NIEMCY: NOWOŚCI KULTURALNE BRANDENBURGII

 
 
Z TMB – Tourismus – Marketing Brandenburg otrzymaliśmy ciekawe informacje o przygotowywanych dużych imprezach kulturalnych. Odbędą się one w czerwcu i lipcu br, a do udziału w nich zapraszani są również goście z Polski. Oto szczegóły:
 
PRUSKA ARKADIA: 2013 CARROUSEL
Idea widowiska z pokazami sztuki jeździeckiej „Le Carrousel de Sanssouci“ wywodzi się z czasów Fryderyka Wielkiego, który początkowo sam robił projekt inscenizacji. Premiera tego spektaklu zawierającego nie tylko pokazy sztuki jeździeckiej, ale również dużo muzyki, śpiew , taniec oraz występy akrobatyczne odbyła się w Berlinie w roku 1750. Po wielkim sukcesie widowiska w czasie obchodów 200-setnej rocznicy urodzin Fryderyka Wielkiego wznowiono w tym roku jego wystawienie.
 
Spektakle odbywają się na dziedzińcu pałacu Neues Palais w Parku Sanssouci od 18 do 21 lipca. Program widowiska został opracowany według historycznych wzorów. W ciągu czterech wieczorów z rzędu jeźdźcy i konie w historycznych kostiumach zaprezentują przy dźwiękach barokowej muzyki wielką sztukę opanowania własnego ciała oraz harmonię, jaka może panować pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem.
 
OPERA KAMERALNA RHIENSBERG
 
Na dziedzińcu, otoczonym trzema skrzydłami kompleksu zamkowego zostanie wystawiona opera „Cyrulik sewilski” Gioachino Rossiniego. Przybyli na przedstawienie mogą również zwiedzić historyczny kompleks zamkowy, wybudowany w stylu barokowym i rokoko według francuskich wzorców. Ten trzyskrzydłowy kompleks był typowy dla reprezentacyjnych budowli tego okresu. Kiedyś odbywały się tu festyny i uroczystości Fryderyka Wielkiego, a później Księcia Henryka, młodszego brata cesarza Wilhelma II. W tym roku w dniach 19, 20, 23, 26 i 27 lipca o godzinie 20:00 zostanie wystawiona ta opera w języku niemieckim.
 
Cieszy się ona wielkim powodzeniem nie tylko ze względu na wartości artystyczne muzyki i śpiewu belcanto, ale również zabawne partie Figara „Ich bin das Faktotum“ czy też kawatynę Rozyny „Frag ich mein beklomm‘nes Herz“ oraz wiele sytuacji qui pro quo. Opera łączy libretto pełne akcji i humoru z piękną muzyką, dającą pole do popisu śpiewakom. Stefan Sanderling dyryguje Pruską Orkiestrą Kameralną. Bilet kosztuje 25 EURO. http://www.kammeroper-schloss-rheinsberg.de/rheinsberg-kammeroper-aktuell_en.php
 
FESTIWAL MUZYCZNY POTSDAM SANSSOUCI
 
Program tegorocznego festiwalu poświęcony jest artystom skandynawskim. W dniach od 7 do 23 czerwca zawita do stolicy Brandenburgii wraz z Boreaszem, wiatrem północnym „Muzyczna różnorodność i emocjonalna siła Skandynawii”. Teatr Drottningholm łączy muzykę współczesną i starą Szwecji, Norwegii, Danii i Wysp Owczych. Amatorzy muzyki skandynawskiej znajdą wpływy skandynawskie również w Poczdamie. Figura Jezusa Błogosławiącego w Kościele Pokoju (Friedenskirche) w Poczdamie jest kopią figury sporządzonej przez Bertela Thorwaldsonsa, która stoi w Kościele Marii Panny w Kopenhadze.
 
 Skandynawskie gwiazdy filmowe jak Greta Garbo, Asta Nielsen czy Zarah Leander stały się sławne m.in. poprzez filmy kręcone w Studiach Filmowych w Poczdamie-Babelsbergu. Śladem norweskim w Poczdamie była „Matrosenstation Kongsnaes”, królewska przystań pojazdów wodnych, należąca po pierwszej wojnie światowej do Hohenzollernów. A siostra Fryderyka Wielkiego, Luize Ulrike von Preussen została królową Szwecji.
 
14 FESTIWAL MUZYCZNY „ELBLANDFESTSPIELE 2013”
 
Scena zostanie postawiona tuż za Łabą, na dziedzińcu Starej Olejarni, Ölmühle. Tematem festiwalu jest w tym roku miłość. W dniach 12 i 13 lipca zaproszeni artyści zaśpiewają piosenki i arie o miłości tragicznej, romantycznej, namiętnej. Wielkie arie, wspaniałe duety i romantyczne piosenki zachwycają publiczność na całym świecie. Te najpiękniejsze będzie można usłyszeć latem tego roku w Starej Olejarni, Alte Ölmühle. W programie m.in. takie tytuły, jak: „Reich mir die Hand mein Leben”, „Märchenland der Liebe” oraz „Hinterm Horizont”.
 
Repertuar festiwalu jest bardzo bogaty i zawiera znane arie z operetek takich, jak „Księżniczka czardasza”, „Kraina uśmiechu”, „Pani Luna” jak również arię „L´amour, lámour” z opery „Romeo i Julia” Gunoda, czy też muzykę z baletu „Romeo i Julia” Prokofiewa. W programie nie zabraknie sławnych utworów z musicali i muzyki filmowej. Od jakiegoś czasu na tym festiwalu reprezentowana jest również muzyka pop. W tegorocznym programie znajdą się: „Fields Of Gold”, Love, L´amour und Liebe”, „Jugendliebe” oraz „All You Need is Love”.
 
Zdjęcia TMB: E.Klöppl, Ulrike Henning, Stefan Gloede

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top