SŁOWACJA: NOWOŚCI NARCIARSKIE W SEZONIE ZIMOWYM 2014/2015

 

 

W nadchodzącym sezonie zimowym na Słowacji do dyspozycji narciarzy będzie około 940 wyciągów oraz 72 kolejek linowych z całkowitą przepustowością ponad 500 tys. osób/godz. Co roku poprawia i poszerza się jakość oferowanych usług, co powoduje większe zadowolenie z zimowego wypoczynku. Ponad 100 słowackich ośrodków zimowych dysponuje sztucznym naśnieżaniem na powierzchni powyżej 600 ha, dzięki czemu długość naśnieżanych tras wynosi około 220 km. Sezon narciarski na Słowacji trwa od 130 do 160 dni. W ostatnich latach w turystykę zimową inwestowane są potężne środki Finansowe przeznaczone na poprawę infrastruktury narciarskiej, modernizację kolejek, budowę lub rozbudowę bazy noclegowej oraz całorocznych termalnych parków wodnych.

 

Również w nadchodzącym sezonie zimowym czekają na narciarzy i snowboardzistów miłe niespodzianki w postaci nowych kolejek, szkółek narciarskich, parkingów, darmowych skibusów, punktów gastronomicznych, bazy noclegowej oraz atrakcyjnych imprez sportowych i rozrywkowych. Łączna kwota tegorocznych zimowych inwestycji na Słowacji wynosi około 15 mln EURO.

 

Przedstawiamy najważniejsze tegoroczne inwestycje i nowości narciarskie:

 

1. Zuberec – Zverovka, Roháče – Spalona Dolina – Zachodnie Tatry www.tatrawest.sk

 

Nowa 6-osobowa kolejka krzesełkowa z niebieskimi osłonami i podgrzewanymi kanapami firmy LITNER o długości 2000 metrów, przepustowości 2400 osób/godz. i czasem jazdy 6 minut 30 sekund. Nowością tegorocznego sezonu zimowego w ośrodku Spalona Dolina będzie także nowy punkt gastronomiczny przy górnej stacji kolejki krzesełkowej. Ośrodek narciarski Zverovka-Spalona Dolina w Zachodnich Tatrach należy do najwyżej położonych ośrodków narciarskich na Słowacji.

 

Dolna stacja zlokalizowana jest na wysokości 1036 m n.p.m., a górna na 1501 m. Ośrodek ten umożliwia szusowanie po stokach o różnym stopniu trudności, od niebieskich – łatwych, przez czerwone aż po trudne. Do dyspozycji narciarzy jest 5 tras zjazdowych łącznej długości 4,6 km. Do transportu oprócz nowej 6-osobowej kolejki służą 4-osobowe krzesło oraz 3 wyciągi orczykowe z całkowitą przepustowością 6800 osób/godz.

 

2. Ždiar – Strednica – Tatry Bielskie www.strednica.sk

 

Nowa 4-osobowa kolejka krzesełkowa słowackiej firmy TATRALIF o długości 550 metrów i przepustowości 2400 osób/godz. Wraz z jej budową powstają dwie trasy zjazdowe o kolorze czerwonym o łącznej długości 1300 m. Nowością tegorocznego sezonu narciarskiego w ośrodku Ždiar – Strednica będą także nowe punkty gastronomiczne. Ośrodek ten położony w Tatrach Bielskich, należy do typu rodzinnych. Dolna stacja zlokalizowana jest na wysokości 1020 m n.p.m., a górna na 1140 m.

 

Ośrodek umożliwia szusowanie początkującym narciarzom na niebieskich /łatwych/ trasach oraz średnio zaawansowanym na nowych czerwonych trasach. Do dyspozycji narciarzy jest 9 tras zjazdowych o łącznej długości 4,5 km. Do transportu oprócz nowej 4-osobowej kolejki krzesełkowej służy 9 wyciągów orczykowych z całkowitą przepustowością 11 480 osób/godz.

 

3. Ski Bachledova Dolina – Jezersko – Tatry Bielskie/Pieniny www.skibachledova.sk

 

Nowy rejon narciarski Frankowa z nowym wyciągiem orczykowym o długości 1090 m oraz dwiema nowymi trasami zjazdowymi koloru czerwonego o łącznej długości 1500 m. Nowością w ośrodku Ski Bachledowa Dolina będzie specjalna strefa dla najmłodszych narciarzy oraz nowe punkty gastronomiczne. Ośrodek ten narciarski położony jest na północnych i południowych stokach Spišskej Magury z malowniczym widokiem na Tatry Bielskie oraz Pieniny. Oferuje wspaniałe warunki narciarskie dla całych rodzin z gwarancją śniegu przez cały sezon.

 

Do dyspozycji narciarzy są: 4-osobowe krzesło Jezersko, 3-osobowa kanapa Bachledova Dolina, 6 orczyków, 10 tras zjazdowych o łącznej długości 10 km dla wszystkich kategorii narciarzy i 26 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Przepustowość ośrodka wynosi 7 600 osób/godz. Oferuje on także wieczorną jazdę w godz. 17.00-21.00 wliczoną w cenę całodziennego karnetu.

 

4. Ośrodek Pohoda – Krušetnica – Orawa www.pohodakrusetnica.sk

 

Nowa 4-osobowa kolejka krzesełkowa o długości 784 m firmy LEITNER z przepustowością 2184 osób/godz. zakupiona i przeniesiona z włoskiego ośrodka Sterzing-Rosskopf. Liczba kanap wynosi 98, a czas jazdy 5 minut 20 sekund. Nowością tegorocznego sezonu narciarskiego w ośrodku Pohoda – Krušetnica będą także nowe punkty gastronomiczne. Ośrodek ten zlokalizowany jest w Orawskiej Magurze i należy do małych rodzinnych w regionie Orawa.

 

Dolna stacja znajduje się na wysokości 661 m n.p.m., a górna na 822 m. Ośrodek umożliwia szusowanie początkującym narciarzom na niebieskich /łatwych/ trasach. Do ich dyspozycji są 3 trasy o łącznej długości 2 km. Do transportu oprócz nowej 4-osobowej kolejki krzesełkowej służą 2 wyciągi orczykowe z całkowitą przepustowością 3 100 osób/godz.

 

5. Jasna Niskie Tatrywww.jasna.sk

 

W najlepszym i największym słowackim ośrodku narciarskim Jasna Niskie Tatry czeka na narciarzy i snowboardzistów 45 km tras zjazdowych. Zdolność przewozowa tamtejszych 29 kolejek i wyciągów narciarskich wynosi prawie 30 000 osób na godzinę. W nadchodzącym sezonie poszerzono trasy na Priehybę, Lukovą i ulubioną trasę do organizacji zawodów narciarskich (Pretekárska). Na szczycie Chopoku z północnej strony dodano więcej armatek śnieżnych i zainstalowano nowe bariery chroniące przed śniegiem i wiatrem.

 

Dzięki komfortowemu połączeniu północnej i południowej strony Chopoku, czeka na miłośników białego szaleństwa jeszcze więcej wrażeń podczas. Nowoczesny system naśnieżający aż po szczyt tej góry gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku. Wieczorem można w Jasnej szusować na kilku oświetlonych trasach /Biela Put, Zahradky/, dzieci mają do dyspozycji nowoczesne parki narciarskie Maxiland /Lucky, Biela Put i Krupova/, w których uczą się jazdy na nartach poprzez zabawę.

 

Ośrodek Jasna Niskie Tatry oferuje także liczne obiekty gastronomiczne na stokach i w ich okolicy /Happy End, Von Roll, Rotunda-Chopok, Kosodrevina/. X6. Tatrzańska Łomnica – Wysokie Tatry – www.vt.sk W Tatrzańskiej Łomnicy doznania narciarskie i snowboardowe poprawi większa ilość urządzeń naśnieżających oraz poszerzenie trudnych odcinków tras Esíčka i Generál z Łomnickiego Stawu do Łomnicy.

 

Atrakcyjne położenie całego ośrodka narciarskiego w Tatrzańskiej Łomnicy na wysokości od 900 do 2200 m n.p.m. /od dolnej stacji kolejki gondolowej do górnej stacji 2-osobowej kolejki krzesełkowej w Siodełku Łomnicy/ gwarantuje jazdę na nartach przez około 160 dni w roku. Całkowita przepustowość wynosi 9600 osób/godz. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowanych jest ponad 10 km sztucznie naśnieżanych tras.

 

Do dyspozycji narciarzy jest także najdłuższa nartostrada na Słowacji o długości 6,5 km. W sezonie 2014/2015 do transportu służyć będą: 15-osobowa kolejka gondolowa ze stacji Start do stacji Łomnicki Staw, 8-osobowa kolejka krzesełkowa z niebieskimi osłonami w rejonie Bukowa Góra, 6-osobowa kolejka krzesełkowa z pomarańczowymi osłonami z Tatrzańskiej Łomnicy do stacji Start, 4-osobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Start do stacji Cucoriedki, 4-osobowa kolejka gondolowa z Tatrzańskiej Łomnicy na Start oraz 2-sobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Łomnicki Staw do Siodełka Łomnicy.

 

TOP IMPREZA ZIMOWA NA SŁOWACJI W 2015 ROKUwww.tatry2015.sk

 

W nadchodzącym sezonie zimowym 2014-2015 największą imprezą sportową na Słowacji będzie Zimowa Uniwersjada, która odbędzie się w terminie 24.01.-1.02.2015 w ośrodkach na Strbskim Plesie i Osrblie. W pierwszym z nich odbędzie się kombinacja norweska /skoki i biegi narciarskie/, a w drugim zawody biatlonowe. Głównym organizatorem Zimowej Uniwersjady 2015 jest hiszpańska Grenada, która poprosiła Słowacje o pomoc przy organizacji zimowych dyscyplin, których w Hiszpanii nie są w stanie zorganizować. Więcej informacji na temat Zimowej Uniwersjady 2015 na Słowacji znajduje się na stronie www.tatry2015.sk

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top