NIEMCY: JEZIORO KŐNIGSSEE

Königssee to wydłużone górskie jezioro leżące prawie w całości w Parku Narodowym Berchtesgaden w południowo-wschodniej Bawarii. Leży u podnóża masywu Watzmann (2713 m n.p.m.), z drugim po Zugspitze szczytem Niemiec. Jezioro jest naturalne, ukształtowało się po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia, a ponieważ otoczone jest ze wszech stron stromymi zboczami, bywa porównywane do fiordu.

Różnica poziomów od jego tafli do szczytów Watzmana wynosi ponad 2100 m, a jego wschodnia, opadająca w stronę jeziora ściana ma 1750 m i jest jedną z najwyższych w Alpach. Königssee jest przy tym jednym z najczystszych jezior w Niemczech i jednym z najpiękniejszych.

Na liście stu najciekawszych miejsc w tym kraju zajmuje 12 pozycję. Aż się prosi powiedzieć, że to jezioro Królewskie

Jednak jego nazwa wcale nie jest wywodzona od żadnego króla, ale od jakiegoś dawnego mężczyzny o imieniu Kuno – kiedyś pisano tę nazwę akwenu jako Kunigsee czy Chunigesee.

Nazywano je też Bartholomäsee, bo już w 1134 r. stał nad nim kościółek (nieco nowszy stoi tu i dziś) poświęcony św. Bartłomiejowi, patronowi alpejskich rolników. Ale to na boku: współczesna pisownia Königssee sugeruje wyraźnie, że jest ono Królewskie. Na pewno zasłużenie.

 

Na północnym brzegu

 

Z jeziora ku północy wypływa Königsseer Ache (potok). W miejscu, gdzie opuszcza on otwarte wody znajduje się niewielki jaz, który służy utrzymaniu stałego poziomu jeziora i równomiernego przepływu wody. Dziś nazywamy to retencją, lecz pierwszy jaz skonstruowano tu już około tu 1560 r.

Wielokrotnie jednak niszczyły go powodzie. Obecny zbudowano w latach 1938-40 i pozostaje od tego czasu w niezmienionej formie – z drewnianym krytym mostem dla pieszych.

W pobliżu znajduje się przystań stateczków wycieczkowych wraz z drewnianymi, pięknymi i również zabytkowymi hangarami dla łodzi.

Od strony lądu odgradza je jednak zbiorowisko sklepów, knajpek, budek i straganów sięgające gigantycznego parkingu. Z przystani widać też jedyną na jeziorze wyspę – Christlieger.

 

Na drugim krańcu

 

Na południowym krańcu jeziora, na końcu doliny, w miejscu gdzie do jeziora wpływa niewielki potoczek Saletbach, znajduje się Saletalm (Sallet). Potoczek prowadzi wody z nieodległego i znacznie mniejszego Obersee. Jeszcze dalej, za nim, znajduje się Röthbach, spadający na długości 470 m najwyższy wodospad w Niemczech.

 

    Jak się zabrać do zwiedzania tego jeziora?

 

* Pierwsza myśl na piechotę. Nie jest to jednak wcale takie łatwe. Strome ściany wpadają wprost do wody a wędrówki możliwe są dopiero po górskich grzbietach. Dotarcie pieszo na drugi koniec jeziora jest możliwe, ale wymaga wielogodzinnej, może nawet wielodniowej wędrówki i pokonania dużych różnic wysokości. Na krótki spacer z przystani można się wybrać do Malerwinkel – Zakątka Malarzy – najbardziej znanego punktu widokowego na jezioro (pętelka zajmie ok 40 min.).

* Spojrzeć z góry na piękny akwen można wyjeżdżając kolejką i podchodząc troszkę szczyt Jenner (1874 m n.p.m.). Roztacza się stamtąd ładny widok na jezioro, imponujący masyw Watzmana i całe morze gór dookoła. Można też wyjechać tylko do stacji pośredniej (1185 m n.p.m.) i powędrować widokowym trawersem aż do schroniska na Gotzenalm (1685 m m n.p.m.) cały czas podziwiając piękne widoki.

* Wreszcie rejs po jeziorze elektrycznym stateczkiem, czyli to, co wybiera większość przybyszów. Z przystankami u kościółka św. Bartłomieja (Bartholomä), skąd można pójść na wycieczkę pod ścianę Watzmana do Lodowej Kaplicy (Eiskapelle) i z drugim przystankiem w Salet na końcu jeziora, skąd można powędrować do Obersee i wodospadu Röthbach. O tych ciekawych możliwościach napiszę wkrótce osobno.

Warto wiedzieć

*Jezioro jest długie na 7,2 km, szerokie na 1,2 km. Powierzchnia jeziora ma 5,2 km. Największa głębia sięga 190 m. Tafla wody znajduje soe 600 m n.p.m.

*Do jego północnego brzegu sięga miejscowość Schönau am Königssee, gdzie znajdziemy dość rozbudowaną bazę noclegową. Do stolicy regionu – Berchtesgaden jest stąd ok. 5 km.

https://www.gotzenalm.de/ https://www.jennerbahn.de https://www.seenschifffahrt.de https://www.berchtesgaden.de/home

 

Zdjęcia autorki

Więcej w Otwartym Przewodniku Krajoznawczym – http://www.krajoznawcy.info.pl/ 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top