NIEMCY – KRAJ MUZYKI

Zapowiedzi programowe
Zapowiedzi programowe

W 2025 roku przypada 275. rocznica śmierci wielkiego niemieckiego kompozytora, Jana Sebastiana Bacha. Z tej okazji Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) w ramach globalnej kampanii „Niemcy – kraj kultury i sztuki” promuje tematy związane z niemiecką sceną muzyczną.


W bieżącym roku, liczne wydarzenia i inicjatywy oddadzą hołd mistrzowi muzyki barokowej, inspirując melomanów z całego świata do podróży po Niemczech. Ważnym elementem działań jest możliwość wykorzystania cyfrowych źródeł danych, za pomocą których DZT chciałaby skierować uwagę turystów zainteresowanych podróżami kulturoznawczymi na miejsca działalności muzycznego geniusza.
Specjalna podstrona poświęcona tematowi dostępna jest pod linkiem www.germany.travel Zawiera wskazówki dotyczące podróży do najważniejszych miejsc związanych z życiem Jana Sebastiana Bacha w Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalt oraz do licznych festiwali muzycznych organizowanych na terenie całych Niemiec.
Dzięki wyszukiwarce goście znajdą wiele interesujących festiwali, koncertów, wystaw, a także mogą zapoznać się z ich opisem i godzinami otwarcia. Specjalna playlista na Spotify przenosi słuchaczy w muzyczny świat baroku, prezentując dzieła Bacha oraz nowe interpretacje znanych artystów rockowych i popowych.

Jan Sebastian Bach – życie w służbie muzyki

Jan Sebastian Bach (1685–1750) to jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki. Urodził się w Eisenach i dorastał w bardzo muzykalnej rodzinie. Po okresie pracy organisty w Arnstadt i Mühlhausen, zajął stanowisko kapelmistrza w Köthen, a następnie został kantorem w kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie działał przez 27 lat. Właśnie wtedy powstało wiele światowej sławy dzieł, w tym Pasja według św. Mateusza oraz Oratorium na Boże Narodzenie.
Do dziś chór św. Tomasza pielęgnuje dziedzictwo swojego wielkiego kantora. Oprócz licznych koncertów na terenie całych Niemiec i za granicą, chór chłopięcy systematycznie występuje w historycznym miejscu działalności Bacha, czyli w kościele św. Tomasza.

Śladami Bacha w Niemczech

Miejsca, w których Jan Sebastian Bach żył i tworzył są ciekawymi atrakcjami turystycznymi. W roku jubileuszowym wiele miast zaprasza gości do słuchania muzyki Bacha w jej historycznym kontekście:
Eisenach – rodzinne miasto kompozytora, w którym turyści znajdą także Muzeum Bacha
Weimar – miasto, w którym skomponował wiele dzieł. Dziś znajduje się tam pomnik kompozytora, a w doskonale zachowanych zabytkach odbywają się koncerty
Köthen – tu powstały Koncerty Brandenburskie. Pałac Köthen jest też ważną atrakcją turystyczną i kulturalną
Lipsk – centrum działalności kompozytora z kościołem św. Tomasza i Muzeum Bacha.

Wydarzenia

Koncerty w Kościele Marii Panny w Dreźnie (przez cały rok): w 2025 roku
w imponującej scenerii Kościoła Marii Panny odbędzie się wiele koncertów kantat
i utworów organowych. Kalendarz wydarzeń można znaleźć TUTAJ
Thomanerchor oprócz licznych występów w Niemczech i za granicą, śpiewa w kościele św. Tomasza trzy razy w tygodniu:
• piątki – godz. 18:00
• soboty – godz. 15:00 (motet w kościele św. Tomasza)
• niedziele – godz. 9:30 (podczas nabożeństwa) Chór występuje również podczas najważniejszych świąt ewangelickich

Propozycje

Festiwal Bacha w Lipsku (12–22 czerwca 2025)
Pod hasłem „Transformacja” chóry z całego świata, specjalizujące się w muzyce Bacha, wykonają cykl „Roku Kantat Chóralnych”, czyli 66 kantat, które Bach skomponował jako kantor kościoła św. Tomasza, głównie podczas swojego drugiego „kantatowego okresu” w Lipsku od czerwca 1724 roku. Festiwal odbędzie się w dniach 12–22 czerwca 2025 roku www.bachfestleipzig.de

Wystawa specjalna w Muzeum Bacha w Lipsku

Wystawa specjalna pokazuje, jak wielki wpływ Bach miał na historię muzyki i światową recepcję jego dzieł
www.bachmuseumleipzig.de

Ilustracje: materiały prasowe DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top