NIEMCY: LIPSK – NOWOŚCI I ZAPOWIEDZI ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

Z Lipska, z Leipzig Tourismus und Marketing, otrzymaliśmy informacje o turystycznych nowościach i atrakcjach w tum mieście oraz jego okolicach, a także zapowiedzi imprez, które odbędą się tam jesienią br. Oto te, które mogą zainteresować polskich turystów.

ZOO: DOMEK DLA KOALI

Nową atrakcją lipskiego ZOO w jego 138-letniej historii jest domek dla koali. Uroczyście otwarty został 12 maja 2016 roku przy udziale nadburmistrza miasta, Burkharda Junga. Samiec koala Oobi-Ooobi urodzony 25.12.2013 w Planckendael przyjął ceremonię otwarcia ze spokojem i rozgościł się na swojej huśtawce na drzewie.

 

Misie koala są wyjątkowym wyzwaniem w utrzymaniu, ponieważ odżywiają się wyłącznie pędami różnych rodzajów eukaliptusa. Oobi-Ooobi zasmakował już w jego lokalnych gatunkach. Ma do dyspozycji około 20 gatunków tej rośliny, która jest specjalnie uprawiana na plantacji na północy Lipska. Są to samotniki i na razie Oobi-Ooobi sam zamieszkuje swój nowy domek. Z pewnością jednak cieszy się z wielu odwiedzających, którzy mogą do niego zajrzeć codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00.

TRASY ROWEROWE

Kto chciałby zaplanować sobie i wybrać się do Lipska oraz w jego okolice na wyprawę rowerową, to może korzystać tam z dużego wyboru wspaniale przygotowanych tras. Rozlewiska Elstery, Pleissy i Party, kanał Karl-Heine-Kanal, nowe jeziora pokopalniane, ale także sieć miejskich obszarów zielonych stwarzają możliwość podziwiania miasta z innej perspektywy.

Płaski krajobraz niziny Lipska zapewnia idealne warunki do relaksujących rodzinnych wycieczek rowerowych. Aktywni urlopowicze tylko na terenie wrzosowiska Dübener Heide na północy Lipska znajdą ponad 500 kilometrów rozbudowanych tras rowerowych. Rowerem można również poznawać bogatą historię Lipska. Lipska trasa rowerowa „Śladami nut”, stworzona przez inicjatywę Leipziger Notenspur, łączy najważniejsze muzyczne skarby Lipska.

ŚWIĘTO ŚWIATŁA 2016

Poruszające obrazy „poniedziałkowych demonstracji” jesienią 1989 obiegły cały świat. Do dzisiaj niektóre autentyczne miejsca z tamtych czasów przełomu przywołują tamte przeżycia. Mieszkańcy Lipska, podobnie jak zwiedzający miasto, każdego roku żywiołowo, w przeróżny sposób upamiętniają Pokojową Rewolucję, a w szczególności datę 9. października.

Do najważniejszych pozycji programu obchodów tego dnia należą Modlitwa o Pokój, Słowo o Demokracji i Festiwal Światła. Lipszczanie i goście odwiedzający miasto wspólnie wspominają historyczne wydarzenia w autentycznych sceneriach miasta. Wystawy, dyskusje panelowe, projekcje filmowe, recytacje i wiele innych form sztuki przyciągną w tym roku tysiące odwiedzających w różnym wieku.

ROCZNICA BITWY NARODÓW

Bitwa Narodów w październiku 1813 roku była decydującym starciem w wojnach wyzwoleńczych z Napoleonem i rozegrała się na przedpolach Lipska. Corocznie w październiku zbierają się środowiska osób zainteresowanych historią militarną z Europy w duchu pojednania i porozumienia, aby wspólnie upamiętnić tę wielką bitwę. Dawne pola bitewne zamieniły się w miejsce wydarzeń o zasięgu międzynarodowym.

W br. w 203. rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem około 700 uczestników przebranych w historyczne uniformy zaprezentuje biwak historyczny, pokaz walk i działań ludności cywilnej. W dniu 21 października odbędzie się Modlitwa o Pokój w kościele Markkleeberger Auenkirche. 22 października historyczna inscenizacja walk. Zaś przez całe te trzy dni biwaki historyczne na przedpolach Dölitz i Markkleeberg.

 

Zdjęcia: Leipzig Tourismus und Marketing

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top