NIEMCY: TURYSTYCZNE PROPOZYCJE NA JESIEŃ

Jesień już za progiem – czytamy w najnowszym biuletynie ZDF – Niemieckiej Centrali Turystyki, a nam nie brakuje pomysłów na zwiedzanie i aktywny jesienny wypoczynek.

 

Ta pora roku stanowi doskonałą okazję na krótkie wypady i weekendowy relaks. Brak upałów i tłumów turystów daje swobodę zwiedzania przede wszystkim tych atrakcji, które cieszą się największą popularnością i „oblężeniem” w lecie. Jesienią Niemcy mają do zaoferowania szlaki wędrowne i rowerowe, liczne muzea i wydarzenia kulturalne, które zachęcają do przedłużenia wakacji i odkrywania nowych kierunków. Oto kilka propozycji:

 

SZLAKIEM MURU BERLIŃSKIEGO

 

30-lecie upadku Muru to doskonała okazja, aby zwiedzić Berlin na rowerze. Szlak pokrywa się z dawnymi drogami celnymi po zachodniej stronie oraz z drogami, po których poruszały się konwoje kontrolne służb granicznych NRD. Trasa wiedzie przez byłe punkty graniczne, obok zachowanych wież strażniczych i pomników – świadków nie tak dawnej historii.

 

ZWIEDZANIE HISTORYCZNYCH MIAST

 

Wspaniały wypoczynek w Dolnej Saksonii: Brunszwik, Celle, Getynga, Goslar, Hameln, Hanower, Hildesheim, Lüneburg, Wolfenbüttel i Autostadt w Wolfsburgu oferują fantastyczne chwile na bajkowych starówkach, atrakcje kulturalne, zakupy, modne restauracje i mobilny świat Autostadt.

 

     NA ROWERACH WZDŁUŻ BAŁTYKU

 

Szlak ten jest doskonały dla rodzin. Prawie w całości biegnie po terenie płaskim z bardzo niewielkimi wzniesieniami. Bajkowy krajobrazy, plaże z drobnym piaskiem, zatoki, wyspy i fiordy sprawią, że wycieczka staje się jeszcze piękniejsza. Na trasie znajdują się miasta Hanzy, w których króluje architektura z czerwonej cegły oraz dwa uzdrowiska cesarskie, w których zachowała się wspaniała zabudowa renesansowa, barokowa i klasycystyczna.

 

MALERWEG – SZLAK MALARZY

 

Szlak Malarzy biegnie przez jeden z najpiękniejszych regionów w Niemczech, który stał się inspiracją dla wielu malarzy – Szwajcarię Saksońską. Nazwę wymyślił romantyczny artysta-malarz Adrian Zingg, który odwiedzał te strony na przełomie XVIII i XIX w. Ponieważ okolica przypominała mu jego rodzinną Szwajcarię, nazwał ją Szwajcarią Saksońską.

 

     ZAMKI NAD RENEM

 

Szlak Rheinburgenweg wiedzie całą doliną światowego dziedzictwa: lewą stroną Renu z Bingen do Remagen. Na wyciągnięcie dłoni czekają legendy i mity. Rheinburgenweg to mniejszy brat szlaku Rheinsteig po drugiej stronie Renu. Dlatego można również skonfigurować indywidualną trasę i przepłynąć statkiem na drugi brzeg rzeki.

Wędrówkę warto rozpocząć przy Mysiej Wieży w Bingen, w Górnej Dolinie Środkowego Renu należącej do światowego dziedzictwa UNESCO, ciągnącej się do samej Koblencji. Po drodze mija się około 20 zamków, niektóre z nich można również zwiedzać. Innym ważnym tematem tego szlaku jest wino.

Prowadzi on bowiem przez winnice trzech dużych niemieckich regionów winiarskich: Środkowy Ren, Ahr i Mozela. Na wąskich alpejskich ścieżkach i wygodnych drogach wśród winnic można podziwiać wspaniałe widoki na Ren. Oglądać dziką wodę gejzeru Andernach i minąć pozostałości po słynnym moście Remagen. Wędrówkę zaś skończyć po 200 kilometrach przy Łuku Rolanda na południe od Bonn.

 

GOLDSTEIG – ZŁOTA WĘDRÓWKA

 

Nie bez powodu szlak Goldsteig należy do tzw. top trail na świecie. Jego nazwa oznacza „złotą wędrówkę”, a co za tym idzie bajkowe widoki i wspaniałe wrażenia. 660 kilometrów, 38 odcinków, 2 warianty, krystalicznie czyste jeziora, pięć parków przyrodniczych i jeden park narodowy.

Szlak biegnie przez Las Czeski i Las Bawarski i jest najdłuższym szlakiem wędrownym w Niemczech. Skąd właściwie nazwa „Goldsteig” (złoty szlak)? We wschodniej Bawarii za czasów średniowiecza starym szlakiem handlowym „białe złoto”, czyli sól, przewożono z Norymbergii do Pragi.

A w regionie tym jest wiele prawdziwych złotodajnych miejsc i potoków, w których wcześniej poszukiwano tego szlachetnego metalu. Gdy dzisiaj wędrujemy szlakiem Goldsteig, zapewnia on nam wrażenia cenne jak złoto. Na długiej drodze z Górnego Palatynatu przez Bawarski Las towarzyszy nam pierwotna przyroda Bawarii.

Szlak Goldsteig rozpoczyna się w Marktredwitz i kończy w mieście trzech rzek Passau, w którym łączy się Inn, Ilz i Dunaj. 70 leżaków zaprasza na chwilę relaksu i odpoczynku.

Oczy cieszą niezwykłe widoki, głęboko wdychamy świeże powietrze.

Kolejnymi punktami kulminacyjnymi w prawdziwym tego słowa znaczeniu są fantastyczne szczyty Rachel, Lusen i Großer Falkenstein. Region szlaku Goldsteig słynie z bawarskiego piwa. Do treściwego jedzenia doskonale smakuje piwo jęczmienne. A gdy kufel trzyma się pod słońce, widać doskonale: to złoto Goldsteig.

Zdjęcia: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top