OTWARCIE SEZONU ZIMOWEGO 2013/2014

Małopolska Organizacja Turystyczna wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Małopolska Organizacja Turystyczna i Polską Organizacją Turystyczną oraz miłośnikami białego szaleństwa uroczyście otworzyła Sezon Zimowy w Polsce. Gospodarzem uroczystości tegorocznego otwarcia była Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

 

 

Mimo niewielkiej jeszcze ilości naturalnego śniegu i zagrożenia orkanem Ksawery organizatorom uroczystości otwarcia sezonu narciarskiego, czyli stacji Wierchomla udało się dobrze przygotować trasy zjazdowe.

Otwarcie sezonu zimowego w Polsce przygotowane zostało przez Małopolską Organizację Turystyczną już po raz 7, tym razem w Beskidzie Sądeckim w stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla.

 

– “Chcieliśmy pokazać, że stacje narciarskie rozwijają się nie tylko na Podhalu – powiedział Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, dlatego pomyśleliśmy o Beskidzie Sądeckim i stacji w Wierchomli, która powstała tu niedawno zupełnie od zera, a dziś wyciągi łączą ją już z sąsiednią Muszyną. Docelowo połączyć mają siedem dolin. Poza tym Dolina Popradu to prawdziwa perła. Mamy tu cudowne uzdrowiska: Piwniczną, Żegiestów, Rytro, wody mineralne, nowoczesne ośrodki wypoczynkowe ze spa, wyciągi, no i szlak architektury drewnianej, który łączy niezwykle cenne cerkwie i kościółki. Polecam np. wpisaną niedawno na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO cerkiew w Powroźniku w gminie Muszyna”.

 

W otwarciu sezonu Narciarskiego 2013/2014 byli m.in. nowy minister sportu Andrzej Biernat, oraz posłowie Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka na Sejm RP, Prezes Komitetu Konkursowego ZIO Kraków 2022, która opowiadała o idei o organizacji organizacji zimowej olimpiady w Krakowie, Ireneusz Raś szef sejmowej komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki, który zapowiedział podjęcie prac sejmowych dla zmiany prawa usprawniającego inwestycje narciarskie a poseł Andrzej Gut-Mostowy mimo pewnego niedowierzania, wzbudził zainteresowanie dziennikarzy informacją, że górale z Zakopanego pogodzili się i w tym sezonie tamtejsze stacje będą się wspólnie promowały. Marszałek Małopolski Marek Sowa, zapewniał, że z roku na rok region Małopolski jest coraz bardziej konkurencyjny pod względem oferty zimowej.

 

 

W Małopolsce jest ponad 55 stacji narciarskich, ponad 300 wyciągów, około 250 km tras zjazdowych i szybko rosnąca liczna tras biegowych a także coraz bogatsza oferta rekreacyjna.

Na terenie Małopolski, która ma najlepsze w Polsce warunki śniegowe wprowadzane są nowe rozwiązania, takie jak np. wspólne skipassy: Ski-pass beskidzki obejmujący 7 ośrodków: Ryterski Raj, Kokuszkę w Piwnicznej-Zdroju, Azoty w Krynicy Zdroju, Łysą Górę w Limanowej, Śnieżnicę w Kasinie Wielkiej, Beskid w Spytkowicach i Podstolice koło Krakowa, oraz e-bilet TatrySki, który umożliwia korzystanie w ramach jednego karnetu z ośrodków narciarskich Bania, Kotelnica i Kaniówka w Białce Tatrańskiej, Jurgów-Ski w Jurgowie, Czorsztyn Ski w Kluszkowcach oraz Koziniec na Czarna Górze. Daje on szybki dostęp do kilkudziesięciu tras zjazdowych oraz wyciągów – w każdej chwili można zmienić miejsce jazdy bez konieczności kupowania nowego karnetu i stania w kolejkach do kas. 

 
O nowej startegii rządu dotyczącej inwestycji narciarskich mówił minister sportu Andrzej Biernat. – “Jeżeli chcemy zarabiać na naszych górach, to musimy stwarzać ku temu warunki, zmiany w przepisach mają doprowadzić do tego, aby łatwiej było inwestować na stokach w infrastrukturę narciarską i sportowo-rekreacyjną. – Polskie prawo jest u nas bardziej restrykcyjne niż w innych krajach unijnych. To jest duże utrudnienie, odwlekające w czasie takie inwestycje. Dlatego kwestie dotyczące sposobu korzystania z prywatnych gruntów pod infrastrukturę narciarską, trasy i wyciągi w nowych przepisach pójdą w kierunku “prawa śniegu” – powiedział minister.

Początek sezonu zimowego to święto wszystkich miłośników sportów zimowych i śnieżnych zabaw. Narciarze i snowboardzisci w strojach Mikołaja (wystarczyła czapka) zjeżdżali ze stoku za połowę ceny. Narciarze mogli przetestować najnowsze modele nart a także przygotować własny sprzęt do rozpoczynającego sie sezonu. Na polanie przy punkcie gastronomicznym Szałas św. Mikołaj rozdawał prezenty najmłodszym narciarzom. Gościem specjalnym imprezy był Jacek Rozenek, znany aktor i przyjaciel stacji Wierchomla.

 

W Hotelu Wierchomla SKI&SPA Resort odbyło się seminarium branżowe biznesu narciarskiego na temat: „Sporty zimowe – turystyka z widokiem”. Poruszone zostały ważne bieżące tematy, między innymi sprawy kandydowania Krakowa do Olimpiady Zimowej 2022 oraz organizacji przez Targi w Krakowie w partnerstwie z MOT pierwszej edycji Targów Turystyki Zimowej WINTER TRAVEL planowanej na wrzesień 2014 roku. Podczas seminarium został także oficjalnie ogłoszony XI plebiscyt na „Najlepszą Stację Narciarską Małopolski”.

 

W niedzielę 7 grudnia, o godzinie 17:00 w połowie oświetlonego stoku na polanie przy Szałasie rozpoczęło się uroczyste otwarcie sezonu zimowego 2013/2014. Symbolicznego otwarcia dokonali wspólnie Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, Prezes MOT Leszek Zegzda oraz Prezes Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla Gaweł Brzeski w towarzyszystwie wielu znakomitych gości.

 

Na stoku można było oglądać zjazd Mikołajów z pochodniami oraz widowiskowy pokaz trików narciarskich i snowboardowych w wykonaniu czołowych polskich zawodników. Wieczorem w „Pubie pod wyciągiem” goście bawili się na dyskotece w stylu Apres ski, zaś w ***Hotelu Wierchomla odbyła się oficjalna Gala połączona z wręczeniem certyfikatów Małopolskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszych karczm regionu.

 

 

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła i Stacja Narciarska Dwie Doliny Wierchomla-Muszyna

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top