POLSKA TURYSTYCZNA: NIEPOŁOMICE

„Położone niedaleko Krakowa Niepołomice – czytamy na tylniej strony okładki przewodnika po tym mieście i jego okolicach – słyną przede wszystkim z renesansowego zamku królewskiego i kościoła fundacji Kazimierza Wielkiego. Ale atrakcje tego miejsca nie ograniczają się do szacownych zabytków.

 

Można tu też poznać tajniki nieboskłonu w obserwatorium astronomicznym albo prosto z rynku wybrać się na krótki spacer do dzikiej i rozległej Puszczy Niepołomickiej.

 

Sieć szlaków pieszych, konnych i rowerowych zachęca do wypraw w leśne ostępy i pozwala zobaczyć okoliczne klasztory, kapliczki, cmentarze wojenne, rezerwaty przyrody, uroczyska, starorzecza i wiele innych interesujących miejsc”.

 

 

Autor w sposób ciekawy przedstawia te – i wiele innych miejsc, poprzedzając część przewodnikową informacjami o głównych atrakcjach miasta i jego okolic oraz o dojeździe do niego i informacji turystycznej. W części krajoznawczej znajduje się charakterystyka geograficzna regionu, jego przyroda oraz zarys dziejów.

 

Zaś w najobszerniejszym rozdziale: Spacery i wycieczki – ich propozycje poznawania Niepołomic, z dosyć dokładnym opisem zamku, kościoła Dziesięciu Tysięcy Męczenników oraz innych zabytków i ciekawych miejsc. Ponadto trasy – oczywiście z opisami, co na nich warto zobaczyć – 8 wycieczek:

 

Klasztorne mury i grzbiety pogórza, Puszczańskie drogi – wokół Puszczy Niepołomickiej, Między wiślane starorzecza – tajemnice północnej części puszczy, Wokół Niepołomic, Leśnymi dróżkami do klasztoru w Staniątkach, Puszczańskie wzgórza i torfowiska, Na Kobylą Głowę oraz wariant pieszy Między wiślane starorzecza. Wybrać się też można na pięć znakowanych szlaków pieszych oraz rowerowe i na szlak konny.

 

Z końcowego rozdziału: Informacje praktyczne, dowiedzieć się można o noclegach – z prezentacją polecanych placówek, agroturystyce, gastronomii, kulturze oraz możliwościach aktywnego wypoczynku. Przewodnik wzbogacają dosyć liczne kolorowe zdjęcia, plany i mapki, a także spis miejscowości. Wygodny kieszonkowy format z grzbietem na sprężynie ułatwia korzystanie z tej udanej publikacji.

 

NIEPOŁOMICE. SPACEREM I ROWEREM. Przewodnik z serii Polska Turystyczna. Autor: Krzysztof Bzowski. Wydawnictwo Amistad, wyd. I, Kraków 2010, str. 72.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top