Krajowa turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza ostatnio, kiedy światowy kryzys ograniczył nieco nasze możliwości dalszego podróżowania, stąd zapotrzebowanie polskich turystów na dobre przewodniki po naszych górach. Krakowskie wydawnictwo Bezdroża, które od lat specjalizuje się m.in. w wydawaniu górskich przewodników po Polsce i okolicznych krajach wydało ostatnio sześć nowych przewodników na wygodnej spirali z terenu Karpat i Sudetów.
Nowa seria przewodników z górskiej półki prezentuje zupełnie nowy sposób przedstawienia gór, w którym opisowi proponowanych wędrówek towarzyszą kolorowe mapki i profile terenu, tak że już pierwszy rzut oka wystarczy, by przekonać się, czy mamy do czynienia z propozycją spaceru, czy prawdziwej górskiej wyprawy. Książeczki te są niewielkie objętościowo i stosunkowo lekkie, można je więc zabrać do plecaka.
Atutem jest umieszczenie ich na metalowej spirali – nie trzeba martwić się o połamanie grzbietu czy niemożność całkowitego otwarcia przewodnika. Autorami nowej serii przewodników z górskiej półki są przewodnicy górscy doskonale znający opisywane trasy co czuje się czytając opisy tras. Informacja jest kompletna; dowiadujemy się tu o opisywanych masywach górskich, pogodzie i zagrożeniach oraz o wyposażeniu (ubiorze i ekwipunku) na wędrówkę pieszą, rowerową czy narciarską.
W części przewodnikowej opisana jest istotna dla turysty topografia terenu, jego budowa geologiczna, klimat i przyroda, historia, zabytki i wreszcie informacje praktyczne; takie jak dojazd, informacje turystyczne, kontakt (telefon alarmowy) do właściwej grupy GOPR-u, noclegi itp. Najpierw dowiadujemy się jak korzystać z opisów tras. Później następują opisy wycieczek z zaznaczoną skalą trudności, mapką i profilem oraz dokładnym profilem trasy wzbogacone o dodatkowe informacje i ciekawostki na szarej apli.
W orientacji w terenie pomagają znaki graficzne przy opisie trasy i profilu – szczytów, schronisk, węzłów szlaków turystycznych, a turyści zdobywający górskie odznaki mają podane punkty do GOT-u. Na końcu każdej książeczki opisane są miejscowości regionu w porządku alfabetycznym oraz znajduje się atlas grupy górskiej w skali 1:75 000, a także plany najważniejszych miast i miejscowości opisanych w przewodniku. Niewątpliwą ozdobą są towarzyszące tekstowi czasem bardzo piękne fotografie, częściej spotykane w albumach niż w przewodnikach.
Oprócz czterech przewodników opisujących poszczególne pasma Beskidów i Bieszczady, kolejna książeczka – „Beskidy na okrągło”, prezentuje najciekawsze jednodniowe wycieczki okrężne; w sumie 24 pomysły na wędrówkę beskidzkimi szlakami o różnym stopniu trudności. Kolejny przewodnik i atlas w jednym, prezentuje pasma górskie Sudetów. Opisane tu zostały szlaki po Górach Izerskich, Karkonoszach, Rudawach Janowickich, Górach Sowich, Stołowych i Bystrzyckich, masywie Śnieżnika i górach Bialskich a także trasa konna, rowerowa i dwie trasy samochodowe po tym terenie.
Informacje podane w przewodnikach są generalnie rzetelne; przydała by się może nieco większa dbałość o szczegóły zwłaszcza w części krajoznawczej. Przykładowo przy opisie Piwnicznej i Rytra można było wspomnieć o letnim spływie tratwami rzeką Poprad pomiędzy tymi miejscowościami czy o nowej atrakcji: Parku linowym ABlandia w dolinie Roztoki Rycerskiej, a także o położonym w jego sąsiedztwie pierwszym w Polsce (utworzonym w 1996 r.) Gminnym Parku Ekologicznym chroniącym żyjące tu gady i płazy.
Przy Starym Sączu warto by nadmienić, że ołtarz polowy z wizyty Jana Pawła II w 1999 roku jest jedynym zachowanym w Polsce ołtarzem „papieskim” i że nie znajduje się on „przy obwodnicy” tylko na błoniach w pobliżu klasztoru. W życiorysie księżnej Marianny Orańskiej (przewodnik po Sudetach) jest błędna informacja, iż dostała ona zamek w Kamieńcu Ząbkowickim w spadku, kiedy to właśnie ona w latach 1835-72.zbudowała ten wspaniały pałac (nie zamek, ponieważ nigdy nie była to budowla obronna). Takich drobnych błędów można znaleźć sporo, co nie obniża jednak rangi tych książek jako godnych polecenia przewodników górskich.
Pieniny, Beskid Sądecki, Magura Spiska. Autorzy: Natalia Figiel, Jan Czerwiński, Paweł Klimek. Wydawnictwo Bezdroża. Wydanie I. Kraków 2009. Stron 240. Cena 29.90 zł
Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały. Autorzy: Natalia Figiel, Jan Czerwiński, Paweł Klimek. Wydawnictwo Bezdroża. Wydanie I. Kraków 2009. Stron 272. Cena 29.90 zł
Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Makowski. Autorzy: Natalia Figiel, Jan Czerwiński, Barbara Grzybowska, Paweł Klimek. Wydawnictwo Bezdroża. Wydanie I. Kraków 2009. Stron 272. Cena 29.90 zł
Bieszczady, Beskid Niski. Autorzy: Natalia Figiel, Paweł Klimek. Wydawnictwo Bezdroża. Wydanie I. Kraków 2009. Stron 304. Cena 29.90 zł
Beskidy na okrągło. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Bezdroża. Wydanie I. Kraków 2009. Stron 272. Cena 29.90 zł
Sudety. Autorzy: Natalia Figiel, Paweł Klimek, Krzysztof Rostek. Wydawnictwo Bezdroża. Wydanie I. Kraków 2009. Stron 272. Cena 29.90 zł