NIEMCY: 200-LECIE SEBASTIANA KNEIPPA

Rok 2021 Niemcy, a w szczególności niemieckie kurorty, świętują jako rok Sebastiana Kneippa. A to z okazji jego 200 urodzin. Okrągły jubileusz minął 17 maja. Kim był Sebastian Kneipp? Katolickim księdzem ze Szwabii, który opracował, wypróbował na sobie i rozpropagował metody leczenia wodą, ale także obowiązujące do dziś zasady higieny zdrowego, zrównoważonego trybu życia.

 

Zaczęło się od samoleczenia

Jeszcze w czasie studiów teologicznych młody Kneipp poważnie zachorował, a gdy miał 28 lat zdiagnozowano u niego gruźlicę płuc, chorobę w tamtych czasach w zasadzie śmiertelną. Zainteresował się wtedy pracami świdnickiego lekarza Johanna Siegmunda Hahna oraz Vincenta Priessnitza z czeskiego Jesenika (tak!, tego któremu zawdzięczamy prysznic). I zastosował na sobie zalecane przez nich metody. Zaczął od kilkuminutowych kąpieli w lodowatych wodach Dunaju (studiował wtedy w Dillingen nad tą rzeka) zakończonych intensywną przebieżką, polewał się zimną wodą także w domu. Wyzdrowiał. Dożył słusznego w tamtych czasach wieku, zmarł mając lat 76, przypuszczalnie na raka.

Lekarz bez papierów

Wypróbowawszy kuracje na sobie, zaczął doradzać innym. Udało mu się wyleczyć m.in. chorych na gruźlicę, cholerę i cierpiących na inne przypadłości. Zyskiwał coraz większą sławę jako „kapłan cholery” lub „wodny doktor”. Spotkało się to z kontrakcją lekarzy i aptekarzy, a także ostrą reakcją jego przełożonych. Uniknął kary sądowej, bo leczył za darmo i tylko tych, którzy nie znajdowali pomocy u medyków. Został jednak zesłany do klasztoru dominikanek w niewielkim wtedy Wörishofen. Tam oddał się dalszym badaniom i pracy u podstaw. Dziś ta miejscowość to Bad Wörishofen, znany kurort szczycący się sloganem: tu Kneipp jest u siebie. Jego metody lecznicze stosowane są tam z powodzeniem do dziś, na tym uzdrowisku wzorują się ośrodki lecznicze na całym świecie.

Od kąpieli do filozofii

Z czasem Sebastian Kneipp usystematyzował swoją wiedzę i doświadczenia, nie ograniczał się do wodolecznictwa, stosował zioła, zalecał ruch i relaks. Wprowadził do codziennego życia najprostsze zabiegi higieniczne, bez których zdaje się dziś nie można już funkcjonować – codzienne mycie się, mycie włosów, noszenie i pranie bawełnianej bielizny, spacery, odpoczynek, właściwe odżywianie. Opisał swoją filozofię w pięciu książkach wydanych także swego czasu po polsku.

Początek wielkiego biznesu

Sebastian Kneipp wynalazł kawę słodową (kawa Kneippa), opracował recepturę chleba ziarnistego (chleb Kneippa) – te produkty wytwarzane są do dziś. I przekazał swojemu wieloletniemu przyjacielowi, aptekarzowi Leonhardowi Oberhäußerowi z Würzburga, prawo do opracowywania na podstawie jego filozofii, produkcji i sprzedaży kosmetyków i leków pod nazwą „Kneipp”. Ta marka jest znana do dziś.

Dorobek na liście UNESCO

Naturalne metody uzdrawiania opracowane przez Sebastiana Kneippa zostały uhonorowane w 2015 roku wpisem na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe.

     Warto wiedzieć

* W Bad Wörishofen, gdzie Sebastian Kneipp mieszkał i pracował przez ponad 40 lat warto odwiedzić poświęcone mu muzeum w dawnym klasztorze. Uhonorowano go też pomnikiem z fontanną oraz tablicą na domu, w którym mieszkał. Nad jego grobem na cmentarzu w 1937 r. wzniesiono mauzoleum. * W Stephansried, miejscu urodzenia Sebastiana Kneippa (obecnie to dzielnica Ottobeuren w Górnej Szwabii) stoi obelisk z popiersiem i pamiątkową inskrypcją. Ustawiono go w 1898 r.

     Zdjęcia autorki

Więcej informacji i relacji turystycznych oraz krajoznawczych na: https://www.krajoznawcy.info.pl/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top