SŁOWACJA: LEWOCZA – WIEŻA BAZYLIKI UDOSTĘPNIONA TURYSTOM

Miasto Lewocza (Levoča) ma nową atrakcję turystyczną – wieża bazyliki św. Jakuba po raz pierwszy udostępniona została szerokiej publiczności. Już od tygodnia mieszkańcy oraz przyjezdni turyści mogą podziwiać fascynujące widoki na miasto i jego okolice z wieży bazyliki św. Jakuba. Władze miasta w celu zwiększenia jego atrakcyjności turystycznej wpadły na wspaniały pomysł i w samym centrum udostępnili zwiedzającym nową atrakcję.

Po pokonaniu 216 schodów można z wysokości 70 metrów podziwiać historyczne centrum Lewoczy oraz Wysokie Tatry i Słowacki Raj. Wchodzenie na wieżę odbywa się w grupach maksymalnie 20 osobowych co 45 minut. Pierwszy wstęp jest o godz. 9.15, a ostatni o godz. 18.15. Turystom towarzyszy przewodnik miejski, który informuje zwiedzających o historii wieży i miasta oraz opisuje widoki, które widzą z lotu ptaka.

 

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 2 €. Dzieci powyżej 6 lat, studenci i emeryci płacą 1 €. Natomiast dzieci do lat 6, obowiązkowo w towarzystwie osoby dorosłej, wchodzą na wieżę bezpłatnie. Pierwsza wieża tego kościoła została zbudowana w XIV wieku i była wyższa od obecnej.

W 1860 roku została przebudowana w stylu neogotyckim i należy do najstarszych wieży neogotyckich na Słowacji. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście Lewocza ( 573 m n.p.m.) pochodzi z 1249 roku. Największym motorem napędowym dla rozwoju miasta był handel, który miał charakter międzynarodowy.

W roku 1271 miasto opisywane było jako centrum Prowincji Spiskich Sasów i otrzymało przywileje wolnego miasta królewskiego. Prawie całe miasto nadal otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi.

W obrębie prostokątnego Placu Mistrza Pawła stoi ponad 60 gotyckich i renesansowych domów mieszczańskich, przeważnie z XIV i XV wieku. W samym jego środku znajdują się główne dominanty historycznego centrum – ewangelicki kościół, renesansowy ratusz, dzwonnica i bazylika minor św. Jakuba z unikatowym zbiorem późnogotyckich, renesansowych i barokowych ołtarzy. Ołtarz główny św. Jakuba jest najwyższym (18,62 m) późnogotyckim drewnianym ołtarzem szafowym na świecie.

Ukończony został w 1510 roku przez Mistrza Pawła z Lewoczy. Ten spiski rzeźbiarz z początku XVI wieku, należał do najwybitniejszych średniowiecznych rzeźbiarzy. Góra Mariacka (Mariánska hora, 781 m n. p. m.) w Lewoczy jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji. Największa pielgrzymka, w której uczestniczyło około 650 000 wiernych, odbyła się 3 lipca 1995 roku z udziałem Papieża Jana Pawła II. Od 27 czerwca 2009 roku miasto Lewocza oraz Dzieło Mistrza Pawła wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Zdjęcia: Słowackie Centrum Turystyki 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top