem, że wciąż mają sporo do zrobienia w kwestii dbałości o otoczenie, w którym spędzają urlopy. Obu wydarzeniom towarzyszył piknik edukacyjny z licznymi zajęciami, prelekcjami, spotkaniami oraz zabawami i aktywnościami. Tak będzie i teraz, podczas wielkiego sprzątania 19 sierpnia w Świnoujściu.

– Co roku spotykamy się pod hasłem „Zostaw dobry ślad”. Myślę, że odcisnęliśmy na piasku Zatoki Gdańskiej i Puckiej ten pozytywny ślad na piasku. Daliśmy przykład prostych działań, które każdy z nas może podjąć dla dobra środowiska naturalnego. Przekazaliśmy wiedzę i mam nadzieję zainspirowaliśmy do większej dbałości o przyrodę. Teraz czas, żebyśmy naszą ideę przekazali również w innych regionach Polski – w końcu nasze Wybrzeże liczy ponad 500 km i chcielibyśmy, żeby świeciło czystością i przykładem dla całej Europy – powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.

Kierunek przenosin akcji Czysty Bałtyk nie jest przypadkowy. O jej zorganizowanie już w 2019 r. zabiegał Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Po ósmej edycji Czystych Tatr zwrócił się on do Stowarzyszenia Czysta Polska z pytaniem, czy nie chciałoby urządzić podobnego sprzątania nad polskim morzem. Rozwój współpracy zatrzymała pandemia COVID-19, ale co się odwlecze, to nie uciecze

, – Bałtyk, plaże, 185 kilometrów Wybrzeża i piękne nadmorskie tereny to skarby Pomorza Zachodniego. Jesteśmy czystym, zielonym, przyjaznym regionem. Jednym z priorytetów w działaniach samorządu województwa jest ochrona środowiska naturalnego. Dlatego w sierpniu ruszamy na sprzątanie plaż, wydm, nadbrzeżnych lasów i parków. W trzeci weekend sierpnia będziemy w Świnoujściu.

Jestem przekonany, że setki mieszkańców i turystów włączą się w tę ekologiczną inicjatywę. „Czysty Bałtyk” to korzyści dla nas wszystkich. Akcja ma wymiar praktyczny, będziemy po prostu zbierać śmieci, ale ma też walory edukacyjne, społeczne. To integracja lokalnych społeczności i duża porcja wiedzy o ochronie środowiska – podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz.

Centrum akcji będzie miasteczko ekologiczne Czystego Bałtyku, które można odwiedzić w sobotę 19 sierpnia od godz. 10 na plaży w Świnoujściu, u wylotu alei Interferie. Miasto również zostało partnerem akcji, mocno wspierając organizatorów.

– Świnoujście to miasto, które żyje z Bałtyku i potrafi korzystać z sąsiedztwa oraz zalet naszego pięknego morza. Zależy więc nam, by morze było czyste, by przyciągało turystów dzięki swoim walorom ekologicznym, by pomagało w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji. Jako mieszkańcy nadmorskiego miasta doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to obustronne oddziaływanie – że nie tylko powinniśmy czerpać z Bałtyku, jak najwięcej, ale równie dużo mu dawać.

Dlatego doceniamy wagę każdych działań, które wskazują na potrzebę ochrony bałtyckiej przyrody. Ekologia nie powinna się kończyć na wrzuceniu papierka do kosza. To tylko pierwszy krok. Ważna jest przede wszystkim świadomość, że nasze decyzje i działania mogą mieć realny wpływ na środowisko naturalne, na to, że Bałtyk będzie czysty i przyjazny – powiedział Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Podczas akcji Czysty Bałtyk każdy może zostać wolontariuszem i pomóc w sprzątaniu Wybrzeża. Należy jedynie się zarejestrować na stronie www.czystapolska.org.pl lub w dniu akcji w jednym z punktów rozstawionych wzdłuż brzegu. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w zestaw do sprzątania (worki i rękawiczki), a pierwsze 1500 osób otrzyma również unikatową koszulkę akcji.

Czysty Bałtyk to wydarzenie edukacyjne, które obok zbierania śmieci z naszego Wybrzeża ma na celu pozytywną zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Partnerem strategicznym akcji jest sieć sklepów Biedronka. Partnerem głównym Coca-Cola. Pośród partnerów znaleźli się również Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Miasta Świnoujście, OSiR w Świnoujściu, Henkel i Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań. Z kolei partnerem technicznym Stowarzyszenia Czysta Polska jest marka 4F.

Fot. Czysta Polska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top