SŁOWACJA: JARMARK BOŻONARODZENIOWY W BRATYSŁAWIE

 

 

W najbliższy piątek 21 listopada rozpocznie się, i potrwa do 22 grudnia br. Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie. Już po raz 22. na Placu Głównym i Hviezdoslava, w historycznym centrum Bratysławy. Jest on bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych.

 

Jego uroczyste otwarcie zainauguruje zapalenie choinki na Placu Głównym. Tegoroczna choinka pochodzi z bratysławskiej dzielnicy Rusovce i została przekazana miastu przez prywatnego właściciela. Świerk ma 35 lat, 28 metrów wysokości i waży około 2,5 tony. Równocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona zostanie dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która uatrakcyjni atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

 

W ponad 80-ciu specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciastka skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz.

 

Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudli /jabłkowych, makowych, orzechowych, serowych/, pierników miodowych oraz oblatków. Zakazany będzie sprzedaż mocnych alkoholi i piwa. Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd.

 

Wspaniałą świąteczną atmosferę uzupełnią pokazy na żywo rękodzieła ludowego. Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 – 22.00. Więcej informacji o nim na stronach www.vianocnetrhy.sk oraz www.visit.bratislava.sk. Również w tym roku od 21 listopada na Starym Mieście w Bratysławie otwarte zostanie lodowisko na Placu Hviezdoslava.

 

Wstęp na nie będzie bezpłatny, a na miejscu wypożyczyć łyżwy. Dla dzieci i dorosłych będzie szereg niespodzianek. W dniu 6.12. dzieci na lodowisku odwiedzi Św. Mikołaj z prezentami, w dniu 18.12. odbędzie się spotkanie z zawodnikami miejscowe drużyny hokejowej Slovan Bratysława, a podczas Sylwestra na lodowisku dyskoteka.

 

Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie, ale na mniejszą skalę, zorganizowane zostaną we wszystkich większych miastach na Słowacji. W Koszycach od 5-23.12., w Žiline 1-23.12., Prešovie 25.11.-23.12., Nitrze 30.11.-23.12., Trnavie 28.11.-23.12., Trenčíne 5-23.12., Bańskiej Bystrzycy 1.12.2014-4.1.2015, Liptovským Mikulášu 4-6.12. i Popradzie 13-14.12.

 

Pozdrawiamy i serdecznie zapraszamy do świątecznie nastrojonej Słowacji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top