SIELANKA I EMOCJE W WARCE

W dniach 3-5 lipca na Farmie Sielanka w niedaleko Warki rozegrane zostaną Międzynarodowe Zawody w Powożeniu i Mistrzostwa Polski w Powożeniu.

Położona nad Pilicą Warka to jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Nazwa Warka nigdy jednak nie została jednoznacznie wyjaśniona. Można ją wywodzić od słowa „warować” czyli funkcji obronno-warownej, którą mógł spełniać wczesnośredniowieczny gród na szczycie skarpy nad Pilicą – albo od słowa „warzyć” (piwo), ponieważ piwowarstwo było jednym z najwcześniej udokumentowanych zajęć miejscowej ludności.

Wareckie piwo już przed wiekami cieszyło się ogromną popularnością. W 1483 r. książę mazowiecki Bolesław V r. wydał przywilej zastrzegający wyłączność dostawy piwa. Krajobrazowy Park w Warce na Winiarach założony w połowie XVIII w wieku rozciąga się na skarpie i zboczach nad Pilicą Jest to najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców miasta i turystów.

Niedaleko Warki, w Dolinie Pilicy i wspaniałej przyrody znajduje się duży ośrodek wypoczynkowy Farma Sielanka będący prawdziwa oaza spokoju i komfortu. Ciszę i sielskie widoki zapewnia zielona ściana Puszczy Stromeckiej z jednej strony i malownicza dolina rzeki Pilicy z drugiej. W skład Farmy Sielanka obok eleganckiego hotelu wchodzi także jeden z najlepszych ośrodków jeździeckich w Polsce oraz nowoczesny ośrodek sportów konnych, na terenie którego odbywają się prestiżowe zawody jeździeckie o randze krajowej i międzynarodowej. Ośrodek Sielanka w Warce jest doskonale znany sympatykom jeździectwa nie tylko w Polsce. Wielokrotnie gościli tam podczas międzynarodowych zawodów zawodnicy dyscypliny ujeżdżenia, skoków czy powożenia.

Powożenie zaprzęgami to jedna z najstarszych a zarazem jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji jeździeckich. Współcześnie konkurs powożenia składa się z trzech prób: ujeżdżenia, maratonu i zręczności.

Konkurs ujeżdżenia odbywa się na czworoboku o wymiarach 100 m x 40 m. W trakcie tego konkursu oceniana jest harmonia, swoboda, regularność ruchów, i prawidłowa postawa koni w ruchu. Próba maratonu składa się z kilku odcinków. Na jednym z nich ustawione są specjalne przeszkody. W tej próbie liczy się szybkość, precyzja oraz prawidłowość jazdy. Ostatniego dnia zawodów rozgrywana jest próba zręczności, która ma na celu sprawdzenie kondycji, posłuszeństwa i elastyczności koni oraz precyzji powożącego. Konkurs ten jest rozgrywany na placu gdzie ustawione są przeszkody tzw. Kegle.

Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Sportów Konnych EquSport w Sielance zorganizowało do tej pory 4 razy zawody międzynarodowe w powożeniu, w tym Mistrzostwa Świata w 2007 roku.

Katarzyna Skorska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top