
Majowy weekend będzie w tym roku wyjątkowo długi. Nie czekaj więc, tylko skorzystaj z naszej propozycji: 48 h w Saksonii i sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie w nowym sezonie turystycznym. Na naszej specjalnej stronie „Majówka w Saksonii” znajdziesz m.in. gotowe trasy na wypady rowerowe, opisy najciekawszych zakątków, najlepszych winnic i najpiękniejszych zamków i pałaców w regionie, a także wiele praktycznych wskazówek dla podróżujących z dziećmi, indywidualnie lub w grupie.
Planuj urlop z ekspertami

Interesujące zabytki, oferty dla aktywnych i dla rodzin, propozycje tras wycieczkowych lub wskazówki dotyczące zakupów, specjalności kulinarnych i wydarzeń kulturalnych: Polskojęzyczna strona Sachsen Tourismus jest idealnym wsparciem przy planowaniu podróży do Saksonii. Kto potrzebuje więcej informacji, może również zamówić bezpłatne broszury i mapy w języku polskim.
Saksoński skarbiec rozpoczyna świętowanie

W znanym na całym świecie drezdeńskim Zielonym Sklepieniu niezliczone dzieła sztuki, wykonane ze złota, diamentów czy kryształu górskiego, wprawiają w zachwyt licznych odwiedzających. Rok 2023 da początek cyklowi imprez, organizowanych dla uczczenia 300 lat istnienia saksońskiego skarbca. Muzeum, w którym po raz pierwszy w Europie zaprezentowano publicznie najwspanialsze książęce skarby, powstało w latach 1723-1729, z inicjatywy elektora Saksonii i króla Polski Augusta Mocnego. Wydarzenie to świętowane będzie – analogicznie do czasu trwania budowy – przez kolejne sześć lat, czyli do 2029 roku.
Görlitz – Europa-Miasto nad Nysą

Romantyczna atmosfera zabytkowej starówki, szlachetny styl epoki grynderskiej, duch industrializmu na zielonych obrzeżach miasta czy piękno natury nad jeziorem – Görlitz ze swoimi 4.000 zabytków to nie tylko obowiązkowy punkt programu dla wszystkich miłośników architektury, ale także popularne miejsce hollywoodzkich produkcji i miasto urzekające swoją bogatą ofertą kulturalną, rekreacyjną oraz najróżniejszymi przysmakami kulinarnymi. Poznaj smaki niezwykle różnorodnych dań tego polsko-niemieckiego miasta nad Nysą, charakteryzujące się kreatywnym łączeniem produktów regionalnych, daniami wegańskimi i wegetariańskimi oraz nowymi odsłonami znanych klasycznych potraw.
Wino, Karol May i śródziemnomorska atmosfera Radebeul

Na wycieczkę do Saksonii można wybrać się o każdej porze roku. W Radebeul w samym sercu Saksońskiego Szlaku Winnego znajduje się spełniający kryteria resortu obiekt hotelowy. Dzięki swojemu położeniu jest idealnym punktem startowym dla wycieczek po regionie! Z okien hotelowych pokoi i apartamentów rozciąga się wspaniały widok na winnice i kompleks parkowy. 4-gwiazdkowy hotel klasy superior posiada 448 wygodnych pokoi, rozmieszczonych na trzech piętrach w budynku głównym i w parku willowym. Niezapomniane przeżycia kulinarne czekają w restauracjach, barze, a w ciepłe dni również na słonecznym tarasie w ogrodzie. Pełen relaks zapewni Blu Motion Spa, z krytym i odkrytym basenem, sauną, łaźnią parową i strefą fitness.
Odpoczynek pośród winnych wzgórz
Panta rhei – Woda & Miśnieńska porcelana

Bez niej nie byłoby życia. Woda, jeden z czterech żywiołów, stanowiła inspirację również dla miśnieńskiej manufaktury. Dowodem tego są zażywające chłodnej kąpieli mitologiczne stwory wodne i najróżniejsze morskie zwierzęta, zdobiące porcelanowe przedmioty prezentowane w tutejszym muzeum. Wodne krajobrazy oraz sceny związane z morskimi podróżami i połowem ryb, symbolizują źródło i początek, dynamikę i czystość. Zastawy stołowe ozdobione są motywami przypominającymi kształtem muszle i fale. Pochodzące z trzech ostatnich wieków eksponaty z miśnieńskiej porcelany oglądać będzie można na wystawie jeszcze do 25 lutego 2024 roku
Architektura wybitna: Dom Schminke w Löbau

Wzniesiony w Löbau w 1933 roku przez Hansa Scharouna tzw. Dom Schminke, jest jednym z najbardziej znanych na świecie budynków mieszkalnych, reprezentujących „klasyczny modernizm”. Do najsłynniejszych projektów Scharouna, obok Domu Schminke, należą blok dla osób samotnych na osiedlu WUWA we Wrocławiu oraz Filharmonia Berlińska. Nietypowo uformowana bryła budynku z tarasami, zewnętrznymi schodami i okrągłymi okienkami tzw. bulajami, wywołuje skojarzenia ze statkiem. Wnętrza pełne są zaskakujących, ale praktycznych detali, które powstały z myślą o konkretnych potrzebach użytkowników budynku. Stanowiącą ikonę architektury budowlę można nie tylko zwiedzać, ale również w niej nocować.
Pomiędzy iluzją a rzeczywistością

Lipska Elektrownia Sztuki Kunstkraftwerk jeszcze do 28 maja 2023 r. prezentować będzie multisensoryczną wystawę, poświęconą jednemu z najbardziej tajemniczych malarzy swoich czasów. W ramach wystawy GUSTAV KLIMT: GOLD EXPERIENCE, zwiedzający mogą w niecodzienny sposób obcować z najbardziej znanymi pracami tego wybitnego przedstawiciela secesji. Stworzony przez artystę świat kipiący złotem i intensywnością barw, przedstawiony przy pomocy monumentalnych projekcji i subtelnych dźwięków, wciąga odwiedzających w sam środek prezentowanych portretów i pejzaży.