Jak poinformował na swoim fb Ján Bošnovič, wieloletni przedstawiciel Ministerstwa Turystyki Słowacji w naszym kraju, Polska dołączyła do bezpiecznych krajów dla Słowacji i od soboty 20.06. od godziny 06.00, polscy obywatele mogą swobodnie przekraczać granicę polsko-słowacką.
Będą więc mogli wjeżdżać do Słowacji bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Słowacki rząd uważa jednak Śląsk za niebezpieczny region, dlatego odradza swoim obywatelom podróże w tym rejonie. Słowacja jest jednym z najbliższych, a kulturowo i najłatwiejszych do odwiedzenia państw ze względu na podobny język i dostępność. Kraj ten jest bardzo atrakcyjny o każdej porze roku, a zimą dodatkowo jako popularny kierunek narciarski. Ponad połowę jego powierzchni zajmują góry, a najwyższym szczytem Słowacji jak i całego pasma Karpat jest tatrzański Gerlach (Garłuch, 2655 m. n.p.m.). Na południu kraju przy granicznym Dunaju rozciąga się nizina Naddunajska ze stolicą Słowacji – Bratysławą.
Słowacja ma też ciekawe zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to: miasto górnicze Bańska Szczawnica, Bardiów– zabytkowe miasto ze starówką, historyczne miasto Lewocza, Vlkolinec – zabytkowa drewniana zabudowa wiejska, Zamek spiski i związane z nim zabytki, Drewniane kościoły i cerkwie we wschodnim regionie Karpat, Słowacki raj – park narodowy chroniący zjawiska krasowe i Dobszyńska Jaskinia Lodowa z podziemnym lodowcem oraz karpackie puszcze bukowe. Na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały fujara słowacka oraz „niebiańska” muzyka terchowska.
Zdjęcie: Zamek Spiski – Cezary Rudziński