„Parowozjada 2009” – doroczne pokazy zabytkowego taboru kolejowego, odbędą się w dniach 5-6 września br. w skansenie w Chabówce (województwo małopolskie). Organizatorami imprezy są Spółka PKP CARGO i Fundacja Era Parowozów.
Głównymi punktami programu w sobotę, 5 września będą m.in. parada parowozów, pokaz składów pociągów historycznych oraz zawody drużyn trakcyjnych obsługujących parowozy. Specjalnie na tę okazję zostaną przygotowywane makiety kolejowe. Jedna z nich – przygotowana przez Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych – będzie prezentowana na stacji w Chabówce, druga – zbudowana przez Klub Modelarzy Kolejowych i Przyjaciół Kolei z Komárna (Słowacja) – w zabytkowym wagonie bagażowym.
Atrakcją wieczoru będzie prezentacja podświetlonych parowozów oraz widowisko muzyczne „Kolej na musicale”. Sobotni program zakończy dyskoteka i pokaz fajerwerków. Tego dnia miłośników kolei dowiozą do skansenu ogólnodostępne pociągi retro z Krakowa Głównego, Zakopanego i Mszany Dolnej.
Wiele atrakcji przygotowano także w niedzielę, 6 września. Na widokowe trasy wokół skansenu wyruszą specjalne pociągi retro z fotostopami w czasie przejazdu. Dla najmłodszych zorganizowano liczne zabawy i konkursy. Do skansenu będzie można przyjechać specjalnymi pociągami z Nowego Sącza i Zakopanego.
W trakcie dwudniowego pikniku będzie prowadzona sprzedaż cegiełek i licytacja pamiątek kolejowych, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego parowozu TY23 – 104.
X X X
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, na terenie którego odbędzie się Parowozjada, jest jednym z dwóch miejsc – obok Wolsztyna, gdzie Spółka PKP CARGO jako ich gospodarz i mecenas – w myśl hasła „W trosce o historię” – dba o zachowanie dziedzictwa techniki kolejowej.
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce został otwarty w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się z wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp., które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów.
Obecnie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Skansen w Chabówce odwiedza w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy.
Pociągi retro z Chabówki wielokrotnie występowały w produkcjach filmowych. To właśnie zabytkowy tabor z Chabówki brał udział w realizacji takich filmów, jak „Lista Schindlera”, „Skrawki”, „Przedwiośnie”, „Sława i Chwała”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów”, „Aryjska Para”, „Karol”, „Summer Love”, „Katyń”, „Doktor Halina” (Teatr TVP), „Wichry Kołymy”.
Więcej informacji nt. Skansenu na stronie: http://www.skansen.hg.pl/