NIEMCY: MUZEUM HISTORII SZKŁA W PASAWIE

Popularne powiedzenie mówi o kimś o niezbornych ruchach: „Porusza się jak słoń w składzie porcelany“. W jednym z najbardziej nietuzinkowych muzeów Bawarii kto jak kto, ale słoń byłby z pewnością najmniej pożądanym gościem. W Muzeum Historii Szkła w bawarskiej Pasawie (Passau) można podziwiać ponad 15 000 szklanych eksponatów z czterech stuleci, pozostałe 15 000 spoczywa w tamtejszych depozytach. W samym centrum starówki z cenną zabytkową architekturą, nieopodal miejsca, w którym zbiegają się trzy rzeki – Dunaj, Inn i Ilza, oczekuje na odwiedzających największa na świecie kolekcja szkła europejskiego.

 

Zlokalizowana w starannie odrestaurowanym historycznym zespole budynków „Wilder Mann“, graniczącym bezpośrednio z czternastowiecznym ratuszem, czaruje kruchą historią form i kształtów. Tu w sercu Europy Środkowej działały w wieku XIX wielkie, dominujące na ówczesnych rynkach, huty szkła. Różnorodne szklane wyroby eksponowane są w dzisiejszym muzeum w sposób ciekawy i jednocześnie konsekwentny, według dawnych miejsc produkcji.

Komu po tym obfitującym w informacje kontakcie ze światem rzemieślniczej perfekcji wystarczy energii na dalsze zwiedzanie powinien koniecznie udać się do Veste Oberhaus – świetnie zachowanej XIII-wiecznej warowni. Miłośnicy barokowej architektury znajdą jej pod dostatkiem na pasawskiej starówce. Skąpana światłem katedra św. Stefana z charakterystycznymi wieżami zwieńczonymi cebulastymi kopułami i słynnymi organami, liczącymi 17 974 piszczałki, to obiekt absolutnie niezwykły, zajmujący ważne miejsce w światowej historii sztuki.

Informacje o Muzeum Historii Szkła niemiecki: http://www.glasmuseum.de/ angielski:http://www.glasmuseum.de/fileadmin/Media_Glasmuseum/Aktuelles/Flyer_Glasmuseum_01-2016_Englisch_web.pdf

Odwiedź Pasawę niemiecki: https://www.passau.de/Tourismus.aspx angielski: http://tourism.passau.de/Home.aspx

Bawaria zaprasza niemiecki: https://www.bayern.by/ Stare Miasto w Pasawie nad brzegiem Dunaju. Mieszczą się tu Muzeum Historii Szkła i katedra św. Stefana Copy Right / zdjęcie: © DZT / Merz B – Brigitte Merz/Lookphotos angielski: https://www.bavaria.by polski: https://www.bawaria.travel/

Zdjęcie: DZT – Brigitte Merz/Lookphotos

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top