SŁOWACJA: ZIMOWE NOWOŚCI

Słowacja systematycznie rozbudowuje oraz modernizuje ośrodki i obiekty turystyki zimowej. Jak nas informuje dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce Jan Bosnovic, w br. na inwestycje te wydano około 55 milionów €. Nasi południowi sąsiedzi obniżają również ceny i prowadzą promocje mające przyciągnąć turystów zagranicznych – w tym przede wszystkim polskich – oraz krajowych.

 

Naszemu Zakopanemu i Podhalu wyrasta więc coraz potężniejszy konkurent, co może tylko cieszyć. Niewykorzystane pokoje i łóżka oraz mniej gości w restauracjach i barach, a także klientów w sklepach, uprzytomnią może nareszcie ich pazernym właścielom, że czas cenowego dyktatu kończy się definitywnie.

 

A przelot z Warszawy do Popradu konkurencyjny również cenowo w porównaniu z podróżą InterCity, nie mówiąc już o staniu w korkach na Zakopiance, zmusi nareszcie władze do rozwiązania tego „nierowiązywalnego” od dziesięcioleci problemu.  Bo alternatywą będzie szukanie innego, niż turystyka, źródła dochodów, gdy „Zimowa stolica Polski” znowu stanie się tylko prowioncjonalną gminną dziurą.

 

 

Słowacy dbają natomiast o rozwój dróg również w regionie tatrzańskim. 6 grudnia br. odddany zostanie do użytku ostatni, 8-kilometrowy odcinek „Autostrady Tatrzańskiej” ( w tym 1 km w tunelu ), dzięki czemu około 60 km. trasę z Tatr Wysokich do Niskich można będzie przejechać w niespełna pół godziny.

 

Najważniejszymi nowymi inwestycjami w infrastrukturę zimową u naszych południowych sąsiadów są:

* Budiowa 8 – osobowej kolejki gondolowej w ośrodku Jasna Niskie Tatry ( www.jasna.sk ).

* 6 – osobowa kolejka krzesełkowa w ośrodku PARKSNOW Szczyrbskie Pleso ( www.parksmow.sk ).

* 4 – osobowa kolejka krzesełkowa w pśrodku Bachledowa Dolina – Jezersko ( www.skibachledova.sk ).

* 4 – osobowa kolejka krzesełkowa w ośrodku Kraliky koło Bańskiej Bystrzycy ( www.skikraliky.sk ).

 

W sezonie 2009/2010 w Wysokich Tatrach uruchomiona zostanie też najdłuższa nartostrada na Słowacji o długości 5,5 km, która prowadzi z Przełęczy Łomnickiej–Lomnicke Sedlo /2190 m n.p.m./ do Tatrzańskiej Łomnicy /903 m n.p.m./. Podczas jazdy nią do pokonania są trasy czarne, czerwone i niebieskie. Przy czym różnica poziomów wynosi około 1300 m. Więcej na ten temat na: www.vt.sk.  

Słowackie ośrodki na nadchodzący sezon przygotowały dla polskich narciarzy specjalne pakiety, które oprócz zakwaterowania i wyżywienia obejmują także skipassy oraz zniżki na wstępy do aquaparków termalnych znajdujących się w pobliżu ośrodków narciarskich. Klient przy zakupie pakietu oszczędza około 20-30%.

  

Prawdziwym hitem tegorocznych wyjazdów narciarskich do Słowacji jest nowe połączenie lotnicze z Warszawy do Popradu w Wysokich Tatrach. Samoloty słowackich linii lotniczych Danube Wings  ze stolicy Polski wylatują 3 razy w tygodniu. W środy i piątki o godz. 21.20 – z przylotem o godz. 22.40, a w niedziele o godz. 13.50 – z przylotem o godz. 14.50 /www.danubewings.com/.  Przy czym narty i snowboardy pasażerów przewożone będą gratis!

 

W niektórych hotelach w Tatrach Wysokich i Niskich można wykupić pobyt narciarski w pakiecie również z przelotem z Warszawy do Popradu /SKI & FLY/, transferami z lotniska do hotelu oraz z hotelu bezpośrednio na stoki.

  

Cenowym hitem jest 10-dniowy skipass na okaziciela w ośrodkach narciarskich PARKSNOW w cenie 180 EUR. Za dzień jazdy w luksusowych pięciogwiazdkowych ośrodkach narciarskich zapłacimy tylko 18 EUR. Więcej na www.parksnow.sk.

  

Zimowy pobyt w górach na Słowacji będzie w nadchodzącym sezonie należał do najtańszych w historii Słowacji. Ośrodki narciarskie, hotele i pensjonaty rozpoczęły prawdziwą wojnę o klienta, obniżając ceny o około 15-30%.  Jest to związane z kryzysem gospodarczym, dużą konkurencją oraz osłabieniem sąsiednich walut w stosunku do EURO. Paradoksem jest, że ceny na Słowacji po wejściu do strefy EURO nie wzrosły, ale spadły.

  

Celem akcji promocyjnej jest zaproszenie do Słowacji jak największej ilości narciarzy z Polski, Czech, Węgier, Rosji, Ukrainy, krajów Bałtyckich oraz ze strefy EURO, dla których Słowacja jest cenowo krajem bardzo atrakcyjnym . Korzystne ceny mają zachęcić także Słowaków, by zimowy wypoczynek spędzili w swoim kraju.

 

 

Więcej na temat oferty turystycznej Słowacji na: www.slovakia.travel  

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top