SŁOWACJA: JARMARK BOŻONARODZENIOWY W BRATYSŁAWIE

W piątek 20 listopada na bratysławskich placach: Głównym, Franciszkańskim i Hviezdoslava rozpoczął się bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy.

O godz. 16.00 zainaugurowało go zapaleniem choinki na Placu Głównym. Jednocześnie rozświetlono dekorację świąteczną na stołecznej Starówce, która uatrakcyjnia atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

Jarmark ten odbywa się już po raz 22. W 108 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane są typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki.

Podawane zaś loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciastka skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz./

Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa. Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd.

Wspaniałą świąteczną atmosferę uzupełnią pokazy na żywo rękodzieła ludowego. Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 – 22.00. aż do 22 grudnia. Jednocześnie z otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bratysławie rozpoczyna się festiwal Słowackie Święta Bożego Narodzenia. Impreza odbywa się na Rynku Głównym, a podczas niej wystąpią zespoły i artyści z Zachodniej, Środkowej oraz Wschodniej Słowacji.

Więcej informacji na stronach www.visit.bratislava.sk, www.bkis.sk oraz http://www.citylife.sk/ina-akcia/vianocne-trhy-bratislava-hlavne-namestie Dodatkową atrakcją Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bratysławie będą dwa otwarte lodowiska na Placu Hviezdoslava oraz na Placu Prymasowskim. Ślizgawka na Placu Prymasowskim otwarta zostanie po raz pierwszy.

Wstęp na lodowiska będzie bezpłatny. Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy. Lodowisko czynne będzie aż 3 miesiące do 2 marca 2016 roku. Dla dzieci i dorosłych przygotowanych będzie szereg niespodzianek. W dniu 6 grudnia dzieci na lodowisku odwiedzi Mikołaj z prezentami a podczas Sylwestra na lodowiskach odbędzie się dyskoteka.

Zapraszamy również na tegoroczny Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy do Koszyc. Uroczyste otwarcie Jarmarku nastąpi 4 grudnia, potrwa on do 23 grudnia br. W licznych, specjalnie udekorowanych stoiskach, podawane będą regionalne potrawy świąteczne, grzane wino i poncz. Dla uczestników Jarmarku przygotowany zostanie atrakcyjny program kulturalny podczas którego występować będą znane słowackie zespoły muzyczne.

Więcej informacji na stronie www.visitkosice.eu Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie i Koszycach, ale na mniejszą skalę, organizowane są we wszystkich większych miastach na Słowacji (Zilinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Banskej Bystrzycy, Liptovskym Mikulasu, Popradzie…).

Zdjęcia: Słowackie Centrum Turystyki

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top