Sanniki to wieś położona na równinie kutnowskiej w pobliżu Gąbina. Na początku wieku XIX dobra sannickie znalazły się w rękach rodziny Pruszaków którzy przybyli na teren Mazowsza z Pomorza. Przebudowali oni sannicki dwór, wokół którego powstał duży park i ogród. Latem 1828 roku wakacje spędził tu Fryderyk Chopin.
Okolice Sannik to jeden z najciekawszych regionów etnograficznych na Mazowszu. Zachował się tu jeszcze ludowy strój sannicki oraz żywe tradycje tkactwa, zdobnictwa i plastyki obrzędowej. Znane są piękne sannickie pająki wykonywane ze słomy, ziaren oraz bibuły i zawieszane pod sufitem. Wycinanki pojawiły się tu około roku 1870, jako rodzaj papierowej ozdoby ścian izby. Później coraz popularniejsze stawały się „klapoki” – dwie szerokie papierowe wstęgi o długości ok. 40 cm, zakończone strzępiasto, połączone dużym kołem i ozdobione kolorowym, wycinankowym ornamentem roślinnym lub geometrycznym. Klapoki przylepiano niegdyś białkiem do belek powały dla ozdobienia chaty. Ostatnio bardziej popularny jest wyrób pięknych kwiatów z materiału i bibułki.
Obecny sannicki pałac zbudowany został w 1880 roku w stylu neoklasycystycznym przez architekta Władysława Marconiego na fundamentach drewnianego dworu Pruszaków. Wmurowana w zewnętrzną ścianę pałacu tablica przypomina o pobycie Fryderyka Chopina w tym miejscu.
Konstanty Pruszak, syn ówczesnych właścicieli majątku mieszkał w Warszawie na stancji prowadzonej przez państwa Chopinów i był serdecznym przyjacielem Fryderyka. Zaprosił go do spędzenia wakacji w Sannikach. Osiemnastoletni Fryderyk przyjechał tu latem dla, jak piszą jego biografowie „poratowania zdrowia”.
Kompozytor spędził w Sannikach dwa wakacyjne miesiące roku 1828, grał tutaj i komponował. W jednym z pokoi stoi fortepian z 1820 roku, którego klawiatury najprawdopodobniej dotykały palce Chopina. Młody artysta uważnie wsłuchiwał się w śpiewane tu ludowe pieśni, głosy skrzypiec i fujarek oraz śpiewy i muzykę dobiegającą z pobliskiej karczmy. Wziął też udział w zabawie dożynkowej. Zasłyszane pieśni i ludowa muzyka mazowiecka miały duży wpływ na jego twórczość.
Fryderyk wypoczywał spacerując po pięknym parku dworskim z Konstantym i jego siostrą Aleksandrą, wyjeżdżał konno w ich towarzystwie do pobliskich miejscowości. Grywał na stojącym w salonie dworku fortepianie starego typu, zwanym pantalionem. Tu przerobił Rondo C-dur, tu także napisał kolejne części Tria G-moll.
O pobycie Chopina nie zapomniano w Sannikach. W końcu lat 1970-tych, Ryszard Mąka, ówczesny dyrektor użytkującego pałac PGR-u i Jan Geisler, kierownik miejscowego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”, zaproponowali urządzenie tu Ośrodka Chopinowskiego.
W odnowionym i przebudowanym pałacu urządzono salę koncertową na ponad sto miejsc, z estradą i pięknym białym fortepianem. W kilku pokojach na parterze, umeblowanych w stylu epoki, zgromadzono pamiątki po wielkim kompozytorze. Są tu m.in. rękopisy jego utworów oraz portrety młodego Fryderyka i jego rodziny namalowane przez Ambrożego Mieroszewskiego.
Wspólnie z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina oraz redakcją gazety „Gromada-Rolnik Polski” zaczęto organizować w sannickim pałacu koncerty poetycko-muzyczne, które do dziś odbywają się tu w pierwszą niedzielę miesiąca, gdzie muzykę Chopina i poezję polską grają i recytują najwybitniejsi artyści. Popierający tę ideę Jerzy Waldorff stwierdził niegdyś żartobliwie, że „Żelazowa Wola jest dla świata muzycznego świątynią, a Sanniki – plebanią”
Latem 1985 roku, w 175 rocznicę urodzin kompozytora w sannickim parku odsłonięty został pomnik Fr. Chopina dłuta Ludwiki Nitschowej. W rok później otwarto, przekazaną przez TiFCh bibliotekę muzyczną Mateusza Glińskiego, chopinologa z Kanady, zawierającą liczne biografie i monografie o Chopinie, encyklopedie i książki muzyczne w różnych językach, zbiory czasopism muzycznych itp.
Obecnie w sannickim pałacu mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. https://www.ecasanniki.pl/
W Sannikach przecinają się dwa ważne dla Mazowsza szlaki turystyczne: Książąt Mazowieckich i Chopinowski, a tutejszy pałac jest jedynym obiektem na Mazowszu związanym z Fryderykiem Chopinem, który nigdy nie został zniszczony, poddano go jedynie kompleksowej rewaloryzacji.
Sanniki stały się obok Żelazowej Woli, Szafarni, Dusznik Zdroju i Antonina żywym ośrodkiem kultu i muzyki Fryderyka Chopina.
Zdjęcia autora