NIEMCY: LIPSK KUSI MITEM TITANICA

Niezwykłe miejsce i niesamowita prezentacja. W „Panometrze“, dawnej Gazowni Miejskiej w Lipsku z 1910 roku, swoje marzenia realizuje wychowany w Saksonii artysta plastyk Yadegar Asisi. To nie pierwsza nadnaturalnej wielkości panorama z cyklu historycznych i przyrodniczych fascynacji i kreacji Yadegara Asisi, wprawiająca w zachwyt tłumy publiczności. Jednak 360°- stopniowa panorama zatytułowana „TITANIC – Obietnice Nowoczesności“ jest absolutnie wyjątkowym dziełem 62-letniego artysty. Wysokie na 32 metry płótno rozpostarte we wnętrzu rotundy w skali 1:1 i zajmujące powierzchnię ok. 3.500 m2 ma długość boiska do piłki nożnej.

 

Scenerią prezentacji jest wrak spoczywającego od 1912 roku w wodach Północnego Atlantyku na głębokości 3.800 metrów Titanica, w którą to scenerię wkomponowano porozrzucane na dnie przedmioty codziennego użytku, należące do pasażerów pechowego statku.

Pośrodku panoramy znajduje się 15 metrowej wysokości platforma, gwarantująca fascynujący, niczym nieograniczony widok. Gra świateł oraz autorska oprawa muzyczna, towarzysząca widowisku, jeszcze do jesieni 2018 roku pomogą znaleźć logiczną odpowiedź na pytanie: Dokąd mogą zaprowadzić wygórowane ludzkie dążenia, gdy przecenia się własne możliwości techniczne i kompetencje społeczne?

Informacje o wystawie niemiecki: https://www.panometer.de/leipzig/unsere-ausstellungen/ angielski: https://www.panometer.de/en/leipzig/our-exhibitions/

Informacja o Panometrze niemiecki: https://www.panometer.de/homepage/ angielski: https://www.panometer.de/en/homepage/

Być turystą w Lipsku niemiecki: https://www.leipzig.travel/de/ angielski: http://languages.leipzig.travel/en/Home_110.html

W podróży po Saksonii niemiecki: https://www.sachsen-tourismus.de angielski: https://www.sachsen-tourismus.de/e

Zdjęcie: Tom Schulze / Panometer

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top