NIEMCY: JESIEŃ W SAKSONII

Saksonia zaprasza na jesienne wędrówki pośród malowniczych krajobrazów. Radebeul z winnicami i rozpoczynającym się niebawem tradycyjnym winobraniem, to gratka dla wszystkich koneserów wina. W październiku warto odwiedzić Lipsk, gdzie podziwiać będzie można prace samego Rembrandta. Jeszcze więcej kultury czeka w Chemnitz, które w roku 2025 obejmie zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Chemnitz – Europejska Stolica Kultury 2025

Zdjęcie: E. Uhlmann

W 2025 roku saksońskie Chemnitz obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W myśl hasła „C THE UNSEEN” miasto, wraz z innymi obiektami z wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO regionu Rudaw oraz regionu Chemnitz Zwickau, zaprezentują bogactwo wspólnego dziedzictwa kulturowego i przemysłowego oraz piękno tutejszego zróżnicowanego krajobrazu.
Przez cały rok odbywać się będą liczne wydarzenia muzyczne i sportowe, oraz imprezy związane ze sztuką i designem – kierując uwagę publiczności na nieodkryte dotąd miejsca, mniej znane twarze oraz kryjący się tutaj potencjał! Ostateczny program opublikowany zostanie w październiku. Uroczyste ogłoszenie Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025 odbędzie się 18.01.2025 roku podczas wielkiej imprezy plenerowej i towarzyszących jej licznych wydarzeń.

Europejska Stolica Kultury 2025

Zamki Saksonii – interaktywnie z HistoPadem

Zdjęcie: S. Dittrich

Zabytkowy nie znaczy zakurzony! Dzięki najnowszej technologii Saksońska Kraina Zamków prezentuje historię multimedialnie, dostarczając przy tym niezwykłych wrażeń. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Colditz. Od kwietnia 2024 r. tutejsze komnaty królewskie i pomieszczenia więzienne można zwiedzać z przewodnikiem na tablecie „HistoPad” również w języku polskim!
Odwiedź zamek Colditz z czasów II wojny światowej, kiedy pełnił on rolę ważnego obozu jenieckiego i poznaj historie ucieczek osadzonych tutaj więźniów.
Na zwiedzanie z „HistoPadem” zapraszają również Zamek Albrechtsburg w Miśni i zamek Moritzburg. Więcej szczegółów na stronie Saksońskiej Krainy Zamków.
Dzięki Karcie Krainy Zamków schlösserlandKARTE można przez 10 dni lub 1 rok odwiedzać najpiękniejsze pałace, zamki i ogrody Saksonii z dowolną częstotliwością, a przy okazji oszczędzać: Ze schlösserlandKARTE wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny. Z posiadaczem karty wolny wstęp przysługuje dodatkowo dwojgu dzieci do 16 roku życia.

Wirtualna podróż w czasie

Rembrandt w Lipsku

Zdjęcie: PUNCTUM

„Impuls Rembrandt” to tytuł nowej wystawy, prezentowanej w Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku.
Od 3.10 będzie można podziwiać tu dzieła najważniejszego holenderskiego malarza XVII wieku. Zaprezentowanych zostanie aż 60 obrazów, rysunków i akwafort Rembrandta, w zestawieniu z pracami jego licznych uczniów oraz innych artystów, tworzących w tamtym okresie. Wystawę będzie można oglądać do 26.01.2025 r.

„Impuls Rembrandt” – otwarcie wystawy w październiku

Poznaj kulturę winiarską Saksonii

Zdjęcie: S. Rose

Malownicze zbocza porośnięte winoroślami, 90-km szlak podzielony na sześć etapów, zapierające dech w piersiach widoki i urokliwe lokale serwujące wino: na Saksońskim Szlaku Winnym, ciągnącym się między Pirną, Dreznem i Diesbar-Seußlitz nieopodal Miśni, miłośnicy wina i pieszych wędrówek mogą skosztować najwyższej jakości win, pochodzących z Doliny Łaby.
To wprawdzie jeden z najmniejszych regionów winnych w Niemczech, ale zarazem jeden z najbogatszych, jeśli chodzi o ilość uprawianych tutaj odmian. Na strudzonych gości czekają liczne przytulne lokale działające tu w sezonie. Na spacer po malowniczych wzgórzach winnych najlepiej wybrać się w czasie zbiorów winogron. Można wtedy skosztować młodego wina („Federweißer”) i tarty cebulowej.

Saksoński Szlak Winny

Piękno Radebeul

Zdjęcia: P. Herfort

Leżące nieopodal Drezna Radebeul nazywane jest „Saksońską Niceą”. Łagodny klimat, pieczołowicie odrestaurowane domy winiarzy i liczne winnice sprawiają, że to urocze miasteczko stało się popularnym celem romantycznych weekendowych wypadów.
Okolicę najlepiej poznać, odwiedzając winnice lub spacerując wzdłuż Łaby. Można również przejechać się ponad 130-letnią kolejką Lößnitzgrundbahn do Moritzburga i odwiedzić pałac myśliwski Augusta Mocnego. Dużo serca wkłada się tu również w pielęgnowanie pamięci o mieszkającym wiele lat w Radebeul Karolu Mayu, który stworzył postaci Winnetou i Old Shatterhanda. Życiu i twórczości pisarza poświęcone są Muzeum Karola Maya oraz Festiwal Karola Maya. Historyczne centrum wsi Altkötzschenbroda z charakterystycznym głównym placem to idealne miejsce na odpoczynek po trudach zwiedzania.

Romantyczne Radebeul

Jesienne wędrówki po Saksonii

Zdjęcie: K. Dziubczyński

Świeże powietrze, drzewa w barwach jesieni, niezwykłe widoki na okolicę: jesienne wędrówki przez Saksonię to obietnica niezapomnianych wrażeń. Tak jak niegdyś saksońscy romantycy Szlakiem Malarzy Malerweg przez Szwajcarię Saksońską, certyfikowanym graniowym szlakiem turystycznym Kammweg Erzgebirge-Vogtland, czy też krótszymi, indywidualnymi trasami:

Saksonia to istny raj dla miłośników górskich wędrówek. Tutaj każdy znajdzie idealną dla siebie trasę.

Poznaj Saksonię w jesiennej odsłonie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top