NIEMCY: MOLO NA WYSPIE UZNAM

 

 

Molo w miejscowości Heringsdorf na bałtyckiej wyspie Uznam jest najdłuższym pomostem wychodzącym w morze w całych Niemczech. Ma długość 508 m.

 

Zbudowano je w 1995 r. W budynku otwierającym molo od strony lądu mieści się muzeum muszli, kawiarnia, kino, restauracja, fitness-center, liczne sklepiki oraz hotel. Znaczna część konstrukcji wychodzącej w morze to zadaszone molo z ławkami i sklepikami.

 

Na jego końcu znajduje się restauracja przykryta dachem w kształcie piramidy.

Dalej pomost, do którego cumują w sezonie statki wycieczkowe łączące Heringsdorf z innymi kurortami, także ze Świnoujściem.

 

W planach było rozbudowanie molo w sporą marinę, mogącą pomieścić nawet ok. 150 łodzi. Zdaje się jednak, że pomysł ten zarzucono, najpierw na rzecz budowy mariny w sąsiednim Bansin, a potem w ogóle.

 

 

Ponad sto lat…

wtedy najdłuższe nawet w Europie.

 

Powstało według projektu berlińskiego architekta Johannesa Lange. Konstrukcja była bogato zdobiona, miała wieżyczki i kolumnady, ulokowano na niej też liczne sklepy i stragany oraz restaurację.

 

Pomostowi nadano mu imię cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Brücke), który odwiedzał kurort swego czasu, a nawet był być może autorem jego nazwy. Po II wojnie światowej pomost był prawie nieużywany i nie utrzymywany. Heringsdorf zajmowali Rosjanie utrzymując tu sanatoria dla swoich oficerów.

 

Obecne molo nie jest pierwsza konstrukcją w tym miejscu. W latach 1891-93 zbudowano w Heringsdorf drewniane molo o długości także prawie 500 m, Niestety, w 1958 r. molo spłonęło. Za jego podpalenie skazano ponoć dwóch nastolatków.

 

Odbudowano je dopiero po prawie 40. latach od pożaru. I ponad sto lat od budowy pierwszej konstrukcji. Nowa konstrukcja stanęła ok. 50 metrów od poprzedniego molo. W wodzie widać jeszcze resztki tej pierwszej.

 

Warto wiedzieć

 

* W skład gminy Heringsdorf wchodzą sąsiednie, do 2005 r. samodzielne kurorty – Ahlbeck i Bansin. Połączone są promenadą ciągnącą się aż do Świnoujścia oraz koleją. Można też przejść między nimi szeroką piaszczystą plażą. W obu tych satelickich kurortach również są mola, ale już nie tak wypasione.

 

* Stosunkowo nową atrakcją Heringsdorfu jest ścieżka w koronach drzew (koło stacji kolejowej). Niestety w czasach covidowych nie udało mi się na nią wejść…

Zdjęcia autorki

Więcej informacji i relacji turystycznych oraz krajoznawczych na: https://www.krajoznawcy.info.pl/

 

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top