NIEDRZWICA KOŚCIELNA: ŚWIĘTO BIGOSU

Już za nieco ponad trzy tygodnie w Niedrzwicy Kościelnej koło Lublina odbędzie się 10. edycja Święta Bigosu Polskiego. To jedyne takie wydarzenie w Europie, dlatego organizatorzy zadbali o specjalną oprawę. Na wszystkich uczestników czekają atrakcje kulinarne i artystyczne. Święto Bigosu Polskiego, które w tym roku przypada na 15 listopada, zostało ustanowione po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kiedy to unijni komisarze zabronili mieszkańcom krajów wspólnoty wielokrotnego odgrzewania potraw. Jak wiadomo jednak, to właśnie podgrzewanie jest jednym z największych tajemnic niepowtarzalnego smaku bigosu. Dlatego w obronie tego dania, zorganizowano po raz pierwszy Święto Bigosu. Od tamtej pory z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością. Wydarzenie organizowane jest w Niedrzwicy Kościelnej niedaleko Lublina, w Siedlisku Folkloru „Marzanna”.

 

Bigos jest najbardziej polskim daniem ze wszystkich specjałów naszej kuchni, dlatego zasługuje na swoje święto – mówi Władysław Boruch, organizator święta i właściciel Siedliska. Święto zorganizowane zostało po raz pierwszy w 2004 roku i od razu zyskało sympatię i przyjazne nastawienie mediów oraz samorządowców. Organizatorzy świadomi potencjału bigosu, jak również tego, że jest on silnie związany z najlepszymi tradycjami polskiej kuchni wystąpili o patronat do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach Święta odbędą się Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Gwiazd Bigosu. Swój udział w jury zapowiedzieli już m.in. Zbigniew Buczkowski, Rafał Ziemkiewicz, Ewa Złotowska, Laura Łącz, ale nie zabraknie też znanych kucharzy i krytyków kulinarnych. W tym samym czasie odbędzie się też Konkurs dla szkoły gastronomicznej i restauracji, która przygotuje najsmaczniejszy bigos. Na najlepszych czekają nagrody: złoty, srebrny i brązowy Gar oraz Nagroda Publiczności.

Ostatnia nagroda jest jedną z najważniejszych – mówi Boruch. – Wszystkie potrawy, z których każda jest inna, będą oceniane przez wszystkich obecnych uczestników. Wydarzenie uświetnią również gwiazdy, wśród nich usłyszymy m.in. Izabelę Trojanowska, Monikę Jarosińską i Lidię Stanisławską. Święto Bigosu Polskiego to przedsięwzięcie, które ma na celu promocję tradycji polskiej kuchni, w szczególności bigosu oraz promocję regionu lubelskiego w oparciu o tradycje kulinarne i historyczne regionu.

Organizatorem Święta jest Stowarzyszenie Miłośników Folkloru w Niedrzwicy Kościelnej oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Nad tegoroczną edycją patronat objęli: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Marszałek Województwa Lubelskiego, Polska Organizacja Turystyczna i Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna. Patronami medialnymi wydarzenia są: TVP Lublin, Polska The Times, Kurier Lubelski, Nasze Miasto Lublin, Moje Miasto Lublin, Radio Lublin, Radio Centrum, Radio Er, Ambasador, Poznaj Świat.

Siedlisko Folkloru Marzanna w Niedrzwicy Kościelnej, Stowarzyszenie Miłośników Folkloru w Niedrzwicy Kościelnej i Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” prowadzą działania mające na celu popularyzację i upowszechnianie polskiej kuchni, w oparciu o tradycyjne potrawy i kulturę ludową.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top