PRZEWODNIKI WiŻ: LIZBONA

Portugalia i jej stolica, chociaż leżą na zachodnim krańcu kontynentu europejskiego, cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Sprzyjają mu, a także poznawaniu tego kraju, ukazujące się u nas przewodniki. Nowością jest, wydana przez Hachette w serii Przewodniki Wiedzy i Życia – TOP 10, Lizbona.

 

„Miasto zachwyca już od pierwszego wejrzenia – pisze autor we wstępie: Najważniejsze miejsca – , a potem odkrywa się coraz to nowe jego uroki. Korzenie portugalskiej stolicy sięgają daleko w przeszłość, ale nie żyje się tu tylko historią. Lizbona do późna w nocy tętni życiem, a tutejsze rozrywki pod względem bogactwa oferty mogą skutecznie konkurować z ofertą innych miast europejskich.”

 

Ten niewielki przewodnik wygodnego kieszonkowego formatu, z planami miasta na wewnętrznych okładkach oraz dodatkowo bardziej szczegółowym, stanowiącym dodatek, oparty został – tak jak cała ta seria – na dziesiętnym systemie informacji „ w pigułkach”.

 

W pierwszej części, „10 naj… w Lizbonie”, prezentuje takie miejsca i obiekty w stolicy, ale również leżącą poza nią Sinitrę, letnią rezydencję królewską od XIII do XIX wieku. W każdym z nich autor zwraca uwagę również na 10 jego najbardziej charakterystycznych i najciekawszych budowli, detali, pomników, rzeźb itp.

 

W Zamku św. Jerzego – Castelo de São Jorge np. na Wielką Bramę, Esplanadę na fortyfikacjach zewnętrznych, pomnik Alfonsa I Zdobywcy, Olispónię, restaurację Casa de Leáo w XIII-wiecznym pałacu, Wieżę św. Wawrzyńca ( Torre de São Lourenço ), Ogrody, starą dzielnicę Santa Cruz w obrębie twierdzy, Mury obronne oraz Wieżę Ulissesa.

 

Podobnie w klasztorze hieronimitów, katedrze Sé, Galerii Narodowej, Parku Narodów, Wieży Belém – szkoda tylko, że w opisie jej kazamatów w polskim wydaniu zabrakło wzmianki, że więziono w nich m.in. gen. Józefa Bema, Narodowym Muzeum Azulejos – sławnych płytek ceramicznych itd.

 

Na tej samej, 10-punktowej zasadzie oparto rys historyczny miasta z najważniejszymi wydarzeniami oraz wymienieniem ważnych postaci historycznych, listę wartych poznania – z ich krótkimi opisami – kościołów i klasztorów oraz pereł stylu manuelińskiego, muzeów i galerii, najciekawszych widoków, Lizbony afrykańskiej – z listą, oczywiście też 10, dawnych kolonii portugalskich.

 

Ponadto zakupów, barów i klubów nocnych, restauracji, specjalności kuchni, plaż, atrakcji dla dzieci oraz proponowanych wycieczek w okolice stolicy. W tym ostatnim przypadku dziwi trochę, że pominięty został, należący do kanonu zwiedzania Portugalii, najdalej wysunięty na zachód przylądek kontynentu europejskiego – Cabo da Roca. Chociaż uwzględniono goł w propozycjach zwiedzania wybrzeża.

 

Część przewodnika poświęconą wycieczkom po mieście podzielono na 5 jego części: Alfami, Castelo i wschód; Baixa i Restauradores; Chiado i Bairro Alto; Część zachodnia – z wydzieleniem dzielnicy Belém oraz Avenida i Lizbona północna. A dodatkowo na atlantyckie wybrzeże.

 

W dziale Wskazówki dla turystów znalazły się informacje na temat dojazdu do Lizbony i poruszania się po niej, noclegów, wyżywienia, bezpieczeństwa i zdrowia, czego należy unikać i inne praktyczne. Wyszukiwanie tego, co jest potrzebne, ułatwia Indeks, porozumiewanie się mini słowniczek polsko – portugalski, zaś znajdywanie ulic – spis wybranych.

 

Dla turystów, którzy mają mało czasu na zwiedzanie i chcą poznać tylko miejsca i obiekty najważniejsze bez nadmiaru szczegółów, jest to więc przewodnik bardzo przydatny. I – co warto podkreślić – ładnie ilustrowany, z wieloma zdjęciami, mapkami, planami, ciekawostkami wyróżnionymi w ramkach na kolorowym tle itp.

 

LIZBONA. Przewodnik z serii Wiedzy i Życia – TOP 10. Autor: Tomas Tranæus, przekład Joanna Puchalska. Wydawnictwo Hachette, Warszawa 2010, str. 128.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top