NAJPIĘKNIEJSZA ALPEJSKA DOLINA

Najpiękniejsza alpejska dolina Stubaital (Dolina Sztubajska) oddalona jest o zaledwie 20 minut jazdy od Innsbrucku, stolicy Tyrolu i można do niej wygodnie dotrzeć z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Włoch, korzystając z autostrady biegnącej przez przełęcz Brenner. Dolina Sztubajska ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Jest w niej pięć większych miejscowości: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg. Stubaital oferuje wszystko, czego potrzeba zarówno dorosłym, jak i dzieciom do doskonałej zabawy na nartach.

 

 Redakcja przewodnika narciarskiego ADAC SkiGuide 2011, już po raz drugi uhonorowała Dolinę Sztubajską nagrodą „dla najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“. Decydujące były przy tym takie aspekty jak: opieka nad dziećmi, liczba łatwych i szerokich stoków narciarskich, jak również cena karnetu. Dzieci poniżej dziesiątego roku życia w towarzystwie płacącego rodzica mają wstęp wolny na cały teren Doliny Sztubajskiej.

 

Z kolei tutejszy lodowiec Stubai, będący największym ośrodek narciarskim w Austrii, wyróżniony został przez portal internetowy www.snow-online.de jako zwycięzca testu w kategorii „Gwarancja śniegu”. Jest tu aż 110 kilometrów narciarskich tras zjazdowych oraz gwarantowany śnieg od października do czerwca. Świetnie utrzymane trasy czekają na urlopowiczów także w ośrodku narciarskim Schlick 2000 w Fulpmes, w rodzinnym ośrodku narciarskim Serlesbahnen koło Mieders lub w rejonie Elferbergbahn w Neustift.

 

Związek Turystyki Stubai Tirol informuje na stronie internetowej www.stubai.at o aktualnych ofertach, spotkaniach i imprezach. Wyszukiwanie miejsc noclegowych w Internecie służy pomocą w znajdowaniu odpowiednich kwater. Można tez zasięgnąć informacji dzwoniąc pod numer: +43 (0)501881-0 lub e-mailem na adres info@stubai.at.

Neustift dzięki bliskiej odległości od sztubajskiego lodowca jest najbardziej znaną i jednocześnie najczęściej odwiedzaną miejscowością w dolinie. Liczba otaczających tę okolicę gór zapiera dech w piersiach. Wyciągi Elferbergbahnen, znajdujące się w samej miejscowości, wynoszą turystów uprawiających sporty zimowe, wędrowców, osoby z rowerami górskimi i paralotniarzy na wysokość 1.780 metrów. Neustift jest też punktem początkowym 120-kilometrowej sztubajskiej trasy górskiej, na której w ciągu ośmiu do dziesięciu dni można wędrować przez przepiękne rezerwaty przyrody.

Franz Senn, założyciel Związku Alpejskiego (Alpenverein) został pochowany właśnie w Neustift. „Gletscherpfarrer“ (ksiądz lodowców) to kluczowa postać tyrolskiej turystyki. Postawił on sobie za zadanie, by za pomocą rozwoju turystyki alpejskiej dać biednym rolnikom górskim możliwość uzyskania dodatkowych dochodów. Jego imieniem – Franz-Senn-Hütte – nazwana została baza do wypraw w góry powyżej trzech tysięcy metrów. O zmarłym przed 125 laty księdzu lodowców przypomina także tematyczny szlak turstyczny prowadzący przez Dolinę Sztubajską w wariancie rodzinnym i alpinistycznym.

Elferbergbahnen i inne atrakcje w Neustift to siedem kilometrów nartostrad o wysokim stopniu trudności, kolejka linowa, cztery wyciągi orczykowe, możliwość jazdy na sankach i nartach nocą, najdłuższy w Tyrolu naturalny tor saneczkowy. Karnet Stubaier Super-Skipass na minimum 2 dni umożliwia korzystanie ze wszystkich wyciągów. W cenie karnetu jest też wejście na kryty basen w Neustift oraz darmowy skibuss.

 

Fulpes to wieś kowali położona wśród łagodnie wznoszących się łąk. Znajduje się tu stacja kolejki Kreuzjochbahn dowożąca do centrum dla narciarzy i wędrowców o nazwie Schlick 2000. Szczególną atrakcją jest tu trasa widokowa wiodąca od Künstlerhand do StubaiBlick – ze szkoleniową trasą turystyczną poświęconą przyrodzie, alpejskim parkiem rozrywki z ogrodem wspinaczkowym, grotą biwakową, ścieżką roślin alpejskich i bodajże najpiękniejszym jeziorem widokowym Alp. Ofertą specjalną Fulpmes jest Muzeum Kuźnicze w Fulpmes prezentujące miejscową sztukę rękodzielniczą i energię wodną. Ośrodek narciarski Schlick 2000 w Fulpmes to 22 kilometry nartostrad, dwie kolejki linowe, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, siedem wyciągów orczykowych, liczne chaty w starym stylu, 2,6-kilometrowy, ośnieżony zjazd w dolinę. „Widokowa trasa kreatywna“ prowadząca do nowej, bajecznej platformy widokowej „StubaiBlick“. Platforma widokowa usytuowana na wysokości 2.160 m n.p.m. oferuje zwiedzającym przepiękny alpejski widok.

 

Telfes – najbardziej słoneczna miejscowość w już i tak zalanej słońcem Dolinie Sztubajskiej. oferuje odwiedzającym różnorodne atrakcje z parkiem rozrywki Stubai na czele, gdzie są korty tenisowe i Aquarena. Ośrodek dla narciarzy i wędrowców Schlick 2000 z alpejskim parkiem rozrywki jest stąd oddalony jedynie o parę minut drogi. Ofertą specjalną Telfes jest park ptaków drapieżnych z imponującymi pokazami lotów.

 

Mieders to wioska z tradycją i legendarną górą Serles – którą już Alexander von Humboldt określił jako najpiękniejszą górę Alp. Oferta turystyczna tej miejscowości obejmuje atrakcje od rodzinnych przejażdżek kolejkami Serlesbahn, przez cudowne trasy do wysokogórskich biegów narciarskich, po różnorodne trasy tematyczne. W osiągalnej pieszo odległości znajduje się także najwyżej położony cel pielgrzymek w Europie – Maria Waldrast z uzdrawiającym źródłem i pensjonatem klasztornym. Jest tu specjalna trasa przez torfowiska wysokie i Blaser – najbardziej ukwiecona góra w Tyrolu, latem prawdziwe eldorado dla rowerzystów.

Zimą ośrodek narciarski dla rodzin Serlesbahnen w Mieders oferuje osiem kilometrów nartostrad o wysokim stopniu trudności, kolejkę kabinową, trzy wyciągi orczykowe, tory zjazdowe dla saneczkarzy i piękne, wysokogórskie trasy do biegów narciarskich.

 

Malowniczy Schönberg ze swoim bajecznym widokiem, sięgającym aż do oślepiających firnów na końcu doliny, jest oddalony jedynie o 10 minut drogi od Innsbrucka. Wioska ta zachwyca przede wszystkim górską atmosferą i jest idealnym miejscem na indywidualne spędzenie urlopu. Atrakcją Schönbergu jest oszałamiająca panorama Alp z Gleinserhof oraz tyrolskie przysmaki w miejscowych restauracjach.

 

Cała Dolina Sztubajska jest nastawiona na turystykę rodzinną i oferuje różnorakie atrakcje: począwszy od wakacji w ośrodku jeździeckim, a skończywszy na lotach tandemowych dla dzieci. Ponadto jest tu 130 kilometrów bajecznych tras do biegów narciarskich, 88 kilometrów tras do wędrówek zimowych, 10 naturalnych torów saneczkowych z wypożyczalnią sprzętu, ponad 60 kilometrów zjazdów, wędrówki na rakietach śnieżnych, przejażdżki saniami ciągniętymi przez konie i wiele innych atrakcji.

Miłośnicy przygód mają w tej lodowej krainie wiele możliwości: od prawie godzinnej trasy lodowcowej Stubaier Gletscherbahn po pełne wrażeń opuszczenie na linie w szczelinę lodowca w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

 

Oprócz tych możliwości także w okresie pomiędzy wiosną a jesienią aktywne spędzanie czasu wolnego nie zna tu granic: wędrówki i 15 tras wspinaczkowych, paralotniarstwo i jazda na rowerach górskich, nordic walking, tenis, pływanie oraz różne modne sporty typu fun to żaden problem.

 

Jest też duży wybór różnorodnych możliwości noclegowych: hotel pięciogwiazdkowy, hotel czterogwiazdkowy plus, 36 pensjonatów czterogwiazdkowych, 33 pensjonaty trzygwiazdkowe o wysokim standardzie i ok. 4.000 łóżek w mieszkaniach wakacyjnych. Urlopy w gospodarstwach agroturystycznych są także w ofercie. Możliwość rezerwacji ofert pod adresem: www.stubai.at/angebote. Nowość: możliwość dokonania rezerwacji online na stronie: www.stubai.at

Chaty górskie i szałasy, gospody w starym stylu i eleganckie lokale. Dolina Sztubajska dogadza swym gościom różnorodnością kulinarnych rozwiązań. Dla osób ceniących sobie autentyczność oraz chętnie sięgających po regionalne specjały, takie jak świeżo złowione pstrągi lub sznaps Goaßmilch zapraszamy na stronę www.stubaier-kostbarkeiten.at. Poradnik „Specjały z Doliny Sztubajskiej“ jest także dostępny bezpłatnie we wszystkich biurach turystycznych.

 

Najtańsza metoda korzystania ze świata rozrywek w Dolinie Sztubajskiej to Stubai-Card, która przez pięć następujących po sobie dni umożliwia korzystanie z kolejki kursującej pomiędzy Innsbruckiem a Fulpmes, kolejek górskich i autobusów w dolinie oraz obejmuje wejście do basenów otwartych i krytych.

 

Można stąd wybrać się na ciekawe wycieczki; do Innsbrucku gdzie warto zobaczyć Stare Miasto ze słynnym Złotym Dachem, szczególnie piękne w okresie Bożego Narodzenia, oddalone jedynie o 15-25 minut drogi: (www.innsbruck-tourismus.com); skocznię narciarską Bergisel w Innsbrucku nagrodzona w roku 2002 przez Österreichischer Staatspreis für Architektur (austriacka nagroda państwowa w dziedzinie architektury). Fascynującym miejscem jest także Panorama-Café: (www.bergisel.info); średniowieczną kopalnię srebra w Schwaz, 30 kilometrów od Innsbrucka (www.silberbergwerk.at) oraz Świat Kryształów Swarovskiego w Wattens, jedną z głównych atrakcji turystycznych Austrii znajdującą się 15 kilometrów od Innsbrucka. W Świecie Kryształów Swarovskiego zobaczyć można prace takich artystów jak Salvador Dalí, Keith Haring, Niki de Saint Phalle, Andy Warhol i innych. (www.kristallwelten.at).

 

Tourismusverband Stubai Tirol (Związek Turystyczny Stubai Tyrol) Dorf 3, A-6167 Neustift/Tirol Tel.: +43 (0)50 1881-150; info@stubai.at; www.stubai.at

 

ZdjęciaTourismusverband Stubai

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top