NIEMCY: DZIEWIĄTY REKORDOWY ROK W TURYSTYCE PRZYJAZDOWEJ

Niemiecka turystyka przyjazdowa dziewiąty raz z rzędu odnotowała rekordowywynik. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego od stycznia do grudnia 2018 r. zarejestrowano 87,7 mln noclegów gości zagranicznych w obiektach noclegowych z co najmniej dziesięcioma łóżkami. Wynik ten oznacza wzrost o 3,8 mln noclegów zagranicznych turystów w porównaniu z rokiem poprzednim, tj. o 4,5%.

Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT), wyjaśnia: „Trzy znaczące elementy wyróżniają bilans za rok 2018: pierwszą z nich jest dynamiczniejszy wzrost turystyki przyjazdowej do Niemiec (+4,5%) w porównaniu do dwóch poprzednich lat (odpowiednio wzrost o 1,4% i 3,6%).

Do wzrostu przyczyniła się zarówno różnorodność i najwyższa jakość proponowanych ofert turystycznych, jak i korzystny stosunek jakości do ceny. Po drugie pozycja marki „Niemcy-cel podróży” dalej umacnia się na tle europejskiej konkurencji.

Na koniec warto dodać, że udaje nam się, wraz z partnerami z branży turystycznej, konsekwentnie dostosowywać nasze działania marketingowe do dzisiejszych wyzwań transformacji cyfrowej. Umożliwia to efektywne i indywidualne analizowanie potrzeb klientów oraz opracowywanie odpowiednich ofert”.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego za rok 2018 trzema najważniejszymi rynkami są po raz kolejny: Holandia (+1,6%; 11,4 mln noclegów), Szwajcaria (+3,8%; 6,9 mln noclegów) oraz Stany Zjednoczone (+7,1 %, 6,7 mln noclegów).

Prawie trzy czwarte zagranicznych noclegów w Niemczech stanowią noclegi gości z Europy, których wzrost wynosi 4,6%. Do wyniku rynków europejskich przyczyniły się przede wszystkim cztery państwa: Polska (dodatkowych 371 000 noclegów, +12,7%), Włochy (262 000, +5,6%), Hiszpania (255 000, +9,2%) oraz Szwajcaria (254 000, +3,8%).

Wśród rynków zamorskich silnie rozwija się Ameryka wraz ze wzrostem o 6%, natomiast Azja po wielu latach boomu zwolniła tempo wzrostu do +2,4%. Według danych Światowej Organizacji Turystyki Niemcy do końca trzeciego kwartału 2018 odnotowały wzrost międzynarodowych przyjazdów o 3,9 %, tym samym umocnią swoją pozycję na światowym rynku turystycznym.

Marka „Niemcy-cel podróży” według wstępnych wyników World Travel Monitor zajmuje drugie miejsce w rankingu europejskim. Podczas gdy liderowi, Hiszpanii (66 mln podróży) ciężko jest powtórzyć wyniki z zeszłego roku, liczba podróży z państw europejskich do Niemiec wzrosła do 59,3 mln, czyli o 5%.

Trzecie miejsce zajęła Francja, z wynikiem 44,6 mln podróży. Niemcy wraz z 13,1 mln podróży biznesowych (+1%) zyskały zdecydowaną przewagę w tym segmencie i są najczęściej wybieranym kierunkiem tego rodzaju podróży Europejczyków. Segment konferencji i kongresów rośnie o 4%, podczas gdy rynek tradycyjnych podróży służbowych oraz targów zmniejszył się o 2% w porównaniu do roku poprzedniego.

W 2018 r. najczęściej wybieranym sposobem rezerwacji podróży był internet: według IPK liczba rezerwacji online wzrosła z 82% do 85%. Bezpośrednie rezerwacje noclegów wynoszą teraz 26%, a środków transportu 14%. 17% Europejczyków podróżujących do Niemiec wybrało rezerwacje poprzez biuro podróży.

Zdjęcia: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top