SMAKI PORTUGALII

Pod tym, zachęcającym tytułem, odbędzie od 30 maja do 5 czerwca w br. w Hotelu Intercontinental w Warszawie Tydzień Portugalski. Patronuje mu Ambasada Portugalii w Polsce, a organizatorami są: działająca od 2008 roku Polsko – Portugalska Izba Gospodarcza – PPCC oraz hotel.

 

O szczegółach tego wydarzenia nie tylko kulinarnego, ale również muzycznego, poinformowali na konferencji prasowej dyrektor generalny Hotelu Intercontinental w Warszawie Christian Henkemeir, wiceprezes PPCC Antonio Castro i sekretarz generalny Izby Tiago Costa.

 

 

Tydzień Portugalski „Smaki Portugalii” organizowany jest już po raz drugi. Jego pierwsza edycja miała miejsce w ub. roku. Celem tej imprezy jest nie tylko prezentacja zróżnicowanej kuchni poszczególnych regionów Portugalii i jej wysp: Azorów i Madery, ale także muzyki, kultury i turystyki. Tym czterem dziedzinom poświęcono ładnie wydaną broszurę nie tylko z programem Tygodnia, ale prezentującą również najsłynniejsze portugalskie budowle określane jako 7 Cudów Portugalii.

 

A więc, co jest oczywiste dla każdego, kto chociaż trochę zna ten kraj na zachodnich krańcach naszego kontynentu, stołeczne: Klasztor Hieronimitów i Wieżę Belem nad brzegiem Tagu, w której, dodam, bo nie wszyscy o tym wiedzą, więziony był m.in. nasz generał Józef Bem; sławne klasztory w Alcobaça i Batalha, zamki w Guimarães i Óbidos oraz Pałac Pena w Sintrze.

 

W broszurze tej przedstawiono również regiony, których przysmaki można będzie spróbować podczas trwania imprezy. Przy czym nie tylko ich nazwy, ale również, w językach polskim i angielskim, receptury i sposób przyrządzania. Tak więc w przypadku północno – wschodniego regionu Trás-os-Montes jest to Feijoada – gulasz wieprzowy z fasolą i ryżem;

 

środkowego Beiras – Ovos moles de Aveiro – deser jajeczny z Aveiro; północno – zachodniego Douro & Minho – Tripas à moda do Porto – flaki z porto, nawiasem mówiąc zupełnie nie przypominające naszych, gdyż z szynką, świńskim uchem, kiełbasą, kurczakiem, cebulą, fasolą, marchewką itd. Również środkowy region Ribatejo reprezentować będą Bolinhos de bacalhau – paszteciki z dorsza;

 

środkowo – wschodnią Estremadurę – Pastèis de Nata – Babeczki budyniowe; południowy Alentejo – Carne de porco à Alentejana – wieprzowina po alentejańsku ( z małżami, ziemniakami, pomidorami i licznymi przyprawami ); skrajnie południowe Algarve – Sopa de Peixe – zupa rybna; wyspę Maderę – Filete de espada à Madeirense – filet z miecznika po madersku; Wyspy Azorskie – Alcatra – wołowina z boczkiem zapiekana w winie.

 

Oczywiście to tylko wybrane przykłady, skosztować bowiem będzie można wielu innych dań, nad przygotowaniem których czuwać będą: szef kuchni hotelu Dom Pedro Palace, Gil Martins oraz Thorsten Hoeck z hotelu Intercontinental w Warszawie. Nie zabraknie szerokiej gamy portugalskich win. I muzyki. Codziennie grane będzie słynna muzyka portugalska fado w wykonaniu młodej, o wspaniałym głosie, śpiewaczki Liny Rodrigues.

 

Występować też będzie studencki zespół muzyczny wydziału ekonomii Uniwersytetu w Oporto. Dodam, że zgodnie z programem, codziennie prezentowana będą smaki kuchni innego regionu Portugalii. A Tydzień zakończy się kolacją galową w niedzielę, 5 czerwca. Udział w niej będzie mógł wziąć każdy, kto odpowiednio wcześnie nabędzie zaproszenie.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top