NIEMCY: STARA DROGA SOLNA

W średniowieczu sól uchodziła za „białe złoto“: Jako środek konserwujący, przede wszystkim dla ryb, w rejonie Bałtyku była bardzo cenna. Dziś aktywni urlopowicze mogą udać się w rowerową podróż śladami hanzeatyckich kupców, którzy pozyskiwaną niegdyś w rejonie Lüneburga sól transportowali do Lubeki. Trzygwiazdkowy szlak rowerowy „Alte Salzstraße“ („Stara Droga Solna“) prowadzi z dolnosaksońskiego Lüneburga przez Lauenburg wzdłuż Kanału Łaba-Lubeka do Lubeki-Travemünde. Po drodze można zobaczyć Lauenburg z jego urokliwą starówką, miasto Dyla Sowizdrzała – Mölln, wiele zabytkowych obiektów jak klasztor Lüne, czy cuda techniki jak podnośnia statków w Scharnebeck, liczne śluzy i prom linowy.

 

Punktem docelowym jest Lubeka ze wspaniałymi kamienicami, historycznymi spichlerzami solnymi i imponującą bramą miejską – Holstentor.

Ustawione przy trasie tablice informacyjne poszerzają wiedzę podróżników o mijanych obiektach i wszystkim co związane z solą, tutejszą przyrodą i kulturą.

Jak okiem sięgnąć rozciąga się nieogarniona przestrzeń chronionego krajobrazu, poprzecinanego kanałami, po których pływają barki, sterowane zarówno przez zawodowych jak i amatorskich kapitanów.

Alte Salzstraße / Stara Droga Solna Niemiecki: http://naturpark-lauenburgische-seen.de/front_content.php?idcat=46&lang=5 Angielski: http://naturpark-lauenburgische-seen.de/front_content.php?idcat=46&lang=5

Herzogtum Lauenburg / Księstwo Lauenburg Niemiecki: http://www.herzogtum-lauenburg.de/ Schleswig-Holstein Zdjęcie:: © Herzogtum Lauenburg Marketing und Service GmbH (HLMS),

 

          Foto: Jürgen Klemme

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top